Kultūra Muziejus Naujienos Prienai

Istorijos pėdsakais: Muziejų kelias po Prienų krašto praeitį ir dabartį

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.
Custom Like

Muziejų kelias Prienų krašte – tai ypatinga kultūrinė patirtis, leidžianti lankytojams pasinerti į Prienų krašto istoriją, kultūrą ir žmonių gyvenimą. Šis muziejų kelias vingiuoja per aštuonis muziejus, išsidėsčiusius skirtingose vietose, iš kurių kiekvienas atspindi unikalius krašto bruožus, istorinius įvykius ir kultūros paveldą. 

Tad kurgi turėtų prasidėti jūsų kelionė po Prienų krašto muziejus ir kokiais keliais turėtume pasukti keliaudami šiuo pažintiniu, unikaliu ir istoriją atgaivinančiu maršrutu?

Prienai: Prienų krašto muziejus

Maršruto pradžia tampa Prienų krašto muziejus, įsikūręs F. Martišiaus g. 13, Prienuose. Muziejus tikrai gali pasigirti ekspozicijų bei eksponatų gausa. Čia aprėpiami įvairūs laikmečiai bei galima susipažinti su istorinėmis asmenybėmis, kurios savo pėdsaką paliko ne tik Prienų krašto, tačiau ir visos šalies gyvenime.

Etnografijos ir tautodailės ekspozicijoje rasite vertingiausius tautodailės ir etnografijos eksponatus. Bene didžiausią tautodailės rinkinio dalį sudaro audiniai. Čia eksponuojami ir senąsias audimo tradicijas išsaugojusių bei puikiai žinomų audėjų, tokių kaip B. Urlikienė, E. Pempytė ar O. Dabrišienė, darbų pavyzdžiai. Ekspozicijos centre – Suvalkietiška seklyčia (stubelė) su itin autentišku interjeru. 

created by dji camera

Be abejo, nepamirštas ir Prienų krašto vaidmuo lietuvių laisvės kovose: šioje teritorijoje susiėjo Tauro, Dainavos ir Didžiosios kovos partizanų apygardų keliai. Tad Partizanų ekspozicija skirta pagerbti ir prisiminti ne tik šį sunkų ir krauju persisunkusį Lietuvos istorijos laikotarpį, tačiau ir tuos, kurie visa širdimi kovojo už tautos laisvę.

Toliau jus pasitinka ekspozicija, skirta kun. Juozui Zdebskiui ir jo gyvenimui atminti bei atskleisti, kokia buvo tuometinė sovietinė sistema ir bent kažkiek leisti pajusti, ką tais laikais reiškė vykdyti disidentinę veiklą. Be to, šioje ekspozicijoje yra ir vienintelis muziejuje liesti leidžiamas eksponatas – vairas. Ir ne bet koks, o su paslaptimi. O jeigu norite sužinoti, kokia paslaptis jame slypi, tuomet lankydamiesi Prienų krašto muziejuje nepraeikite pro šalį jo nepalietę.

Prienų kraštas Lietuvai dovanojo ir ne vieną žinomą kūrėją. Tad toliau muziejuje jūsų laukia ekspozicija „Literatūriniai Prienai“. Tikrai ne keista, kad daug dėmesio joje skiriama puikiai žinomo ir atpažįstamo poeto Justino Marcinkevičiaus gyvenimui bei kūrybai. Su pastarąja galėsite susipažinti interaktyvioje ekspozicijoje.

Glaudžiai su „Literatūrinių Prienų“ ekspozicija siejasi ir kita – „Krašto šviesuoliai“. O iškilių asmenybių Prienams tikrai netrūksta, tad ir didžiuotis kraštas turi kuo. Čia galėsite susipažinti su žymiausiais krašto (o ir šalies) mokslininkais, menininkais, politikais, sportininkais, filosofais bei kitų sričių žymiais prieniškiais.

Naujoji Ūta: V. Mykolaičio-Putino gimtoji sodyba-muziejus

Apsilankę Prienuose ir čia įsikūrusiame Prienų krašto muziejuje, toliau sukame Naujosios Ūtos kaimo link. Čia esančiame muziejuje atgyja žymaus lietuvių rašytojo, poeto ir dramaturgo Vinco Mykolaičio–Putino kūryba ir gyvenimas. Muziejus įsikūręs rašytojo gimtosios sodybos teritorijoje ir pristato ne tik rašytojo kūrybinį palikimą, bet ir XIX a. pabaigos–XX a. pradžios kaimo gyvenimą. Eksponuojami autentiški rašytojo asmeniniai daiktai – rankraščiai, laiškai, pirmosios kūrinių laidos, taip pat jo rašymo stalai, knygos bei kiti svarbūs objektai.

