Nuo seniausių laikų žinoma, kad moterys gyvena ilgiau nei vyrai, tačiau kodėl taip yra, mokslininkams ilgą laiką buvo mįslė. Naujausi tyrimai su laukiniais žinduoliais ne tik patvirtino šį faktą, bet ir atskleidė dar įdomesnių detalių – pasirodo, patelių ir patinų gyvenimo trukmės skirtumas gamtoje yra dar ryškesnis nei žmonių populiacijoje.
Stulbinantys skaičiai
Tarptautinė mokslininkų komanda, išanalizavusi 101 žinduolių rūšį, priėjo prie stulbinančių išvadų. Tyrimas parodė, kad patelės vidutiniškai gyvena net 18.6 % ilgiau nei patinai, o 60 % tirtų populiacijų patelės pranoko patinus ilgaamžiškumu. Šie skaičiai ypač įdomūs lyginant su žmonių populiacija, kur moterys gyvena tik 8 % ilgiau nei vyrai. Dar įdomesnis faktas, kad net 9 iš 10 žmonių, sulaukusių 110 metų, yra moterys. Šie duomenys verčia mokslininkus giliau pažvelgti į biologinius ir aplinkos veiksnius, lemiančius tokius skirtumus.

Genetiniai skirtumai
Tyrinėdami šį fenomeną, mokslininkai atkreipė dėmesį į fundamentalų genetinį skirtumą tarp lyčių. Moterys (ir patelės) turi dvi X chromosomas, tuo tarpu vyrai (ir patinai) turi X ir Y chromosomas. Ši papildoma X chromosoma veikia kaip apsauginis mechanizmas, padedantis apsisaugoti nuo žalingų mutacijų. Įdomu tai, kad šis mechanizmas pastebimas visose tirtose rūšyse, kas leidžia daryti prielaidą apie universalų jo pobūdį.
Aplinkos įtaka
Dr. Jean–Francois Lemaître iš Liono universiteto pabrėžia, kad ilgaamžiškumą lemia ne tik genetika, bet ir aplinkos sąlygos. Jo tyrimai parodė, kad esant stabilioms aplinkos sąlygoms, skirtumas tarp lyčių gyvenimo trukmės yra mažesnis. Tačiau sudėtingomis sąlygomis, ypač žiemos metu, patinai gyvena žymiai trumpiau. Mokslininkai pastebi, kad patinai jautriau reaguoja į aplinkos pokyčius, o tai gali būti viena iš priežasčių, kodėl jų gyvenimo trukmė trumpesnė.
Energijos paskirstymo teorija
Naujas tyrimas atskleidė įdomią teoriją apie energijos paskirstymą tarp lyčių. Patinai žymiai daugiau energijos skiria konkurencijai ir kūno masės didinimui, tuo tarpu patelės efektyviau paskirsto savo energijos išteklius. Mokslininkai mano, kad toks skirtingas energijos paskirstymas gali būti viena iš pagrindinių priežasčių, lemiančių skirtingą gyvenimo trukmę.
Mirtingumo rizikos paradoksas
Mokslininkus nustebino atrastas paradoksas – nors patinai gyvena trumpiau, jų mirtingumo tempas su amžiumi didėja tokiu pat greičiu kaip ir patelių. Skirtumas tik tas, kad patinų mirtingumo rizika visada išlieka aukštesnė. Tai reiškia, kad pats senėjimo procesas vyksta panašiu tempu abiejose lytyse, tačiau skiriasi pradinis mirtingumo rizikos lygis.

Evoliucinė perspektyva
Žvelgiant iš evoliucinės perspektyvos, mokslininkai pateikia keletą įdomių paaiškinimų. Patelės evoliuciškai yra svarbesnės rūšies išlikimui, nes jos atsakingos už palikuonių priežiūrą. Dėl šios priežasties evoliucija galėjo „investuoti“ į patelių ilgaamžiškumą. Tuo tarpu patinų konkurencija dėl patelių galėjo lemti trumpesnę jų gyvenimo trukmę.
Naujas tyrimas ne tik patvirtino seną tiesą apie moterų ilgaamžiškumą, bet ir atskleidė, kad šis reiškinys yra universalus žinduolių pasaulyje. Genetiniai skirtumai, kartu su aplinkos veiksniais ir skirtingu energijos paskirstymu, sukuria kompleksinį mechanizmą, lemiantį ilgesnę patelių gyvenimo trukmę. Šis atradimas atveria naujas perspektyvas tiek biologijos mokslui, tiek praktiniam sveikatos priežiūros pritaikymui, leidžiant geriau suprasti ir pritaikyti prevencines sveikatos programas bei kurti tikslesnes gydymo strategijas skirtingoms lytims.
7 paprasti ilgaamžiškumo įpročiai: 5 minutės kasdien, kad gyventumėte ilgiau