Kelionė į Porto. Paskutinė praeitų metų kelionė. Tokia nelabai planuota, buvo tiesiog besta pirštu į ten, kur dar būt neteko. Portas man visų pirma portveinas, tikriausiai ne man vienam. Daugiau nieko apie jį nežinojau, o portveino vėl paragauti labai norėjau. Taip viskas ir nutiko.
Lapkričio pirmomis dienomis spalvingasis Portas pasitiko permainingais orais, Atlanto pakrantėje siautėjo bangos, kokių gyvenime dar nebuvau matęs, lietų kas keliolika minučių keisdavo saulė, o saulę keisdavo lietus ir taip visos kelionės metu.
Nepaisant tokių jau nesezoninių orų, Portas šurmuliavo nuo turistų, restoranuose pietų metų nebūdavo laisvų vietų, senasis 1 maršruto tramvajus kursavo toks prisikimšęs, kad labiau priminė sardinių skardinę ant bėgių.
Portas – antras pagal dydį Portugalijos miestas-uostas įkurtas dar senovės romėnų. Įšsiplėtęs Douro upės žiotyse, prie Atlanto vandenyno. Douro upė miestą dalina į dvi dalis, viena yra senasis Portas, o kita pusė yra Porto priemiestis vadinamas Vila Nova de Gaia, arba tiesiog Gaia. Mieste gyvena apie 232 000 gyventojų.
Nepaisant žavingų, siaurų, aukštyn žemyn vingiuojančių senamiesčio gatvelių, spalvingų namelių, spalvotų durelių ir visokių kitokių, labai mielų akiai ir širdžiai mažybinių maloninių dalykų, antras pagal dydi Portugalijos miestas atrodo truputį pamirštas ir gerokai apšepęs. Stebina gausybė apleistų pastatų, net centrinėse miesto vietose. Miestas turintis tokį turistų srautą galėtų labiau pasistengti, nes kai kurios vietos pasirodė tikrai labai apgailėtinai.
Portas – toks portveino prigėręs, apšepęs, senas portugalas, kuris išgėrus atrodo gražesnis.
Daugiau kelionių ir vaizdų rasite: https://www.instagram.com/evaldascinga/
Portas. Kainos ir praktiniai patarimai
- Po miestą patogu keliauti viešuoju transportu. Mieste kursuoja tramvajai ir autobusai. Miestas nors ir nedidelis, bet padalintas į zonas
- Nusipirkite Andante viešojo transporto kortelę, su ja galėsite nemokamai važinėtis priklausomai nuo kortelės parą, arba tris paras.
- Porto autobusuose pavyko įgyvendinti tai, kas visur normalu, bet niekaip nepavyksta Vilniuje. Sustojimas pagal pareikalavimą ir įlipimas per priekines duris. Jei stovite stotelėje, dar nereiškia, kad autobusas joje sustos – pakelkite ranką.
- Nors daugelis kelionių vadovų sako, kad kortelę galima nusipirkti Porto turizmo informacijos centruose, siūlau nevargti, jų ten nėra, paprasčiausia ją nusipirkti iškart atvykus oro uoste, arba geležinkelio stotyje esančiose specialiose kasose. Geležinkelio stotis yra vienas iš lankytinų Porto objektų.
- Kainos. Kainos Porte yra panašios kaip ir Lietuvoje, kai kur bus pigiau, kai kur bus brangiau.
- Portas yra kalvotas miestas, todėl pasirūpinkite patogia avaline.
- Maistas. Žinoma paragaukite Francesinha (mėsos sumuštinis su lydytu sūriu, dešra ir kiaušiniu). Kažkada tai buvo studentų ir darbininkų maistas, nes riebus ir sotus. Prie Francesinha patiekiamos ir bulvytės free, vienur jos priklauso, kitur reikia paprašyti papildomai. Atrodys gal keista, bet prie visų patiekalų portugalai pateikia bulvytes free. Dar keisčiau, bet visur tos bulvytės buvo labai liūdnos. Na tokios, kurias valgai ir pats daraisi vis liūdnesnis… Nežinau ką apie jas pasakytų belgai. Gerai kad gelbėjo portveinas.
- Neskubant Portui apžiūrėti užtenka dviejų dienų, aš praleidau keturias. Jei turite kelias laisvas dienas pradėkite nuo Porto ir keliaukite į Lisaboną, arba į Lisaboną, o tada dar į Faro. Taip vaizdai vis gražės ir gražės.
- Geriausias laikas keliauti. Kai manęs to klausia, sakau: dabar! Geriausias laikas aplankyti Porto gegužės ir rugsėjo mėnesiai.
Portas. Lankytinos vietos
Dom Luís I tiltas
Tie kurie nekeliauja į Portą dėl portveino, keliauja dėl Dom Luís I tilto. Dviaukštis geležinis arkinis tiltas, pastatytas 1881–1886 m., kerta Douro upę. Tiltas jungia Porto miestą su Vila Nova de Gaia priemiesčiu. Tiltą suprojektavo Théophile Seyrig, Gustave’o Eiffelio mokinys, tiltas tikrai kažkuo panašus į Eifelio bokštą. 1982 m. jis paskelbtas nacionaliniu paminklu.