Ekspozicija atskleidžia ne tik rašytojo kūrybinę veiklą, bet ir asmeninio gyvenimo detales, jo vaikystę bei jaunystę. Lankytojai gali susipažinti su Mykolaičio-Putino šeimos gyvenimo istorija, autentiškomis sodybos patalpomis, kurios išlaiko tuometinio kaimo buities bruožus. Čia galima pajausti atmosferą, kuri įkvėpė rašytoją jo kūrybai. Iki šiol išlikęs netgi poeto taip mėgtas sodas bei mylimas kalnelis Aušrakalnis, kuriame vis dar auga rašytojo sodinti berželiai. Muziejaus lankymas – tai unikali galimybė prisiliesti prie Lietuvos literatūros istorijos ir pažinti aplinką, išauginusią puikiai šalyje žinomą, nepamirštamo romano „Altorių šešėly“ autorių.

Šilavotas: Šilavoto Davatkynas ir Laisvės kovų ekspozicija

Už nugarų palikę gimtuosius V. Mykolaičio-Putino namus, sukame į Šilavoto kaimą, kuriame veikia du svarbūs muziejai, atspindintys skirtingus krašto istorijos aspektus – religijos ir pasipriešinimo kovas. 

Šilavoto Davatkynas – tai unikali vieta, kur lankytojai gali pažinti religinių bendruomenių gyvenimą. Šis muziejus pristato davatkų – religingų moterų, kurios gyveno uždarai ir kukliai, kasdienybę. Davatkyne daugiau nei šimtą metų gyveno labai pamaldžios moterys, kurios nekūrė šeimų, tačiau buvo itin svarbios vietos bendruomenėms. Davatkėlės laikėsi religinių tradicijų, rūpinosi kaimo žmonių dvasiniu ugdymu, mokė rašto, amatų, suteikdavo prieglobstį likimo nuskriaustiesiems. Nors rūpinosi visais ir meldėsi už kiekvieną gyventoją, tačiau ypatingą Davatkyno moterų gerumą juto ligoniai – kiekviena moteris turėjo savo globojamą ligonį, kuriuo nuoširdžiai rūpindavosi.

Šilavoto Davatkyno muziejaus ekspozicijoje galima rasti įvairių rankdarbių, maldaknygių, religinės tematikos paveikslų bei asmeninių daiktų. Davatkynas išliko autentiška vieta, kuri primena apie gilų religingumo jausmą ir moterų dvasinį gyvenimą, buvusį labai svarbų Šilavoto bendruomenei.

Laisvės kovų ekspozicija Šilavote supažindina su partizanų kovomis už Lietuvos laisvę pokario laikotarpiu. Ekspozicijoje galima pamatyti įvairių partizaninio judėjimo relikvijų: dokumentų, nuotraukų, asmeninių daiktų, ginklų ir kitų eksponatų, liudijančių apie partizanų kovą su sovietiniu režimu. Tai itin svarbi vieta, įprasminanti laisvės gynėjų pasiaukojimą ir primenanti apie Lietuvos nepriklausomybės siekius.

Muziejus įsikūręs pastate, kuriame buvo tardomi ir kalinami partizanai, jų rėmėjai bei ryšininkai. Pati ekspozicija yra pirmame pastato aukšte, tačiau po juo esančiame rūsyje iki šių dienų išlikę ten kalintų žmonių įrašai mūro sienose. Ir nors kai kurie jų šiandien jau sunkiai įskaitomi, tačiau visi įrašai byloja apie pasiaukojimą, drąsą, ryžtą ir meilę, kurių vedami paprasti žmonės stojo į kovą su okupantais. 

Skriaudžiai: Skriaudžių buities muziejus ir kalendorių ekspozicija

Tikime, jog po apsilankymo Šilavote tikrai galva bus pilna įvairiausių minčių ir apmąstymų. Tad atvykus į Skriaudžius, galėsite kiek pravėdinti sunkias mintis ir pažvelgti į senovės suvalkiečių gyvenimą. 

Skriaudžių buities muziejus – vienas seniausių etnografinių muziejų Lietuvoje, įkurtas dar 1967 metais. Čia lankytojai gali susipažinti su XVIII–XX a. pradžios kaimo gyvenimu ir buitimi. Muziejaus ekspozicijoje pateikiama autentiškų senovinių baldų, indų, namų apyvokos daiktų, žemės ūkio įrankių bei kitų kasdieniame daugiausia Suvalkijos regiono gyventojų gyvenime naudotų objektų. Lankytojai gali patirti, kaip gyveno vietos gyventojai, kuo vertėsi, kokias tradicijas puoselėjo. 

Ne mažiau už pačią ekspoziciją įdomus ir muziejaus pastatų ansamblis. Skriaudžių buities muziejus įsikūręs keturiuose pastatuose – mergaičių klėtelėje, kalvėje, klėtyje ir dūminėje pirkioje. Tarp gausybės eksponatų išvysite ir tokius unikalius eksponatus kaip kubilą žąsiukams perėti ar dar XVIII a. pabaigą menančią virtuvės spintą.

