Stresas yra neatsiejama kasdienio gyvenimo dalis, su kuria susiduria daugelis žmonių. Jis gali kilti dėl įvairių priežasčių – darbo krūvio, finansinių sunkumų, santykių ar net kasdienių smulkmenų, tokių kaip spūstys ar laiko trūkumas. Ilgainiui stresas daro neigiamą poveikį fizinei ir psichinei sveikatai, todėl geriausia išmokti šį „negalavimą“ valdyti. Daugelis žino, kad streso sukeltas reakcijas gali numalšinti įvairūs atsipalaidavimo pratimai ar meditacija, bet ar teko girdėti, kaip šiam tikslui pasitarnauja kambariniai augalai? Čia aptarsime mokslininkų įžvalgas, kurie nurodo kambarines gėles esant ne tik puikiu streso mažinimo šaltiniu, bet ir psichologinę gyvenimo kokybę gerinančiu veiksniu.
Kodėl stresas turi būti valdomas?
Galima sakyti, kad stresas didesniu ar mažesniu mastu liečia kone kiekvieno žmogaus gyvenimą. Nedidelis ir trumpalaikis stresas kartais gali būti ir naudingas produktyvumui ar greitesniam mąstymui, tačiau daugelis patiria chronišką ir varginančią jo atmainą. Galima apibendrinti, kad stresas gali sukelti nuovargį, miego sutrikimus, sumažinti imunitetą ir padidinti riziką susirgti širdies ligomis. Siekiant išvengti neigiamo streso poveikio, svarbu kasdien rasti laiko atsipalaidavimui, reguliariai užsiimti fizine veikla ir pasirūpinti savo emocine sveikata.
O kas galėjo pagalvoti, kad kambariniai augalai taip pat gali sėkmingai padėti maldyti streso simptomus? Šie „augintiniai“ geba taip sutvarkyti žmogaus psichologinę būseną, kad pagerina ir kasdienius žmogaus gyvenimo įpročius. Toliau pateikiame, kodėl savo aplinkos apsistatymas kambariniais augalais yra naudingas ne tik stresui malšinti, bet ir protinei veiklai, nuotaikai ir emocinei sveikatai pagerinti.
Kambariniai augalai padeda sumažinti streso simptomus
Tyrimas su 24 jaunais vyrais atskleidė, kad sąveika su augalais (ypač žaliomis lapinėmis rūšimis) gali sumažinti streso hormonų lygį. Tai veikia, kai patiriamas tiesioginis prisilietimas prie augalų ar jiems esant aplinkoje. Padalinus tiriamuosius į dvi grupes (viena grupė turėjo persodinti augalus, antroji – atlikti užduotis kompiuteriu), sąlytį su augalais turėję respondentai nurodė atsiradus patogių, raminančių ir natūralių jausmų. Padarytos tokios išvados, kad kambariniai augalai geba sumažinti fiziologinį ir psichologinį stresą per širdies ritmo ir kraujo spaudimo pokyčius.
Stresas: kambariniai augalai padeda nusiraminti ir nesijausti nervingiems
Tyrimai rodo, kad augalai padeda sumažinti nerimą ir gerina nuotaiką. Augalų buvimas aplinkoje didina žmogaus ryšį su gamta, todėl pastebimi sumažėję depresijos ir nerimo simptomai. Tą patvirtino Covid-19 pandemijos metu atliktas tyrimas, kuomet tiriant 323 namuose izoliuotus studentus, mažesniu nervingumu pasižymėjo tie asmenys, kurie aplinkoje augino kambarinius augalus.
Tikėtina, kad raminančiai veikia žalia augalų spalva ir lapų forma. Geriausi pretendentai, padedantys nusiraminti, yra tokie augalai kaip fikusas ir bonsai. Jie suteikia vizualinį malonumą ir padeda atgauti psichinę energiją.
