Ar prisimenate klasika tapusią knygą „Anė iš Žaliastogių“? Kaip nuostabiai ten aprašytas pavasaris, kai gamta atsibunda ir viskas stebuklingai pražysta: „Netoliese augo didžiulė vyšnia – taip arti, kad jos šakos baksnojo į namo sieną, ir taip aplipusi žiedais, jog pro juos nė vieno žalio lapelio nematyti. Abipus namo – dideli vaismedžių sodai, vienas – obelų, kitas – vyšnių, irgi paskendę žieduose, o žolėje lyg prisėta pienių galvučių. Toliau už medžių mėlynavo alyvų kekės, o jų svaigų malonų kvapą rytmečio vėjelis atnešė iki stoglangio <…> Grožiui atviros Anės akys pasimėgaudamos godžiai siurbte siurbė viską į save”.
Norite, kaip ir Anė, visu kūnu patirti pavasarinį džiugesį? Trokštate trumpam sustingti, įkvėpti žiedų aromato ir pasigrožėti nepaprastu reginiu? Tokiu atveju, apsilankykite Rokiškio rajone įsikūrusiame Ilzenbergo dvare – šiemet jis, kaip niekad spalvingas.
Atvažiuojant pasitiks žiedų koridorius
Ilzenbergo dvaro parką-muziejų galima drąsiai vadinti šiaurietiška Arkadija. Toks pavadinimas jau keletą šimtmečių yra prigijęs romantiškiesiems parkams, pasižymintiems nostalgijos kupinu kraštovaizdžiu ir civilizacijos ydų nepaliesta idile, kur žmogus susilieja su gamta. Pavasarį, kai viskas pradeda žydėti, Ilzenbergo dvaras savo svečiams atsiveria dar neregėtomis spalvomis.
Privažiuojant dvaro teritoriją, lankytojus pasitinka ištisas narcizų koridorius. Norisi stabtelėti ir grožėtis vaiskiai geltona ir švelnios pieno spalvos žiedų jūra. Ilzenbergo dvaro turto eksploatacijos vadovas Redas Matuzonis pasakoja, kad šiemet su komanda teritorijoje pasodino net 12 skirtingų narcizų rūšių – gėlės skiriasi savo atspalviais, žiedelių forma. Vienos žydės anksčiau, kitos vėliau – tokiu būdu narcizų koridorius Ilzenbergo dvaro svečius džiugins ilgiau.
Ne ką mažiau įspūdingai atrodo ir vynuogių oranžerija – ją supa pilnai suformuotas dekoratyvinių augalų masyvas. Juodųjų serbentų krūmai, obelys, kriaušės – po žiemos pabudę medžiai atrodo kaip iš atviruko. O kur dar maloniai saldus žiedų aromatas – visa Ilzenbergo dvaro teritorija kvepia pavasariu.
Beje, visai neužilgo Ilzenbergo dvare turėtų pražysti ir sakurų giraitė bei sakurų alėja. Tikimąsi, kad švelniais rožiniais žiedais pasidabinusios japoniškos vyšnios tikrai nepaliks abejingų.
Meilės saloje – žiedai iš Olandijos
Viešėdami Ilzenbergo dvaro parke, nukeliaukite į šiaurinę jo pusę – prie ežero. Čia pamatysite tiltą, vedantį į romantiškąją Meilės salą. Sakoma, kad čia ištarti meilės žodžiai išlieka visam gyvenimui.
Pavasarį, kai viskas sužydi, Meilės sala tik dar labiau atspindi savo pavadinimą – romantikos čia tikrai nestinga. Ją kuria subtilūs pakalnučių bei meškinių česnakų žiedai. Ilzenbergo dvaro komanda rūpinosi, kad šios trapios gėlės papuoštų Meilės salą – specialiai tam jos atkeliavo iš pat Olandijos: „Lietuvoje jokie gėlynai ar medelynai neužsiima meškinių česnakų ir pakalnučių veisimu ir dauginimu. O jeigu ir užsiima, tai labai mažais kiekiais – tik buitiniams vartotojams. Meilės sala, kurią nusprendėme papuošti šiais žiedais, nemaža. Todėl teko ieškot, kas užsiima daigų veisimų užsienyje – radome gėlyną Olandijoje“, – pasakoja R. Matuzonis. Pasak Ilzenbergo dvaro turto eksploatacijos vadovo, Meilės saloje, aplink pėsčiųjų takelius meškiniai česnakai ir pakalnutės formuoja žalią apklotą. O balti jų žiedeliai – traukia akį, džiugina pavasarine nuotaika.
Jokia čia paslaptis – Lietuvos dvarininkai, kurdami dvarų parkus, gerųjų patirčių sėmėsi iš Italijos ir Prancūzijos vilų ir dvarų. Vienas iš kertinių tokių sodų atributų, be jokios abejonės, rožynai ir kitų gėlynų masyvai. Ilzenbergo dvaras tęsia šią tradiciją, todėl įvairiaspalvių žiedų čia nestigs iki pat šaltojo sezono pradžios. Narcizus pakeis tulpės, vėliau – vasariniai žiedai, tokie kaip hortenzijos ar rožės: „Vasaros viduryje taip pat pražys ir dvaro teritorijoje augantys rododendrų masyvai“, – užsimena R. Matuzonis.
Visgi, apie vasarą kalbėti dar kiek ankstoka. Geriau, suskubkite aplankyti Ilzenbergo dvarą jau dabar, kai visa teritorija tiesiog alsuoja pavasarine nuotaika!
Reklama