Tarptautinis nematerialaus kultūros paveldo festivalis „Lauksnos“ – vienintelis tokio pobūdžio tęstinis renginys Lietuvoje ir Europoje, skirtas pristatyti UNESCO saugomus nematerialaus kultūros paveldo žodinės ir muzikinės kultūros, unikalaus liaudies meno pavyzdžius. Festivalis vyks birželio 27-30 d., Klaipėdos senamiestyje, Danės skvere. Per keturias festivalio dienas bus pristatyta per 30 UNESCO saugomų ir į Lietuvos bei Latvijos nacionalinius sąvadus įtrauktų nematerialaus kultūros paveldo vertybių. Sulauksime apie 400 festivalio dalyvių iš 10 pasaulio šalių.
Birželio 18 d. buvo atidarytos įspūdingos parodos, pristatančios mūsų tautos kultūros vertybes:
„TARP ŽEMĖS IR DANGAUS“. Margaritos Macijauskienės šiaudinių sodų paroda
Šiaudinių sodų tradicija, 2023 metais įtraukta į UNESCO reprezentatyvųjį žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašą. Akis ir širdį užliejo šiluma ir ramybė Etnokultūros centro salėje stebint tradicinių amatų meistrės Margaritos Macijauskienės šiaudinių sodų kompozicijas. Etnokultūros centro salėje eksponuojami šiaudiniai sodai atskleidžia nesibaigiančią gyvybės plazdėjimą tarp žemės ir dangaus, o jų kūrybiškumas ir puošyba užburia kiekvieną lankytoją.
MEISTRO ANTANO BUTKAUS MUZIKOS INSTRUMENTŲ PARODA
Ši paroda supažindina mus su Mažosios Lietuvos instrumentinio muzikavimo tradicija, kuri į Lietuvos nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą įtraukta 2022 m.. Antanas Butkus, remdamasis istoriniais šaltiniais, brėžiniais bei eksperimentuodamas, atkūrė įvairius Prūsijos lietuvių muzikos instrumentus. Vakar parodos pristatymo metu, iš paties meistro, išgirdome pasakojimus apie šių instrumentų kūrimo paslaptis.
Delmonų kūrimo ir dėvėjimo tradicija 2019 metais buvo įtraukta į Lietuvos nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą. Parodoje pristatomi nuostabūs delmonai, kurti trijų talentingų meistrių iš Klaipėdos – Irenos Ungaro, Ievos Matulionytės ir Elenos Matulionienės. Pastaraisiais metais delmonų siuvinėjimas vėl atgyja kaip tradicinio rankdarbio kūrimo tąsa, gaminamas ir ryšimas ne tik prie tautinio kostiumo, bet ir su šiuolaikine apranga.
Birželio 27 – 30 d, festivalio „Lauksnos“ metu, bus galima susipažinti su šiomis UNESCO sąraše esančiomis tradicijomis:
- Kaustineno smuikavimo ir kitų su tuo susijusių praktikų tradicija (Suomija)
- Tradicinis lenkų šokis Polonezas (Lenkija)
- Fado tradicija (Portugalija)
- Lėlių teatro tradicija (Čekija)
- Kartvelų polifoninio dainavimo tradicija (Sakartvelas)
- Gnaoua tradicija (Marokas)
- Mariachi tradicija (Meksika)
- Petrikivkos dekoratyvinė tapyba (Ukraina)
- Šiaudinių sodų tradicija (Lietuva)
Klaipėdos etnokultūros centras kviečia dalyvauti ir patirti šį unikalų kultūros paveldo festivalį „Lauksnos“, kurio metu įvyks per 40 įvairių tradicijų pristatymo renginių – koncertų, parodų, dirbtuvių, degustacijų, amatų demonstracijų.