Žydi ievos: jose slypi nauda ar pavojus sveikatai?
Įdomu sužinoti Sveikata

Žydi ievos: jose slypi nauda ar pavojus sveikatai?

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.
Custom Like

Pavasario viduryje Lietuvos parkus, miškus ir paupius puošia balti ievų žiedai, skleidžiantys specifinį, sodrų aromatą. Šis medis nuo seno žinomas liaudies medicinoje, tačiau šiandien kyla klausimas – ar žydintys ievų žiedai atneša naudą mūsų sveikatai, ar slepia pavojus?

Ievos žiedų gydomosios savybės

Tradicinėje medicinoje ievos žiedai vertinami dėl jų gydomųjų savybių. Juose gausu flavonoidų, eterinių aliejų ir kitų biologiškai aktyvių medžiagų, kurios pasižymi priešuždegiminiu, antiseptiniu ir prakaitavimą skatinančiu poveikiu.

Ievos žiedų preparatai plačiai naudojami įvairių sveikatos sutrikimų gydymui. Vienas populiariausių panaudojimo būdų – akių gleivinės uždegimų gydymas. Tam ruošiamas užpilas: arbatinis šaukštelis džiovintų žiedų užpilamas stikline atvėsinto virinto vandens ir paliekama prisitraukti apie 8 valandas. Šiuo užpilu sudrėkinti tamponėliai dedami ant akių kelis kartus per dieną.

Kita svarbi ievos žiedų panaudojimo sritis – plaukų priežiūra. Plaukų stiprinimui ir sveikatai gerinti naudojamas nuoviras: ievos žiedai užplikomi verdančiu vandeniu, paliekami atvėsti ir perskalaujama plaukai. Šis metodas žinomas nuo seno, tačiau šiandien jį dažnai nustelbia pramoniniai plaukų priežiūros produktai.

Ievos žiedai kvėpavimo takų ligoms gydyti

Ievos žiedai ypač vertinami gydant kvėpavimo takų ligas. Jų arbata tradiciškai vartojama sergant plaučių ligomis, bronchitu ar kosuliui malšinti. Kvėpavimo takų ligoms gydyti ruošiama arbata iš ievos žiedų ir lapų, kurią rekomenduojama gerti kelis kartus per dieną.

Ievos žiedų ir uogų nuoviras buvo naudojamas net tokiai sunkiai ligai kaip plaučių tuberkuliozė gydyti. Tam buvo ruošiamas mišinys iš ievos žiedų ir sėklų, užpilamas verdančiu vandeniu ir geriamas prieš valgį.

Žydi ievos: jose slypi nauda ar pavojus sveikatai?
Žydi ievos: jose slypi nauda ar pavojus sveikatai?

Ievos žiedų poveikis imunitetui ir medžiagų apykaitai

Ievos žiedų preparatai padeda stiprinti imunitetą ir normalizuoti medžiagų apykaitą organizme. Medžiagų apykaitos gerinimui rekomenduojama vartoti džiovintų ievos žiedų užpilą: valgomasis šaukštas žiedų užplikomas verdančiu vandeniu, po pusvalandžio nukošiama ir geriama prieš valgį.

Imunitetui stiprinti naudojamas ne tik žiedų, bet ir visas augalo dalių kompleksas. Senovinis receptas rekomenduoja ruošti užpilą iš jaunų ūglių, žiedų ir džiovintos žievės, kuris gali padėti kovoti su įvairiomis ligomis.

Ievos žiedai namų aplinkoje

Įdomu tai, kad žydinčių ievų puokštė namuose ne tik puošia interjerą, bet ir atlieka praktinę funkciją – valo orą ir atbaido vabzdžius. Tradiciškai tikima, kad kambaryje, kuriame pamerktos žydinčios ievos, neįskris uodai ar musės.

Galimi pavojai ir kontraindikacijos

Nors ievos žiedai turi daug naudingų savybių, svarbu žinoti ir apie galimus pavojus. Ilgalaikis ievos preparatų vartojimas gali turėti neigiamą poveikį sveikatai, todėl rekomenduojama juos vartoti ribotą laiką ir laikantis nurodytų dozių.

Ievos preparatai nerekomenduojami nėščiosioms, taip pat žmonėms, sergantiems lėtiniu vidurių užkietėjimu ar hemorojumi. Hipertonikams patariama ilgai nebūti šalia žydinčių ievų, nes jų stiprus aromatas gali sukelti kraujagyslių spazmus ir net alpimą.

Ypač atsargiai reikia elgtis su ievos vaisiais – uogomis. Nors prinokusios uogos vartojamos maistui ir vaistams, jose esantys kauliukai yra nuodingi, nes juose yra amigdalino, kuris organizme gali virsti ciano vandeniliu (siniline rūgštimi). Dėl šios priežasties ruošiant nuovirus ar užpilus iš uogų, būtina stengtis nesutraiškyti kauliukų.

Žydi ievos: jose slypi nauda ar pavojus sveikatai?
Žydi ievos: jose slypi nauda ar pavojus sveikatai?

Kaip teisingai rinkti ir džiovinti ievos žiedus?

Norint išsaugoti maksimalias ievos žiedų gydomąsias savybes, svarbu juos teisingai surinkti ir paruošti. Žiedus reikia rinkti žydėjimo metu ir džiovinti pavėsyje, kur nepatenka tiesioginiai saulės spinduliai. Tinkamai išdžiovinti žiedai turėtų būti laikomi uždarame inde ne ilgiau kaip metus.

Žydinčios ievos – tai ne tik pavasario grožio simbolis, bet ir vertingas vaistinis augalas. Jų žieduose slypi daug naudingų medžiagų, kurios gali padėti gydyti įvairias ligas nuo akių uždegimų iki kvėpavimo takų sutrikimų. Tačiau, kaip ir bet kuriuos kitus vaistinius augalus, ievos produktus reikia vartoti saikingai ir atsižvelgiant į kontraindikacijas.

Moderniame pasaulyje, pilname sintetinių vaistų ir kosmetikos priemonių, verta prisiminti šį tradicinį vaistinį augalą, kuris auga visai šalia mūsų. Tačiau svarbu nepamiršti, kad savigyda vaistiniais augalais gali būti pavojinga, todėl prieš pradedant naudoti ievos preparatus, vertėtų pasikonsultuoti su gydytoju ar vaistininku.

 

Custom Like
author avatar
Įdomu sužinoti

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Penkios meilės kalbos: kaip jas suprasti ir pritaikyti santykiuose? 

Ar žinote, kaip išsirinkti ir tinkamai prižiūrėti termo rūbus?

Psichologiniai triukai: kodėl verta sakyti komplimentus bei stebėti kitų kojas?

Kas yra muzika? Universali kalba be žodžių

Bermudų trikampis – ne vienintelė paslaptinga vieta Žemėje

Obuolių sultys: skonių alchemija – su kuo geriausia derinti?

Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"