Nuo tilto atsiveria nuostabūs vaizdai į Porto senamiestį Ribeira krantinę ir Gaia krantinę kitoje pusėje.
Beveik neabejoju, kad Dom Luís bus pirmasis objektas, kurį norėsite aplankyti. Toliau neskubėkite.
Miradouro da Serra do Pilar
Perėjus tiltą tiltą, prifotografavus tūkstančius nuotraukų siūlau pakilti dar kiek aukščiau, į šalia vienuolyno Mosteiro da Serra do Pilar esančią apžvalgos aikštelę. Apsilankymas joje visiškai nemokamas.
Ribeira de Gaia
Pasižvalgius iš aukštai galima leistis žemyn į Ribeira de Gaia krantinę. Nusileisti yra du būdai, greitasis-patyriminis apžvalginis ir lėtasis-patyriminis apžvalginis. Pirmasis kainuoja, antrasis yra nemokamas, na gali kiek prakaitas išpilti.
Nusileisti perėjus Dom Luís tiltą galima lynų keltu, arba savo kojomis einant siauromis gatvelėmis iki vaizdingos Ribeira de Gaia krantinės, kurioje pilna restoranų, atsiveria dar kitoks vaizdas į Porto senamiestį.
Ribeira
Į Ribeirą grįžti galima tuo pačiu Dom Luís tiltu, jo apatine dalimi. Ribeira – Porto senamiestis ir dar viena turistų traukos vieta. Krantinėje ir gatvelėse šalia pilna užeigų ir restoranų. Galima pavalgyti, išgerti ar tiesiog pasivaikščioti.
Ribeira yra įtraukta į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą ir yra laikoma viena svarbiausių istorinių vietovių Portugalijoje.
Knygynas Lello
Laikas kilti aukštyn į senamiestį. Knygynas Lello dažnai vadinamas vienu gražiausių knygynų pasaulyje. Knygyną 1906 m. įkūrė broliai José ir António Lello ir jis yra įtrauktas į Portugalijos nacionalinio paveldo sąrašą.
Knygynas garsėja savo įspūdingu interjeru, kuriame yra vitražai, raižyti mediniai raižiniai ir vingiuoti laiptai.
Į knygyną taip pat traukia Hario Poterio gerbėjai, sakoma, J. K. Rowling, būdama studentė jame lankėsi ir būtent jis įkvėpė Hario Poterio knygų atsiradimą. Aš labiau manyčiau, kad Hario Poterio atsiradimą įkvėpė portveinas…
Apsilankymas yra mokamas, kainuoja 8 eurus. Net lapkričio mėnesį iki knygyno vinguriavo tikrai netrumpa eilė laukiančių, o viduje lankytojų irgi buvo sausakimša.
Laukdami eilėje galite pamatyti jaunimą panašiais į Hogvartso studentų kostiumais. Ne, tai ne Hario Poterio fanai, o šalia esančio Porto universiteto studentai. Jų uniformos tikrai primena Harį Poterį.
Clerigos bažnyčia
Clerigos bažnyčia, oficialiai vadinama Šv. Mikalojaus bažnyčia (portugalų kalba: Igreja de São Nicolau). Clerigos bažnyčia yra aukščiausias pastatas Porto mieste, bažnyčios varpinės bokštai yra 75 metrų aukščio, o fasade yra daugiau nei 200 skulptūrų. Į vieną iš bokštų galima pakilti, pakeliui apžiūrint įspūdingą bažnytinių artefaktų parodą. Bokšto lankymas mokamas, bet iš viršaus atsiveria panoraminiai vaizdai į visą Porto miestą.
Porto São Bento
Centrinė Porto geležinkelio stotis, pastatyta 1896 m., buvusio vienuolyno vietoje. Stotis yra žinoma dėl savo įspūdingos salės, dekoruotos daugiau nei 20 000 azulejos plytelių, vaizduojančių svarbius Portugalijos istorijos įvykius.
Portugalijos fotografijos centras
Kaip gi kelionėje be muziejaus. Skambiu pavadinimu pavadintas muziejus atidarytas 1997 metais buvusiame kalėjime. Muziejuje surinkta įspūdinga įvairiausių fotokamerų kolekcija nuo pirmųjų ir modernių. Kolekcija puiki, nors pats muziejus irgi kiek apšepęs.
Tiek lankytinų vietų. Jei jums atrodo mažoka, tai ir miestas nėra labai didelis. Kaip lankytiną vietą galiu pasiūlyti pasivaikščiojimą po Portą. Tos siauros visaip vingiuojančios gatvelės pilnos gražių atradimų, kuriuos verta atrasti. Nebijokite kartais pasiklysti, ten paprastai būną įdomių atradimų.
Jei gyvensite centre pasidovanokite sau kelionę prie Atlanto. Puikus, vaizdingas Foz do Douro takas vingiuojantis palei Dourą jus atves prie vandenyno.
Porto palieku prisikrovęs lagaminą portveino ir sardinių. Greičiausiai grįšiu čia. Kai pasiruošiu nužingsniuoti savąjį Camino kelią, arba kai baigsis portveinas.