Skriaudžiuose taip pat veikia unikali, neseniai atnaujinta kalendorių ekspozicija, kurioje sukaupta daugybė kalendorių iš įvairių pasaulio šalių. Ši ekspozicija – vienintelė tokia Lietuvoje – kviečia lankytojus susipažinti su kalendorių raida, jų įvairove bei kultūrine reikšme. Kalendoriai atspindi ne tik metų laikų kaitą, bet ir istorinį laikotarpį, kurį jie vaizduoja. Čia išvysime ir visiškai mažytį, vos 5,5×3,5 cm dydžio kalendorių, ir 1 iš 30 Baltijos keliui atminti skirtų kalendorių egzempliorių bei patį seniausią – skaičiuojantį jau beveik 200 metų kalendorių. 

Skriaudžių buities muziejaus kalendorių ekspozicija – tai unikali galimybė ne tik susipažinti su kalendorių gaus, įvairenybėmis iš metų skaičiavimo ar istoriniais faktais, bet ir pažvelgti į tai, kas buvo svarbu anuomet, kokia informacija būdavo spausdinama kalendoriuose, kuo gyveno ir kas aktualu buvo senovės lietuviams.

Veiveriai: Veiverių krašto istorijos muziejus ir Rimorystės muziejus

Muziejų kelias Prienų krašte baigiasi Veiverių miestelyje, kuriame veikia du muziejai, skirtingais aspektais pristatantys vietovės paveldą. 

Veiverių krašto istorijos muziejus didžia dalimi skirtas legendinio partizano Juozo Lukšos-Daumanto ir jo šeimos atminimui bei įamžinimui. Ekspozicija ir pasakojama istorija jus nuves į labai skaudžius visai šaliai – kovos už laisvę ir rezistencijos – laikus. Tačiau kiekvieno žmogaus gyvenime juk būta ne tik skausmo ir be galo sunkių, tragiškų akimirkų. Muziejuje taip pat galėsite sužinoti, kokia stipri meilė siejo Juozą ir jo žmoną Nijolę. Deja, legendinis partizanas be Tėvynės laisvės savo asmeninės laimės įsivaizduoti negalėjo…

Veiverių Kazimiero Skučo Rimorystės muziejus dėmesį patraukia jau vien savo pavadinimu. Sutikime, juk tikrai ne kiekvienas žinome, kad ta „rimorystė‘? Rimorius – tai arkliams skirtų pakinktų meistras. Muziejuje rasite ekspoziciją, pristatančią rimorystės meną, karietas ir galėsite pažinti šį unikalų, nykstantį amatą iš arčiau.

Pats Rimorystės muziejus buvo įkurtas Veiverių klebono Kazimiero Skučo iniciatyva Veiverių bažnyčiai priklausančiame kluone 2006 m. Įvairių balnų, karietų, bričkų, kamanų, arklio padargų, pakinktų ir jiems gaminti įrankių muziejus – vienintelis toks šalyje, o rimorius Kazimieras Skučas – vienas iš paskutinių šio amato meistrų.

2020 m. muziejus perkeltas į naują pastatą. Jo statybą finansavo Kazimiero Skučo giminaitė Milda Skučaitė-Napjus, o prie ekspozicijos kūrimo prisidėjo Lietuvos Nacionalinio Muziejaus darbuotojai. Naujose muziejaus patalpose eksponuojama visa Kazimiero Skučo sukaupta kolekcija, o taip pat nuotraukos iš etnografinės ikonografijos rinkinio, vaizduojančios įvairiuose Lietuvos regionuose paplitusias transporto priemones, arklių kinkymo būdus bei puošmenis.

Muziejų kelias Prienų krašte kviečia į įdomią kelionę per laiką, kultūrą ir istoriją. Tai puiki galimybė lankytojams ne tik pasigrožėti ekspozicijomis, bet ir geriau suprasti savo šalies praeitį, aplankyti autentiškas vietas, prisiminti laisvės kovų herojus bei prisiliesti prie mūsų kultūrinio paveldo šaknų. Ši kelionė neabejotinai praturtins žinias ir suteiks naujų įspūdžių.

Jeigu norite rasti daugiau informacijos kokiomis valandomis ir kur tiksliai galite aplankyti visus šiuos muziejus, užsukite į https://www.prienumuziejus.lt/

Custom Like
author avatar
We love Lithuania

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Inkūnų bažnyčioje, vidury Šimonių girios vyks iškilmingas koncertas

Ketvirtasis teatrų festivalis „Karaliauk!“: jauną asmenybę ugdo kūrybiškas mąstymas, drąsa ir meninė saviraiška

We love Lithuania

Šalia Širvėnos ežero Biržuose bus naujas rekreacinis takas

Kauno modernizmo architektūrą vertins tarptautiniai ekspertai

We love Lithuania

Medkopio pabaigos šventė Stripeikių kaime

Tarptautinė klarnetininkų ir fleitininkų konferencija

Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"