Šiandien dirbtinis intelektas (DI) daro didelę įtaką kasdieniniam mūsų gyvenimui – jis padeda atrasti naują muziką, rekomenduoja, kokius filmus ar knygas vertėtų perskaityti, net siūlo, kokios karjeros pasirinkimas galėtų būti tinkamiausias. Tačiau ar kada susimąstėte, kiek tokie DI sprendimai iš tikrųjų paveikia mūsų asmeninę tapatybę? Mūsų identitetas tampa vis svarbesnis, nes kyla klausimas: ar DI galėtų perimti valdymą, net jei patys to dar nepastebime?
Kodėl vertiname DI patarimus?
Visi mėgstame patogumą, o DI algoritmai šiuolaikiniame pasaulyje būtent tai ir suteikia. Vos keliais paspaudimais galima atrasti naujų pomėgių ar pasirinkimų, kurie iš pradžių atrodo pritaikyti pagal mūsų asmeninius interesus. Tačiau etikos specialistai įspėja, kad pernelyg pasitikėdami dirbtinio intelekto rekomendacijomis galime prarasti gebėjimą savarankiškai priimti sprendimus ir taip susikurti savo identitetą.
Kai kurie specialistai pastebi, jog nuolat naudojant DI sprendimus, pavyzdžiui, muzikai, karjerai ar politiniams pasirinkimams, gali nutikti taip, jog pamiršime, kaip tai daryti patiems. Net ir paprastuose kasdieniniuose pasirinkimuose dirbtinio intelekto nurodymai tampa tarsi įpročiu, o tai gali silpninti mūsų savarankiškumą.

Ar tikrai galime pasitikėti DI?
Norėdami suprasti, ar DI iš tikrųjų pažįsta mus, turėtume įvertinti jo patikimumą. Kaip žinoti, ar jo rekomendacijos iš tiesų yra pagrįstos? Kadangi DI algoritmai dažnai yra uždari ir veikia kaip „juodosios dėžės“, sunku suvokti, kokiais duomenimis grindžiami jų pasiūlymai ir kaip jie mus supranta. Daugelis dirbtinio intelekto sistemų yra ne tik uždaros, bet ir gali būti šališkos – pavyzdžiui, remtis duomenimis, kurie gali skatinti neteisingus ar vienpusiškus sprendimus.
Be to, skirtingai nuo žmonių, DI negali paaiškinti savo sprendimų. Jeigu draugas rekomenduotų susitikti su žmogumi, pirmiausia paklaustume, kodėl jis taip mano ir kokius mūsų panašumus pastebėjo. Tačiau, jei tokį pat pasiūlymą mums pateiktų DI, neturėtume galimybės suprasti jo sprendimo priežasčių. Taigi, DI patikimumas išlieka diskutuotina tema.

Mūsų identitetas: kurkime jį patys
Vienas iš pagrindinių argumentų prieš pernelyg didelį pasitikėjimą DI yra tai, jog mūsų identitetas nėra kažkas, ką galima atrasti per algoritminius skaičiavimus. Filosofai, tokie kaip Jean–Paul Sartre, teigė, kad žmogus nėra iš anksto nustatytas – kiekvienas esame laisvas ir privalome patys kurti save, siekti prasmės savo veiksmuose ir pasirinkimuose. Jei pradėsime aklai pasitikėti DI sprendimais, gali nutikti taip, kad prarasime atsakomybę už savo tapatybę.
Nors DI gali pasiūlyti įvairių variantų ir idėjų, kiekvieno žmogaus užduotis – ne tik priimti dirbtinio intelekto pateikiamus faktus, bet ir nuspręsti, ką jie iš tikrųjų reiškia. Mūsų veikla nėra vien būdas siekti gerovės – per ją mes pasirenkame, kokie norime būti. Todėl svarbu, kad išlaikytume savo laisvę ir atsakomybę.
Ar mūsų identitetas gali būti pavogtas DI?
Nuolat pasitikint DI, gali nutikti taip, kad pamiršime, kaip patiems atrasti, kas mus domina. Jei kiekvieną kartą muzikos, karjeros ar net politinius sprendimus renkamės pagal DI rekomendacijas, pamažu galime pamesti savo unikalią tapatybę. Taip mes galime tapti savęs „vartotojiškąja versija“, kurią formuoja reklamos, dirbtinio intelekto algoritmai ir prekių ženklai, o ne mūsų asmeninės vertybės.
Kiekvieną kartą, kai pasikliaujame DI rekomendacijomis, mes rizikuojame, kad mūsų tapatybė taps statiška, o ne nuolat kuriama ir tobulinama. Ilgainiui, mūsų elgesys ir asmenybė gali tapti tokia, kokia DI mus įsivaizdavo, formuojant save pagal DI nurodymus ir ribojant savo asmeninį augimą.

Išvados: tavo identitetas – tavo rankose
Norint išlaikyti savo asmeninę laisvę ir savitumą, svarbu atsiriboti nuo DI pateikiamų sprendimų. Savęs kūrimas reikalauja drąsos ir savirefleksijos, todėl dirbtinis intelektas neturėtų būti pagrindinis mūsų gyvenimo vadovas. Jei pasitikime tik DI, galime prarasti savarankiškumą ir tapti įrankiu korporacijų rankose. Geriau savarankiškai tyrinėti, rizikuoti ir kurti savo gyvenimo kryptį.
Galų gale, mūsų identitetas turėtų būti mūsų pačių kurtu, ne DI sukuriamu ar nulemtu.
Šaltiniai:
- https://www.livescience.com/technology/artificial-intelligence/ai-can-stunt-the-skills
- https://www.eureporter.co/internet-2/artificial-intelligence/2023/11/06/the-effect-of-ai-on-identity/
- https://medium.com/illumination/how-ai-is-changing-our-identity-8d65bded6b3d
- https://www.psychologytoday.com/intl/blog/the-digital-self/202404/the-ai-self-creativity-identity
- https://link.springer.com/article/10.1007/s00146-024-01877-4
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.