Kodėl mes švenčiam Obuolines?
Įdomu sužinoti Pamatyk!

Kodėl mes švenčiame Obuolines?

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.
Custom Like

Ruduo – tai metas, kai ūkininkai pamažu gali lengviau atsikvėpti ir pasidžiaugti savo darbo vaisiais. Tad nuo seno rudenį lietuviai šventė ir tebešvenčia ne vieną tradicinę derliaus šventę. Viena dažniausių, populiariausių ir turbūt žinomiausių – Obuolinės. Tačiau kodėl būtent ši šventė? Kodėl ne kokios ruginės ar bulvinės? Kokios Obuolinių šventės šaknys?

Kada švenčiamos Obuolinės?

Kada švenčiamos Obuolinės?
Kodėl mes švenčiame Obuolines?

Obuolinės, dar vadinamos Šv. Mykolo diena, švenčiamos rugsėjo pabaigoje arba spalio pradžioje. Tai metas, kai ruduo įsibėgėja, o sodai ir daržai prisipildo gausybe derliaus. Obuolinės simbolizuoja padėką už gausų metų derlių ir yra glaudžiai susijusios su obuoliais – viena iš pagrindinių rudens gėrybių Lietuvoje.

Obuolinių simbolinė reikšmė ir istorija

Obuolinės turi gilias šaknis lietuvių kultūroje ir yra susijusios su mūsų krašto žemdirbystės tradicijomis. Obuolys Lietuvoje ne tik laikomas rudens simboliu, bet ir turi gilesnę prasmę – tai vaisingumo, sveikatos ir gausos ženklas. Pagal senąsias tradicijas, obuoliai buvo naudojami kaip aukos dievams, siekiant apsaugoti šeimas ir namų ūkius nuo nelaimių, prašant sėkmės ir gausos kitais metais.

Obuolinių tradicinė reikšmė
Kodėl mes švenčiame Obuolines?

Obuolinių metu taip pat prisimenamas Šv. Mykolas – arkangelas, globojantis derlių ir ūkininkus. Senovėje šis laikotarpis žymėjo ne tik derliaus nuėmimo pabaigą, bet ir ūkinių metų pabaigą. Ši šventė būdavo savotiška riba, po kurios prasidėdavo pasiruošimas žiemai.

Tradicijų ir derliaus šventė

Obuolinės–tradicijų ir derliaus šventė
Kodėl mes švenčiame Obuolines?

Obuolinės yra laikas, kai šeimos, bendruomenės ir draugai susirenka drauge, kad paminėtų rudens gėrybių laiką ir pasidžiaugtų derliumi. Tradiciškai šioje šventėje vyksta mugės, kuriose galima įsigyti ne tik šviežių obuolių, bet ir įvairių iš jų pagamintų produktų: obuolių pyragų, sulčių, uogienių, sidro bei, žinoma, tradicinio obuolių sūrio. Šventės metu vyksta įvairūs renginiai, konkursai, amatininkų dirbtuvės, kurių metu galima susipažinti su senaisiais amatų ir maisto gamybos metodais.

Šiuolaikinės Obuolinės

Nors šiuolaikinėje Lietuvoje daug tradicijų yra pakito, Obuolinės išlieka svarbia švente, kuri puoselėja bendruomeniškumą, tradicijas ir ryšį su gamta. Be abejo, Obuolinės jau seniai prarado savo archajišką prigimtį ir niekas jų nešvenčia kaip aukos dievams. Šiuolaikinėse šventėse netrūksta modernių renginių: koncertų, teatrų pasirodymų, edukacinių veiklų vaikams ir suaugusiems. Tačiau šventės esmė išlieka nepakitusi – tai padėka už derlių ir kartu praleistas laikas.

Šiuolaikinės Obuolinės
Kodėl mes švenčiame Obuolines?

Obuolinės yra puikus priminimas apie mūsų kultūrinį paveldą, papročius ir gamtos ciklus. Švenčiant šią šventę, mes ne tik pagerbiame savo protėvių tradicijas, bet ir stipriname ryšį su mūsų žeme, sodais ir bendruomenėmis, neleidžiame pamiršti sau ir išlaikome ateities kartoms gilias lietuviškas šaknis. Tai šventė, kuri įkvepia džiaugtis tuo, ką turime, ir būti dėkingiems už gamtos dovanas.

 

Custom Like
author avatar
Įdomu sužinoti

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Čepkelių raisto pašonėje atkuriami namai retiems paukščiams ir augalams

Alytus Lietuvos kultūros sostinė 2022. ALY+TUS SUJUNGIA: kas tai ir kodėl?

We love Lithuania

Nepažinta Jono ir Adolfo Mekų kasdienybė – praplėštuose „Gyvenimo lai(š)kuose“

Vilniaus šviesų festivalis sulaukė 200 tūkst. lankytojų

We love Lithuania

Gargžduose – Pasaulinės gyvūnų dienos šventė: tikimasi rekordinės eisenos

We love Lithuania

Ryškiaspalviais žiedais floristų išpuošta Šiluva pasitinka piligrimus

Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"