Nors vasara jau merkia akį ir ruošiasi atsisveikint, tačiau kelionės, kaip ir laimė, galiojimo datos neturi. Rudenį keliauti dar net smagiau! Šįkart kviečiame – į Plungę ir Rietavą. Nuotykių čia tikrai netruks. O šiuos miestus skiria tik 23 kilometrai. Keliaukime!
„Bitė“ kviečia Tave patirti Lietuvą – aplankyti visas 60 Lietuvos savivaldybių. Greitas ir stabilus „Bitės“ naujos kartos 5G ryšys jau veikia visose 60 Lietuvos savivaldybių. Išbandykite patys!
Unikali patirtis Alsėdžių respublikoje policininkai, pasas ir leidimas miestelyje būti tik 2 valandas… ne ilgiau
Įsivaizduokite. Važiuojate sau ramiai automobiliu, groja jauki muzika, juokaujate ir tik šast… privažiavus Alsėdžius jus kažkas sustabdo… Liepia išlipti iš automobilio, gražiai sustoti į eilę. Nieko nesuprantate. Apima lengvas sumišimas. Taisyklių nepažeidėte, matėte tik kelio ženklą su užrašu „Alsiediu respublika” Kokia čia dar respublika? Ogi, pati tikriausia!
Du policininkai kiekvieną atvykusį matuoja ir aprašinėja, o procedūros pabaigoje – išduoda pasą. Alsiedu pasą, leidžiantį Alsėdžių miestelyje būti ne ilgiau kaip 2 valandas. Tikras realybės šou… Po žemaitiškų muitinės procedūrų, sako, jog čia nėra nieko išgalvoto. 1905 metais iš Alsėdžių kilęs signataras Stanislovas Narutavičius, pasinaudojęs kilusia sumaištimi įsteigė Alsėdžių respubliką. Nors ji išsilaikė vos pora savaičių, per tą laiką tvarkai palaikyti buvo paskirti du policininkai. Laikui bėgant šie policininkai vis dar pasirodo.
Tiesa, pavienių keliautojų jie neliečia, o štai važiuojančius grupėje mėgsta patikrinti. Tiesa, ties muitinės procedūromis, viskas nesibaigs. Nuotykis tęsis. Paštininkas atlydės jus į miestelio centrą, perduos senosios mokytojos Ancelės globon. Klausysitės sau ištempę ausis žemaitiško pasakojimo apie Prezidentų žemę, apie brolius Stanislovą ir Gabrielių Narutavičius. Vienas jų buvo Lietuvos Nepriklausomybės akto signataras, o kitas – išrinktas pirmuoju Lenkijos prezidentu. Tiesa, tas prezidentavimas truko dar trumpiau nei gyvavo Alsėdžių respublika, tačiau to pakako, kad patektų į istoriją.
Po to Ancelė jus pakvies į Alsėdžių pažinimo centrą. Nedidelis ir neseniai įrengtas pažinimo centras jus stebins patrauklumu ir interaktyvumu. Užtenka atsisėsti ant viduje pastatyto suolelio ir jis žemaitiška tarme pasakoja Alsėdžių vardo kilmės istoriją. Nepamirškite, Alsėdžiuose jums leidžiama būti tik 2 valandas. Ancelė palydės jus link bažnyčios, bet prie lavoninės visus pradės kalbinti davatka Petronėlė į rankinę prisikišusi pypkomis vadinamų saldainių.
Ji iš vienų surenka pletkus ir kitiems perpasakoja. Tikra vietos viešųjų ryšių agentūra. Tuo viskas nesibaigs… jūsų lauks vyskupų bliūdas. Dieviško skonio, tris valandas kazane troškintas troškinys. Tai tokia unikali patirtis, kurios nepatirsite niekur kitur! Privalu išbandyti. Tiesa, dėl šio realybės šou reikia susitarti iš anksto. Jis organizuojamas tik grupėms.
Žemaitijos Versalis – M. Oginskio dvarai Plungėje ir Rietave
Po realybės šou gi reikia atsipūsti! Iki šių dienų tai didžiausias Plungės miesto pasididžiavimas – Žemaitijos Versaliu vadinami kunigaikščių Oginskių rūmai ir parkas. Plungės dvaro parkas – vienas seniausių ir didžiausių parkų Lietuvoje, užimantis 58,3 hektaro plotą. Čia gausu senų ir retų medžių, rasite ir Perkūno ąžuolą, kuriam yra 500 metų, Zubovų statytą laikrodinę-oranžeriją, kuri primena Florencijos Palazzo Vecchio rūmus. Oginskių rūmuose įsikūręs ir Žemaičių dailės muziejus. Čia pristatomi įvairių laikotarpių žemaičių dailininkų kūriniai, atspindintys regiono meninę tradiciją, rengiamos parodos, edukaciniai užsiėmimai, koncertai ir kiti renginiai.
Platelių ežeras – didžiausias, giliausias ir gražiausias ežeras Žemaitijoje
Didžiausia Plungės krašto gamtinė vertybė – Platelių ežeras, esantis Žemaitijos nacionaliniame parke. Tai giliausias, didžiausias ir bene gražiausias ežeras Žemaitijoje su salomis, pusiasaliais, įlankomis, apjuostas kalvų virtinėmis, pasidabinęs miškais. Nuostabia šio ežero panorama galėsite grožėtis nuo Platelių ežero apžvalgos aikštelės ar užkopus į 15 metrų aukščio Siberijos apžvalgos bokštą.
