Kiekvienais metais daugelis žmonių pastebi, kad Kalėdų laikotarpis prasideda tarsi vis anksčiau. Vos spalio mėnesį praeina Helovynas, parduotuvių vitrinose jau matome mirgančias girliandas, blizgučius ir šventinius papuošimus. Ši tendencija sukelia klausimą: ar Kalėdos tikrai pradeda „ateiti anksčiau“, ar tai tiesiog sukuria visuomenės spaudimas ir prekybos įtaka?
Pirmasis veiksnys – Kalėdų „komercializacija“
Viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl Kalėdų sezonas kasmet atrodo vis ilgesnis, yra stiprėjantis komercializacijos poveikis. Verslas pastebėjo, kad ilgesnis šventinio sezono laikotarpis reiškia daugiau laiko reklamuoti prekes ir daugiau galimybių pritraukti pirkėjus. Peržiūrėjęs ankstesnių metų statistiką, verslas suprato, jog ankstyvas pasirengimas Kalėdoms ne tik padeda parduoti daugiau, bet ir skatina žmones dažniau sugrįžti į parduotuves.
Psichologinis efektas: „Šventinis jaudulys“
Žmonės natūraliai laukia Kalėdų kaip ypatingo metų laiko, kai galima patirti džiaugsmą, susikaupimą ir artumą su šeima. Dėl to daugelis ima ruoštis šventėms jau iš anksto, o šventinio jaudulio laukimas gali sukurti jausmą, kad šventės turėtų prasidėti anksčiau. Spalvoti papuošimai, muzika ir šventinės dekoracijos skatina šį jausmą ir pritraukia dėmesį, dėl ko norisi šventės artumo. Tad, vos tik parduotuvėse pasirodo kalėdinės prekės, tai gali atrodyti tarsi oficialus kalėdinis sezonas jau prasidėjo.
Socialinė medija – šventės skatinimo kanalas
Socialinė medija šiais laikais turi didelę įtaką tam, kaip suvokiame laiką ir tendencijas. Nuo spalio vidurio daugelis pradeda dalintis nuotraukomis, idėjomis bei pasiūlymais, kaip pasiruošti Kalėdoms. „Instagram“, „Pinterest“ ir kitos platformos sukuria įspūdį, kad šventės artėja ir šis virtualus kalendorius pradeda priminti, jog šventės yra už kampo. Socialinėse platformose šventinių dekoracijų idėjos, receptai ir dovanos padeda sukurti įspūdį, kad pasiruošimas jau vyksta, todėl visuomenė taip pat pasiduoda šiam šventiniam ritmui.
Ekonominės priežastys: ankstyvas apsipirkimas
Ekonominiai svyravimai ir noras sutaupyti taip pat prisideda prie to, kad Kalėdų pasiruošimo laikotarpis tampa ilgesnis. Daugelis vartotojų nori pasinaudoti Juodojo penktadienio ir Kibernetinio pirmadienio pasiūlymais, kurie siūlo dideles nuolaidas, tad pasiruošimas ir dovanos pradedamos įsigyti jau lapkritį ar net dar anksčiau. Be to, kai kuriems patogiau planuoti išlaidas anksčiau ir laiku pasirūpinti dovanomis bei dekoracijomis, taip išvengiant prieššventinio laikotarpio streso.
Kalėdos be streso: kaip pasiruošti dovanoms ir neišleisti daug pinigų?
Ar ankstyvas Kalėdų laikotarpis paveikia šventės esmę?
Nors daugelis mėgsta šventinį sezoną, kai kurie žmonės mano, kad pernelyg ankstyvas Kalėdų laukimas gali išvarginti ar sukelti vadinamąjį „šventinį nuovargį“. Kai kurie mano, kad ilgesnis šventinis laikotarpis gali prarasti dalį savo ypatingumo, o pati šventės esmė tampa labiau orientuota į vartojimą. Tačiau kiti atvirkščiai – džiaugiasi galėdami ilgiau jausti šventinę dvasią ir pasiruošti iš anksto, skirdami daugiau dėmesio šeimai ir artumui.
Kaip išlaikyti pusiausvyrą?
Nepaisant komercializacijos ir socialinės medijos įtakos, kiekvienas gali pats pasirinkti, kada pradėti ruoštis Kalėdoms ir jas švęsti. Šventinė nuotaika neprivalo prasidėti kartu su parduotuvių vitrinų dekoracijomis; galima nusistatyti savo šventės starto laiką ir šventinę dvasią perkelti į žiemos pradžią ar net gruodžio mėnesį. Svarbiausia, kad šventės būtų kupinos džiaugsmo ir ramybės, o pasiruošimas būtų lėtas ir prasmingas procesas.
Kalėdų sezono ilginimas – pasirenkamas aspektas
Nors Kalėdos kasmet iš tiesų atrodo vis anksčiau prasidedančios dėl komercijos, socialinių medijų ir ekonominių paskatų, galime patys nuspręsti, kaip greitai pasiduoti šventiniam ritmui. Juk tikrosios šventės laukimas ir pasiruošimas pirmiausia turėtų būti susijęs su vidiniu nusiteikimu ir šiluma, kurios net ir ankstėjančios vitrinų dekoracijos negali pakeisti.