Šunys – mūsų ištikimi bičiuliai, tačiau net ir geriausiems draugams ne viskas patinka. Kasdienėje rutinoje šeimininkai, patys to nesuvokdami, kartais elgiasi taip, kad šunims tai kelia stresą ar nepatogumą. Šiame straipsnyje aptarsime dažniausius žmonių įpročius, kurių šunys nemėgsta ir paaiškinsime, kodėl verta juos peržiūrėti.
Žodžių naudojimas vietoj kūno kalbos
Šunys gali suprasti kelių pagrindinių žodžių reikšmę, tokių, kaip: „skanėstas“, „žaislas“, „pasivaikščioti“ ir pnš., tačiau jie nesupranta žmonių kalbos taip, kaip mes. Norėdami suvokti, apie ką mes kalbame, jie pirmiausia remiasi mūsų kūno kalba. Todėl nieko keista, kad neretai siunčiame neaiškius signalus, jei kreipiame dėmesį tik į tai, ką pasakome žodžiais, o ne išreiškiame savo kūnu.

Puikus to pavyzdys, tai pradedančiųjų šunų dresūros pamokos. Kai sakoma komanda „pasilik“ ir tuo pačiu lenkiamasi link šuns su ištiesta ranka, kas kūno kalba reiškia kvietimą prieiti. O kai šuo paklūsta šiam kūno signalui ir prieina, jis yra baramas už tai, kad nesilaikė komandos, o tai jam kelia sumaištį. Vietoj klaidingų signalų siuntimo, vertėtų pabandyti su šunimi daugiau bendrauti kūno kalba. Tai ne tik gali padėti susivokti šeimininkui, kiek daug yra kalbama kūnu, bet ir padėti išmokti tikslingai naudoti kūno judesius bei kūno poziciją, kad šuo suprastų, ko iš jo tikimasi.
Šunys nemėgsta apkabinimų
Nustebsite, tačiau dauguma šunų nemėgsta apkabinimų. Primatų pasaulyje apkabinimas reiškia artumą ir palaikymą, tačiau šunų pasaulyje panašus veiksmas, kai šuo uždeda priekinę leteną kitam ant nugaros, laikomas dominavimo ženklu.
Nors dauguma šunų apkabinimus pakelia gana ramiai, kai kurie šunys jaučia grėsmę, būna išsigandę ar susierzinę. Be to, verta įsidėmėti, kad pats šuo gali visiškai skirtingai reaguoti į skirtingų žmonių apkabinimus. Ir, jei vieną žmogų šuo toleruoja, kito bandymą apsikabinti jis gali priimti kaip grėsmę.
Jei norite išsiaiškinti, ar jūsų šuniui patinka apsikabinimai, atkreipkite dėmesį į jo kūno kalbą, kai bandote apkabinti. Ar jis įsitempia, nukreipia galvą nuo jūsų? O gal vengia akių kontakto, priglaudžia ausis atgal prie galvos? Visi šie signalai išduoda, kad šuo jaučiasi nejaukiai.

Taisyklių nebuvimui – ne
Gali pasirodyti, kad griežtos taisyklės daro šuns gyvenimą nuobodų, tačiau šunys nori žinoti, kas, pasak jų šeimininko, yra teisinga, o ko derėtų vengti. Taisyklės ir tvarka padeda šunims jaustis geriau, daro jų gyvenimą labiau nuspėjamą, mažiau painų ir stresinį.
Tačiau svarbu, kad nustatytos taisyklės būtų įgyvendinamos nuosekliai, nes šunys nesupranta išimčių. Jie negali suprasti, kad galima lipti ant sofos po maudynių, tačiau grįžus purviniems iš lauko – ne, ar, kad galima ant jūsų šokinėti, kai vilkite laisvalaikio rūbais, tačiau, kai rūbai išeiginiai – jau nebe. Kartu neužtenka tik pasakyti „ne“, kai šuo pažeidžia taisyklę, bet nesiimti jokių veiksmų, kurie padėtų suprasti ir išmokti tinkamo elgesio.
Šunys klesti, kai žino ribas, o kai jūs skiriate laiko nuosekliai jas taikydami ir apdovanodami už tinkamą elgesį, stiprinate jų pasitikėjimą jumis, kaip lyderiu.
Laisvė uoslei!
Šunys mato nosimi, todėl kvapas jiems yra toks pat svarbus, kaip ir mums, žmonėms, rega. Pernelyg dažnai mes esame linkę atimti iš jų šią patirtį, laikydami pasivaikščiojimą tik skubia, privaloma pertraukėle tuštintis ir mankšta, einant tuo pačiu įprastu maršrutu be jokios įvairovės ar laisvės pojūčio.

Kad tai pakeistumėte, vieną iš kasdienių pasivaikščiojimų skirkite kvapams tyrinėti. Eikite į visiškai naują vietą ir leiskite šuniui neskubant šniukštinėti ir tyrinėti vietą, kol jis pasisotins kvapais.
Norėdami, kad šuo suprastų skirtumą tarp pasivaikščiojimo, kai jis turi klusniai žingsniuoti šalia jūsų ir pasivaikščiojimo, kai jis turi laisvę tyrinėti ir uostinėti, galite pasirūpinti specialiu pavadėliu ar apykakle, kad šuniui būtų akivaizdus pasivaikščiojimo tikslas. Tokie pasivaikščiojimai yra puiki proga jūsų augintiniui patirti psichinę ir jutiminę stimuliaciją.
Šunys nemėgsta dėvėti rūbų
Jei savo šuns nepripratinote prie rūbų palaipsniui, didelė tikimybė, kad jūsų šuo nemėgsta būtų aprengtas. Daugelis šunų toleruoja aprangą ar kostiumus, tačiau jais tikrai nesidžiaugia. Ir, nors kai kurie šunys gerai jaučiasi aprengti marškinėliais, jie tikrai nemėgsta dėvėti daiktų ant galvos ar kojų.

Šunys nemėgsta kvepalų
Ne išimtis ir kvapai. Šuns uoslė yra nuo 10 000 iki 100 000 kartų jautresnė nei jūsų, todėl stiprūs kvapai ir cheminės medžiagos gali trikdyti šunis ar net dirginti jų uoslę. Geriausia vengti purkšti šunį bet kokiomis priemonėmis, o kai naudojate savo produktus: kvepalus, plaukų laką, oro gaiviklius ir pnš., darykite tai atokiau nuo šuns ir būtinai įsitikinkite, kad produktas nėra toksiškas.
Šaltiniai:
https://www.treehugger.com/things-humans-do-that-dogs-hate-4864319
https://www.thesprucepets.com/things-dogs-cant-stand-1117467
https://www.pethealthnetwork.com/dog-health/dog-behavior/6-human-behaviors-dogs-hate
Autorė Germantė Gedvilė