Šioje vietoje esančiame nacionaliniame parke gausu įdomių turistinių objektų, gamtos ir kultūros vertybių, vaizdingų panoramų. Įrengtas 24 km dviračių takas aplink Platelių ežerą, taip pat galėsite pasivaikščioti ir pėsčiųjų takais, išmėginti plaukiojimą skaidriomis valtimis, vandens dviračiais ar katamaranu, nardymą ir kitas pramogas.
Aštrių pojūčių mėgėjams – Šaltojo karo ekspozicija per patyrimą
Norintiems daugiau aštrių pojūčių kviečiame aplankyti Šaltojo karo ekspoziciją Plateliuose. Tai vienintelė Europoje ekspozicija, įkurta buvusiame pirmųjų Sovietų Sąjungos balistinių raketų šachtiniame paleidimo komplekse. Nuo 1963 iki 1978 metų čia buvo dislokuotos keturios vidutinio nuotolio balistinės raketos SS-4, įrengtos 2 megatonų galios termobranduolinėmis galvutėmis. Šios raketos buvo nutaikytos į Vakarų Europos miestus, o kartu su kitomis raketų paleidimo aikštelėmis sudarė sovietinę branduolinę ginkluotę Lietuvoje, galinčią sunaikinti visą Europą.
Šiandien šis slaptas ir kadaise grėsmingas objektas atviras lankytojams leidžia patiems patirti istorinį Šaltojo karo laikotarpį. Buvusiose raketų ir vidaus įrenginių valdymo patalpose įrengta ekspozicija leidžia pajusti tą nerimą keliantį laiką, kai pasaulis balansavo ant branduolinio konflikto ribos. Ekspozicija atskleidžia penkis dešimtmečius trukusio Šaltojo karo įvykius ir grėsmę, su kuria susidūrė žmonija – vieną iš pavojingiausių ir įsimintiniausių periodų mūsų istorijoje.
Keliaukime į Rietavą! Rietavas tikrai garsėja ne vien tik didžiausiu turgumi! Rietavas, kaip ir Plungė, yra glaudžiai susijęs su Oginskių gimine. Nors Rietave pagrindiniai dvaro rūmai neišliko, dvaro teritorijoje vis dar galima rasti senovinių pastatų ir parką, kurie atspindi buvusią didybę. Rietave Oginskiai įkūrė pirmąją Lietuvoje muzikos mokyklą, čia buvo įvesta pirmoji elektra šalyje. Rietavo ir Plungės dvarai yra svarbi Žemaitijos kultūrinio paveldo dalis, atspindintys Oginskių giminės įtaką Lietuvos istorijai ir kultūrai.
Lopaičių piliakalnis Rietave – šventykla po atviru dangumi ir norų, vaisingumo akmenys
Lopaičių piliakalnis – tai didžiausia Lietuvoje senoji šventykla po atviru dangumi. Tai istorinis kompleksas, kurį sudaro: piliakalnis, spėjama senovės žemaičių šventvietė, mitologiniai akmenys, šaltinis. Kartais piliakalnis vadinamas Leibiške ar Tverų piliakalniu. Labiausiai turistus čia traukia: observatorija (nedidelė dauba, kuri sudaro lygų apskritimą ir turi šlaituose išlikusius įvairaus dydžio akmenis), šaltinis (manoma, kad šio šaltinio vanduo turi gydančių savybių), norų akmuo (galėsite padėti savo atsivežtą akmenuką ir jūsų noras tikrai išsipildys), vaisingumo akmuo (tai akmuo ant, kurio atsisėdus ir paprašius žmonės tikisi sulaukti šeimos pagausėjimo). Ko labiausiai norėtųsi šiuo metu?
Keliauti galima ne tik vasarą, rudenį – dar net smagiau. „Bitė“ linki įsimintinų akimirkų keliaujant. Spartus ir stabilus „Bitės“ naujos kartos 5G ryšys jau veikia visose 60 Lietuvos savivaldybių. Neatidėk akimirkų rytojui, jeigu jas gali patirti šiandien!
Geras „Bitės“ ryšio padengimas siekia 99 proc. Lietuvos teritorijos. Sparčiu ir stabiliu „Bitės“ naujos kartos 5G internetu gali naudotis daugiau kaip 2 mln. Lietuvos žmonių. Kad klientai turėtų nepertraukiamą ryšį ištisus metus, bendrovė pasitelkia „Greitąją Bitės ryšio pagalbą“ bei profesionalių inžinierių komandą, kurie visą parą skuba užtikrinti ryšį net ir ekstremaliausiomis sąlygomis.
Daugiau informacijos apie lankytinus objektus galite sužinoti:
Plungės turizmo informacijos centre informacijos centre, https://www.visitplunge.lt/, adresu Dariaus ir Girėno g. 27, Plungė, tel. +370 640 53644, el. p. turizmas@plunge.lt
Rietavo turizmo ir verslo informacijos centre, https://www.rietavovic.lt/, adresu Parko g. 5, Rietavas, tel. +370 448 68202, verslas@rietavovic.lt