Dėmesio koncentracijos gerinimas
Vien streso mažinimu kambarinių augalų panaudojimas nesibaigia. Dar vienas įdomus faktas, kad kambariniai augalai sukuria jaukią aplinką, kuri padeda susikoncentruoti. Viena tyrėjų komanda tyrė 23 11–13 metų moksleivius ir nustatė, kad žvelgimas į gyvas kambarines gėles padeda numalšinti smegenų teta bangas, rodančias koncentracijos stoką. Tylus ir estetiškai patrauklus augalų buvimas sumažina išsiblaškymą, todėl tokie augalai, kaip sansevjera ir alavijas, yra naudingi darbui ar mokymuisi.
Stresas įveikiamas kūrybiškumu, kurį skatina kambarinės gėlės
Augalai, tokie kaip sukulentai ir gebenės, skatina kūrybingumą ir produktyvumą, nes žaluma aplinkoje sumažina nuobodulį ir pakelia motyvaciją. Norėdami pakelti darbo produktyvumą ar akademinius rezultatus, apsistatykite darbo stalą gyva žaluma. Ne veltui minėtosios augalų rūšys pritapo darbinėje aplinkoje ir vyrauja kaip profesinių ar verslo dovanų simboliu.
Socialinės izoliacijos mažinimas
Galima patvirtinti, kad nemažai žmonių patiria stresą esant socialinių ryšių stokai. Šią problemą gali padėti išspręsti ar sumažinti kambariniai augalai, nes turintys augalų žmonės dažnai jaučiasi mažiau vieniši. Augalai suteikia atsakomybės ir rūpinimosi jausmą, kas padeda kurti emocinį ryšį ir stresas nepastebimai nuslopsta.
Geresnė oro kokybė
Dažnai kambarinės gėlės atlieka tylų vaidmenį ne tik išskirdami deguonį, bet ir valydami orą nuo kenksmingų junginių. Tokie augalai kaip chlorofitas ir vėzdūnė iš kambarinio oro efektyviai išfiltruoja kenksmingas medžiagas ir CO2, todėl oras tampa švaresnis ir gaivesnis. Švarus oras mažina nuovargį, kas prisideda prie bendros psichinės sveikatos.
Stresas kontroliuojamas pasitelkiant augalų estetiką ir aromatą
Dekoratyviniai ir kvapnūs augalai, tokie kaip levanda ir rozmarinas, pagerina kambario erdvės estetinį vaizdą, bei ramina savo kvapu. Kvapiosios medžiagos, ypač levandų aliejus, yra susijusios su mažesniu kortizolio lygiu kraujyje ir smegenų bangų aktyvumo sumažėjimu, kas skatina ramybę ir mažina stresą. Tai reiškia, kad augalų aromaterapinės savybės gali pagerinti nuotaiką ir sumažinti stresą, todėl tokie augalai naudingi emocinei sveikatai.
Kaip erdvė su kambariniais augalai padeda jaustis laimingesniam?
Vienoje 50 tyrimų apžvalgoje mokslininkai pateikė išvadas, kad aplinka su kambariniais augalais padeda sukurti teigiamą savęs suvokimą. Patalpos su augalais buvo suvokiamos kaip jaukesnės, sukeliančios daugiau ar stipresnių teigiamų emocijų (draugiškumo, gerumo, laimės, linksmumo, ramybės, taikos, malonumo, atsipalaidavimo ir šilumos) ir mažiau arba silpnesnių neigiamų emocijų (spaudimo, nerimo ir nuovargio) nei patalpos be augalų. Tai lėmė geresnę gyvenimo kokybę, sukūrė laimę keliančią aplinką.
Baigiamasis žodis
Jeigu vis dar kyla abejonių, ar kambarinis augalas ras vietos ant jūsų darbo stalo ar kambario palangės, tai pateiktų augalų naudų stresui mažinti turėtų pakakti. Augalai nėra tik kambario akcentai ir dekoracijos – tai svarus ir moksliškai pagrįstas privalumas žmogaus emocinei sveikatai.
Šaltiniai:
https://www.almanac.com/your-brain-houseplants-link-between-plants-and-your-mental-health
https://www.mdpi.com/2071-1050/11/16/4506
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC4419447/
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC8454400/
https://www.mdpi.com/1660-4601/16/5/796
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0272494409000413
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.