Katės mimika - „šleikštulio snukutis“ – ne tai, apie ką tu galvoji!
Įdomu sužinoti

Katės mimika – „šleikštulio snukutis“ – ne tai, apie ką tu galvoji!

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.
Custom Like

Jei kada nors matei, kaip katė pauosčiusi kažką staiga iškreipia veidą: praveria burną, atkiša lūpas ir atrodo visiškai pasimetusi, sveikiname, susipažinai su vadinamuoju „šleikštulio snukučiu“. Ši katės mimika atrodo juokinga, gal net kiek keista, bet neapsigauk – tavo katė ką tik atliko vieną iš savo paslaptingų kvapų tyrimų. Kas iš tiesų slypi už šios išraiškos? Skaityk toliau!

Kas yra „šleikštulio snukutis“?

Tikriausiai, esate pastebėję, kad katės, kažką pauosčiusios, neretai atrodo nustebusios ar net šokiruotos, tarsi užuodžiusios kažką nemalonaus. Ši keista išraiška, „šleikštulio snukutis“, iš tiesų susijusi ne su nemaloniais kvapais, tai ženklas, kad katė analizuoja cheminius signalus aplinkoje.

Daugelis gyvūnų, įskaitant laukines ir namines kates, išskiria feromonus, cheminius signalus, naudojamus bendravimui tarp tos pačios rūšies narių. Tam, kad galėtų aptikti ir iššifruoti šias nematomas žinutes, katės naudoja specialų jutimo organą, esantį gomuryje, vadinamąjį vomeronazaliniu (arba Jakobsono) organu.

Katės mimika - „šleikštulio snukutis“ – ne tai, apie ką tu galvoji!
Katės „šleikštulio snukutis“

„Flehmeno reakcija“: kaip atpažinti?

Kai katė demonstruoja šią reakciją, jos elgesys gali atrodyti taip: ji šiek tiek praveria burną, tarsi sustojusi pauostyti kvapo viduryje veiksmo ir atkiša viršutinę lūpą, parodydama dantis. Tuomet prisimerkia arba išplečia akis, susitelkdama į kvapą ir palaiko šią pozą kelias sekundes, tarsi būtų giliai susimąsčiusi.

„Flehmeno reakcija“ dažniausiai trunka tik kelias sekundes, po kurių katė grįžta prie įprasto elgesio. Kai kurios katės tai daro dažnai, ypač namuose, kuriuose gyvena kelios katės ir kvapų komunikacija yra įprasta. Kitos – tik retkarčiais, ypač, jei yra mažiau jautrios kvapams.

Katės mimika - „šleikštulio snukutis“ – ne tai, apie ką tu galvoji!
Katės mimika – „Flehmeno reakcija“

Kam ir kaip katės naudoja feromonus?

Katės feromonus naudoja įvairiai komunikacijai. Tokiu būdu jos gali pažymėti teritoriją nesiveldamos į kovą ar stiprinti ryšį tarp mamos ir kačiukų. Feromonai taip pat perduoda informaciją ir apie seksualinį statusą, pavyzdžiui, kada katė yra rujoje.

„Feromonai yra išskiriami specialių liaukų, esančių įvairiose katės kūno vietose: po smakru, ant skruostų, tarp akių ir ausų, palei lūpų kraštus, ties uodegos pagrindu, aplink lytinius organus, išangę, tarp letenų bei spenelių“, tegia A. Taylor, kačių gerovės ir elgsenos specialistas iš organizacijos „International Cat Care“, interviu Live Science metu.

Pasak M. Delgado, vyresniosios mokslo darbuotojos iš Purdue universiteto Veterinarijos medicinos koledžo Indianos valstijoje, kai katės trina veidą į baldus, drasko paviršius, žymi teritoriją šlapimu ar tuštinasi, jos palieka chemines žinutes kitoms katėms. Kitos katės vėliau analizuoja šiuos kvapų ženklus, kad sužinotų daugiau apie aplinkinius gentainius.

„Skirtingai nei kvapai, kurių reikšmė yra išmokstama ir gali keistis su nauja patirtimi, feromonai sukelia instinktyvias reakcijas. Katėms nereikia „mokytis“, ką reiškia feromonai – šios žinios įrašytos jų biologijoje“, teigia Tayloras.

Katės mimika - „šleikštulio snukutis“ – ne tai, apie ką tu galvoji!
Katės mimika ir feromonų vaidmuo

Kokie dar gyvūnai demonstruoja „Flehmeno reakciją“?

Katės – tik viena iš daugelio gyvūnų rūšių, kurios rodo „Flehmeno reakciją“. Šią išraišką taip pat demonstruoja šunys, kupranugariai, lamos, ožkos, arkliai, tapyrai, raganosiai, avinai, briedžiai, žirafos, buivolai, ežiai ir daugelis kitų. Netgi laukiniai katės giminaičiai – liūtai ir tigrai – elgiasi taip pat.

Nors dauguma žmonių mano, kad šunys turi geresnę uoslę, katės iš tikrųjų pasižymi stipresne „Flehmeno reakcija“. Pasak J. Bradshaw, antrozoologo ir daugybės knygų apie gyvūnus autoriaus, vidutinė naminė katė turi apie 30 skirtingų receptorių tipų vomeronazaliniame organe, o pėdsekio veislės šuo – tik 9.

Anksčiau žmonės taip pat galėjo turėti „Flehmeno reakciją“, bet dabar jos nebeliko. Vomeronazalinio organo buvimas fiksuojamas žmogaus vaisiaus vystymosi metu. Tačiau gimus kūdikiui „vienintelės likusios užuominos – tai pora duobučių nosies apačioje, kur anksčiau buvo latakų jungtys su šiuo organu“, priduria J. Bradshaw.

Šaltiniai:
https://www.livescience.com/animals/cats/why-do-cats-make-a-weird-face-after-smelling-something
https://www.litter-robot.com/blog/flehmen-response-in-cats/
https://slate.com/technology/2016/01/dogs-cats-and-other-animals-flehmen-response-to-smell.html

Autorė Germantė Gedvilė

Custom Like
author avatar
Įdomybių redaktorius

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Kaip tinkamai išvalyti šuns guolį? Efektyvūs patarimai švarai ir higienai užtikrinti

Gėrimas, kuris įkrauna: kodėl sviestas kavoje tapo nauja sveikos mitybos mada?

Šventinis stalas iki 30 eurų: idėjos ir receptai

10 priežasčių, kodėl arbūzas yra geriausias vasaros vaisius

Interneto platybės

Protingiausios šunų veislės: jų intelektas jus nustebins!

Sausio 22-oji Lietuvoje ir pasaulyje. Sunki, pavojinga diena

Įdomu sužinoti
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"