Kambariniai augalai neabejotinai praturtina interjerą, suteikia namams jaukumo ir natūralumo, pagerina oro kokybę. Tačiau ne visi augalai yra tokie nekalti, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Kai kurie iš jų gali būti pavojingi tiek žmonėms, tiek augintiniams. Šiame straipsnyje aptarsime, kurie populiarūs kambariniai augalai yra nuodingi ir kodėl jų reikėtų vengti.
Kodėl svarbu žinoti apie nuodingus augalus?
Prieš įsigyjant kambarinius augalus, verta pasidomėti jų savybėmis. Nuodingi augalai gali sukelti įvairių sveikatos problemų, tokių kaip odos sudirginimas, alerginės reakcijos, virškinimo sutrikimai ar net apsinuodijimas. Tai ypač svarbu, jei namuose yra mažų vaikų ar augintinių, kurie gali netyčia gali suvalgyti augalo dalis ar jį paliesti.
Nuodingi kambariniai augalai
Štai keletas nuodingų kambarinių augalų, kuriuos reikėtų auginti atsargiai arba jų visiškai vengti, ypač jei namuose yra mažų vaikų ar gyvūnų.
-
Difenbachija (Dieffenbachia)
Difenbachija yra populiarus augalas dėl savo gražių, margų lapų. Tačiau jos sultys yra toksiškos ir gali sukelti odos sudirginimą, o prarijus – stiprų burnos, liežuvio ir gerklės deginimą, rijimo sunkumą ar net kvėpavimo sutrikimus. Tai labai nuodingas augalas.
-
Filodendras (Philodendron)
Filodendras yra vienas iš dažniausiai auginamų augalų, tačiau jo lapuose ir stiebuose esantys kalcio oksalato kristalai gali sukelti stiprų burnos, gerklės ir skrandžio skausmą, vėmimą ir rijimo sunkumus, jei jie praryjami.
-
Vėzdūnė (Spathiphyllum)
Spathiphyllum puikiai valo ir švarina orą, tačiau visos šio augalo dalys yra nuodingos. Prarijus jos dalis, gali atsirasti burnos ir gerklės dirginimas, rijimo sunkumai, vėmimas ir pykinimas.
-
Oleandras (Oleander)
Oleandras yra labai gražus, bet labai pavojingas augalas. Visos jo dalys yra nuodingos ir gali sukelti širdies ritmo sutrikimus, pykinimą, vėmimą, galvos skausmą ir net mirtį, jei jos yra praryjamos.
-
Skindapas (Pothos)
Skindapas yra labai populiarus vijoklinis kambarinis augalas, tačiau jo lapai ir stiebai yra nuodingi. Prarijus gali atsirasti burnos, gerklės deginimas, pykinimas, vėmimas ir rijimo sunkumai.
-
Ciklamenas (Cyclamen)
Ciklamenas yra mėgstamas dėl savo dailių žiedų, bet jo gumbai yra labai toksiški. Jie gali sukelti stiprų vėmimą, viduriavimą, traukulius ir net paralyžių, jei yra praryjami.
-
Alavijas (Aloe Vera)
Nors alavijas turi daugybę gydomųjų savybių, tačiau jis taip pat gali būti nuodingas. Augalo sultys, patekusios į organizmą, gali sukelti virškinimo sutrikimus ir alergines reakcijas.
-
Gebenė (Hedera)
Gebenė dažnai auginama kaip dekoratyvinis augalas, tačiau jos uogos ir lapai yra nuodingi. Jie gali sukelti vėmimą, viduriavimą, traukulius ir apsunkintą kvėpavimą, jei yra praryjami.
-
Kiauliauogė (Solanum)
Nors tai labai dekoratyvus ir mėgstamas kambarinis augalas, ypač dėl savo ryškiai oranžinių uogų, tačiau jos verčiau neauginkite namuose, ypač jei turite vaikų ar naminių gyvūnų. Šios uogos ypač nuodingos, nors gana patraukliai gali pasirodyti vaikams. Beje, nuodingos visos kiauliauogės dalys.
-
Kaladis (Caladium)
Kaladijus yra labai spalvingas augalas, bet visos jo dalys yra nuodingos. Prarijus augalo dalis, gali sukelti stiprų burnos, liežuvio, lūpų patinimą, vėmimą ir rijimo sunkumus.
-
Fikusas (Ficus)
Fikusas yra populiarus kambarinis augalas, tačiau jo sultys gali sukelti odos dirginimą ir alergines reakcijas, o patekusios į burną, gali sukelti virškinimo problemų.
-
Monstera (Monstera)
Šios įspūdingo dydžio kambarinės gėlės džiugina didžiuliais dailios formos lapais ir nesudėtinga priežiūra, tačiau jos yra labai nuodingos. Monsterų lapų sultys gali sugelti burnos gleivinės uždegimą, stiprų seilėtekį, pykinimą ir virškinimo sutrikimus. Jei monsteros lapų paragautų augintinis, stiprus apsinuodijimas gali baigtis gyvūno žūtimi.
-
Hiacintas (Hyacinthus)
Nors hiacintas žavi savo išvaizda bei itin maloniu kvapu, tačiau geriau jo neauginti kamabryje, ypač jei turite mažų vaikų ar gyvūnų. Ypač hiacintas pavojingas gyvūnams – pažintis su šiuo augalu naminiams gyvūnams gali baigtis net mirtimi. Prarijus hiacinto dalių gali pasireikšti pykinimas, vėmimas, sutrikti virškinimas. Jautriems žmonėms pavojingas ir šių gėlių kvapas – gali imti skaudėti galvą, pykinti.
Kaip apsaugoti save ir savo artimuosius?
Jei turite nuodingų augalų namuose, yra keletas būdų, kaip apsisaugoti:
- Laikyti nepasiekiamose vietose. Laikykite augalus, kurie gali būti pavojingi, aukštai arba uždarytose patalpose, kur vaikai ir augintiniai jų nepasiektų.
- Naudoti ženklinimą. Pažymėkite nuodingus augalus ženkliais, kurie įspėtų apie pavojų. Tai ypač naudinga, jei jūsų namuose lankosi svečiai su vaikais ar augintiniais.
- Mokyti vaikus. Paaiškinkite vaikams apie nuodingų augalų pavojų ir kodėl jų negalima liesti ar valgyti.
- Pasirinkti saugius augalus. Jei abejojate dėl augalų saugumo, pasirinkite nekenksmingas alternatyvas, tokias kaip sansevjerą, chlorofitą arba įvairių rūšių kaktusus.
Ką daryti apsinuodijus?
Jei įtariate, kad vaikas, suaugęs ar augintinis galėjo apsinuodyti kambariniais augalais, nedelsdami kreipkitės į gydytoją ar veterinarą. Svarbu kuo greičiau suteikti pagalbą ir tiksliai apibūdinti augalą bei situaciją. Jei įmanoma, pasiimkite augalo dalį į gydymo įstaigą, kad gydytojai galėtų nustatyti tinkamiausią gydymą.
Kambariniai augalai gali būti ne tik grožio šaltinis, bet ir potencialus pavojus, ypač jei jie yra nuodingi. Svarbu žinoti, kurie augalai gali kelti grėsmę ir kaip apsisaugoti nuo jų keliamo pavojaus. Pasirinkdami saugius augalus ir atkreipdami dėmesį į savo artimųjų bei augintinių sveikatą, galite mėgautis gražiu ir saugiu namų interjeru.
Augalai miegamajame: kurių ten laikyti jokiais būdais negalima?