Antras Mėnulis: kas tai per reiškinys ir kiek laiko jis truks?
Įdomu sužinoti

Antras Mėnulis: kas tai per reiškinys ir kiek laiko jis truks?

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.
Custom Like

Astronomai prognozuoja, kad netrukus Žemė įgis naują laikinojo palydovo statusą – dešimties metrų asteroidą NEO 2024 PT5. Šis nedidelis kosminis objektas, įskriejantis į mūsų planetos gravitacinę įtaką – tai antras mėnulis, nors jo orbita bus nestabili ir trumpalaikė. NEO 2024 PT5 priklauso grupei asteroidų, kurie juda ypatingomis pasagos formos orbitomis, periodiškai priartėdami prie Žemės, o vėliau toli nutoldami ir grįždami kitu kampu. Toks astronominis reiškinys yra retas ir leidžia mums iš arčiau stebėti, kaip keičiasi Žemės ir aplink ją skriejančių objektų gravitaciniai ryšiai.

Kas toks yra NEO 2024 PT5?

Šio mėnesio pabaigoje Žemė sulauks „mini Mėnulio“, vadinamo 2024 PT5 – mažo asteroido, kuris nesusidurs su Žeme, bet skries aplink ją, panašiai kaip Mėnulis, trumpą,  maždaug dviejų mėnesių laikotarpį.

Remiantis Amerikos astronomų draugijos mokslinių tyrimų žurnale „Research Notes of the American Astronomical Society“ paskelbtu straipsniu, asteroidas bus laikinai užfiksuotas Žemės gravitacijos maždaug iki lapkričio mėn. Rugpjūčio 7 d. aptiktas Asteroidų susidūrimo su žeme paskutinio perspėjimo sistemos (ATLAS), jis skries aplink Žemę nuo rugsėjo 29 d. iki lapkričio 25 d., kol išsilaisvins iš planetos traukos.

„Objektas, kuris mus aplankys, priklauso Ardžunos asteroidų juostai – antrinei asteroidų juostai, sudarytai iš kosminių uolienų, kurios skrieja labai panašiomis į Žemės orbitomis, o vidutinis atstumas iki Saulės yra apie 93 mln. mylių (150 mln. km), – portalui Space.com sakė pagrindinis tyrimo autorius ir Madrido Komplutenso universiteto (Universidad Complutense de Madrid) profesorius Carlosas de la Fuente Marcosas. „Ardžunos asteroidų juostoje esantys objektai yra arti Žemės esančių asteroidų ir kometų populiacijos dalis“.

C. Marcosas paaiškino, kad kai kurie iš šių Ardžunos asteroidų juostos objektų gali priartėti prie Žemės maždaug 2,8 mln. mylių (4,5 mln. km) atstumu ir nedideliu greičiu – maždaug 2 200 mylių per valandą (3 540 km/val.).

„Tokiomis sąlygomis objekto geocentrinė energija gali tapti neigiama, ir objektas gali tapti laikinu Žemės mėnuliu. Šis konkretus objektas šį procesą patirs nuo kitos savaitės ir tęsis apie du mėnesius“, – pridūrė jis. „Jis nesieks pilnos orbitos aplink Žemę.

Antras mėnulis
Antras mėnulis

Antras mėnulis, arba „mini mėnulis“ ir jo rūšys

Mini mėnuliai būna dviejų rūšių. Pirmasis – tai ilgi epizodai, per kuriuos asteroidas atlieka vieną ar daugiau apsisukimų aplink mūsų planetą, o šie gravitaciniai susidūrimai trunka vienerius ar daugiau metų. Antroji epizodų rūšis yra trumpi įsitraukimai, kurių metu mažas kūnas neužbaigia vieno pilno apsisukimo. Šie laikini sugavimai gali trukti vos kelias dienas, savaites ar net kelis mėnesius.

Profesorius C. Marcosas paaiškino, kad tam, jog taptų mini mėnuliu, artėjantis kūnas turi priartėti prie Žemės maždaug 2,8 mln. mylių (4,5 mln. km) atstumu ir lėtai skrieti maždaug 2 200 mylių per valandą (3 540 km/h) greičiu.

Tokie trumpi mini mėnulio įvykiai, kaip šis būsimasis, kai nedidelis kūnas (šiuo atveju asteroidas) kelioms savaitėms ar keliems mėnesiams įgyja neigiamą geocentrinę energiją, yra palyginti dažni, per dešimtmetį įvyksta keli įvykiai. Kita vertus, ilgo užfiksavimo epizodai yra reti, Žemė juos patiria maždaug kas dešimt ar dvidešimt metų.

Šių objektų priežastis yra Saulės sukelti gravitaciniai sutrikimai. Kai 2024 m. PT5 atliks savo kaip mini mėnulio vaidmenį, jis grįš į Saulės centro orbitą ir liks Ardžunos asteroidų juostos dalimi.

Ar mes galėsime išvysti antrąją mėnulį?

Pasak profesoriaus C. Marcosas, kol NEO 2024 PT5 suksis aplink Žemę, jis nebus matomas daugumai dangaus stebėtojų. Taip yra todėl, kad šis, antrasis mėnulis, bus per mažas ir neryškus įprastiems mėgėjiškiems teleskopams ir žiūronams. Visgi, šis objektas objektas yra tipinių teleskopų, kuriuos naudoja profesionalūs astronomai, ryškumo diapazone. Profesorius teigia: „Norint stebėti šį objektą, reikia bent 30 colių skersmens teleskopo ir CCD arba CMOS detektoriaus, 30 colių teleskopo ir žmogaus akies už jo neužteks.“

Antras mėnulis. Asteroidas
Asteroidas

Antras Mėnulis. Kada toks reiškinys pasikartos vėl?

Remiantis naujuoju tyrimu, skaičiavimai rodo, kad asteroidas vėl skries aplink Žemę 2025 m. sausį, o vėliau – 2055 m.

Antri mėnuliai nėra tik asteroidų stebėtojų įdomybių lauke. Tyrimai rodo, kad jų uolienose yra vertingų mineralų ir vandens, kurie gali būti naudojami raketų kurui.

Šaltiniai:
https://www.livescience.com/space/asteroids/earths-new-mini-moon-will-orbit
https://www.space.com/earth-mini-moon-asteroid-2024-pt5
https://www.weathernationtv.com/news/earths-new-mini-moon-4-things-to-know

Autorė Germantė Gedvilė

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Custom Like
author avatar
Įdomybių redaktorius

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Jaunystės paslaptis: kokių lūpdažio spalvų vengti, jei norite atrodyti jaunai ir patraukliai?

Šių dienų vaikų pandemija – žaidimai išmaniuosiuose įrenginiuose: kaip padėti vaikui nusistatyti ribas?

Miškai pilni grybų: ką svarbu žinoti nepatyrusiam grybautojui?

Įdomu sužinoti

6 priežastys, kodėl verta prieš sportą suvalgyti bananą

Interneto platybės

Kojų tinimas kelionėse – nemalonus palydovas. Kaip jo išvengti?

Finansinis vaikų raštingumas: kas geriau vaikams – banko kortelė ar grynieji?

Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"