Pradingusių civilizacijų tema nuo seno intriguoja mokslininkus ir mistikos mėgėjus. Senovės Atlantidos legendos, paslaptingoji Lemūrija ir kitos paslaptingos tautos, kurios galbūt egzistavo, o gal buvo vien vaizduotės vaisius, sukelia klausimą – ar šios civilizacijos iš tikrųjų buvo realios? Ir ar jos galėjo būti labiau pažengusios nei mes įsivaizduojame?
Atlantida: civilizacija, kuri paskendo istorijos miglose
Atlantidos vardas pirmą kartą buvo paminėtas senovės graikų filosofo Platono darbuose maždaug prieš 2 400 metų. Platono teigimu, Atlantida buvo galinga ir pažangi sala, esanti už „Heraklio stulpų“ (dabartinio Gibraltaro sąsiaurio), tačiau dėl savo gyventojų moralinio nuosmukio ir dievų rūstybės sala buvo nuskandinta į vandenyną. Nors daugelis mokslininkų šią istoriją laiko metafora arba Platono kūrybinės vaizduotės vaisiumi, mitas apie Atlantidą įkvėpė daugybę teorijų ir paieškų.
Kai kurie tyrinėtojai teigia, kad Atlantida galėjo būti reali, ir ieškojo jos liekanų įvairiose pasaulio vietose, pradedant Viduržemio jūra, baigiant Karibų jūra ar net Antarktida. Pavyzdžiui, Minų civilizacija Kretoje ir Santorino saloje, kuri sunaikinta dėl vulkano išsiveržimo, dažnai siejama su Atlantida dėl savo ankstyvos technologinės pažangos ir panašumų su Platono aprašymais.
Lemūrija: legendinė Ramiojo vandenyno sala
Lemūrija – dar viena legendinė žemė, kurios egzistavimo teorijos atsirado XIX amžiuje. Lemūrijos istorija kilo iš mokslinių bandymų paaiškinti lemūrų paplitimą Indijos vandenyno regione. Geologai manė, kad praeityje tarp Indijos ir Madagaskaro galėjo būti didelis žemynas, kuris vėliau paskendo vandenyne. Nors ši teorija vėliau buvo paneigta, Lemūrijos idėja išpopuliarėjo ir praturtėjo pasakojimais apie civilizaciją, kuri buvo dvasiškai labai išsivysčiusi ir galbūt netgi turėjusi technologijų, apie kurias šiuolaikinis mokslas tik pradeda svajoti.
Ezoterinių mokslų šalininkai teigia, kad Lemūrijos gyventojai buvo itin pažengę, gyvenę harmonijoje su gamta ir valdę ypatingas psichines galias. Šie mitai ir legendos stipriai paveikė naujųjų laikų dvasinius judėjimus bei teorijas apie „prarastus kontinentus“.
Mu: Ramiojo vandenyno paslaptis
Mu arba „Prarastas Ramiojo vandenyno kontinentas“ – tai dar viena legendinė vieta, pirmą kartą paminėta XIX a. ezoteriko James Churchward kūryboje. Jo teigimu, Mu buvo didžiulis Ramiojo vandenyno žemynas, kuris kažkada buvo technologinės ir kultūrinės pažangos centras, bet dėl gamtos kataklizmų nugrimzdo į vandenyną. Churchward teigė, kad Mu gyventojai buvo pradininkai daugelyje mokslo sričių ir kad jų paslaptingieji rašytiniai šaltiniai bei statiniai išliko Pietų Amerikoje bei Polinezijoje.
Archeologai šią teoriją vertina skeptiškai, nes nėra jokių tvirtų geologinių ar istorinių įrodymų, patvirtinančių Mu egzistavimą. Tačiau ši istorija įkvėpė daugelį fantastinių romanų, filmų ir dvasinių judėjimų, kuriose Mu aprašoma kaip išnykusi, tačiau išmintinga civilizacija.
Ar jos iš tikrųjų egzistavo?
Nors pradingusios civilizacijos kaip Atlantida, Lemūrija ar Mu yra labai intriguojančios, tvirtų mokslinių įrodymų, kurie pagrįstų šių vietų egzistavimą, trūksta. Tačiau istorija rodo, kad daugelis pažangių senovės civilizacijų iš tiesų galėjo būti sunaikintos gamtos stichijų, klimato pokyčių ar vidinių konfliktų. Pavyzdžiui, tokios civilizacijos kaip Mohendžo Daras, indėnų gyvenvietės Pietų Amerikoje ar Majai Centrinėje Amerikoje taip pat yra paslaptingai išnykusios, palikdamos žmonijai daug klausimų ir paslapčių.
Kodėl pradingusių civilizacijų istorijos vis dar domina mus?
Daugeliui šios istorijos suteikia vilties, kad mūsų protėviai buvo ne tik praeities žmonės, bet ir galbūt dvasiškai ir technologiškai pažengę, siekę harmonijos su gamta. Tai taip pat skatina mus apmąstyti mūsų pačių ateitį – ar žmonija nesugrius dėl savęs pačios, kaip teigė Platonas pasakojime apie Atlantidą?
Vis dėlto pradingusių civilizacijų pasakojimai neabejotinai praturtina žmonių vaizduotę ir skatina ieškoti atsakymų. Galbūt jie veikia kaip priminimas, kad net ir šiandieninė civilizacija nėra amžina, ir kad turime mokytis iš praeities, net jeigu ji apsupta paslapčių ir legendų.
Ar undinės gali egzistuoti? Mitų kilmė ir pasaulio legendų variacijos