Naujienos

Kalakutiškės kaime pastatyta nykstančio koplytstulpio kopija

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.
Custom Like

Žemaitija garsėja kryžiais – liaudies mažosios architektūros sakralinio krikščioniškojo turinio statiniais, jų gausa. Kryžių statyba susijusi su tam tikrais papročiais ir tikslais: jie statomi kaip paminklai mirusiesiems arba kaip dvasinės apsaugos ženklai tam tikrose vietose, norint išprašyti malonių ar už jas padėkoti. Kai kalbame apie kryždirbystės paminklų saugojimą, paprastai turime galvoje iki mūsų dienų išlikusius senuosius kryžius ir koplytėles. Saugoti juos reikia nuo lietaus, sniego ir, deja, nuo vagysčių. Nuo pastarųjų labiausiai neapsaugotos yra senosios skulptūros, kurių daugiausia išlikę taip pat Žemaitijoje. Neretai jos stovi nerakintose koplytėlėse, netgi pakelėse. Apsaugoti nuo naikinančių gamtos sąlygų yra keletas būdų: nuolatinė priežiūra, t. y. perdažymas, remontas, restauravimas bei tikslių kopijų padarymas. Pastaruoju atveju senosios koplytėlės vietoje pastatoma kopija, o originalas, jeigu dar įmanoma dėl būklės, užkonservuojamas ir perkeliamas į uždarą patalpą, dažniausiai kokią nors neveikiančią koplyčią ar muziejaus ekspoziciją. Šį išsaugojimo būdą Rietavo savivaldybė pasirinko Kalakutiškės kaimo koplytstulpiui išsaugoti.

Kalakutiškės kaimo koplytstulpis (unikalus kodas Kultūros vertybių registre 13216) – į Kultūros vertybių registrą įrašytas regioninio lygmens kultūros paveldo objektas, kuriam nustatytas dailės vertingųjų savybių pobūdis, statytas 1911 m. Koplytstulpio būklė buvo labai bloga, mediena visiškai sutręšusi, restauruoti nebuvo galimybės, todėl šiemet spalio mėnesį Rietavo savivaldybės pastangomis ir lėšomis sukurta koplytstulpio kopija ir pastatyta senojo vietoje. Autorius – medžio meistras Dovydas Ušinskas.

Koplytstulpis medinis. Ant kvadratinio skerspjūvio profiliuoto stulpo – keturšonė koplytėlė su trimis įstiklintomis sienelėmis. Koplytėlės stogelis kryžminis (aštuonšlaitis), dengtas skarda, puoštas mediniais pjaustytais kryželiais ant frontonėlių ir centrine medine profiliuota smaile su kalto metalo kryžiumi. Taip pat išsaugojimo tikslais buvo padaryta ir metalinio kryžiaus kopija, kurios autorius kalvis Virginijus Mikuckis.

Senajame koplytstulpyje buvo įdėta medinė skulptūrinė grupė „Šv. Izidorius“ ir skulptūra „Šv. Antanas“, kuri dingusi. Liaudies menas, ypač skulptūrėlės – tai didžiulės meninės vertės kūriniai, todėl, norint apsaugoti nuo vagysčių, „Šv. Izidoriaus“ skulptūrinė grupė, susidedanti iš 4 skulptūrų, ir originalus metalinis kryžius perduoti saugoti Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejui. Senasis koplytstulpis kol kas saugomas Rietavo dvaro sodybos alaus daryklos-skalbyklos-vandentiekio bokšto pastate.

Bėgant metams kryždirbystė įgyja įvairių atspalvių: sena derinama su nauja, kitoniškai žvelgiama į liaudies elementus, tradicijos jungiamos su modernumu. Mūsų visų  tikslas – skatinti visuomenę, o ypač jaunimą, ieškoti asmeninio santykio su kryždirbyste.

Žemaitijos kryždirbystės tradicija

Custom Like
author avatar
We love Lithuania

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Nidoje atidarytas tarptautinis Th. Manno festivalis: kviečia į koncertus, diskusijas, parodas ir filmus

We love Lithuania

Merkinės dvarvietę išsinuomojęs žurnalistas Vytaras Radzevičius žada ją paversti išskirtine vieta keliautojams ir gurmanams

Į miškus iškeliauja 30 milijonų medelių – miškasodžio darbai įsibėgėja

We love Lithuania

Dvylika ruoniukų rastinukų iš muziejaus sugrįžta į Baltiją

We love Lithuania

Kuršių istorijai skleisti – Mosėdyje atidaromas unikalus muziejus

We love Lithuania

Vilniaus garbės pilietės vardas suteiktas rašytojai Kristinai Sabaliauskaitei

Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"