Pienių vynas: saulės gėrimas iš gamtos turtų. Kaip jį pasigaminti?
Įdomu sužinoti Receptai

Pienių vynas: saulės gėrimas iš gamtos turtų. Kaip jį pasigaminti?

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.
Custom Like

Geltonos kaip saulė pienės – augalai, kuriuos daugelis sodininkų laiko piktžolėmis, tačiau šios nepretenzingos gėlės slepia savyje tikrą lobį. Vienas įspūdingiausių šio paprasto augalo panaudojimo būdų yra pienių vynas – naminis gėrimas, kurio tradicijos siekia šimtmečių gelmes ir kuris šiandien išgyvena tikrą renesansą tarp naminio vyno gamintojų ir natūralių produktų mėgėjų.

Pienių vyno istorija

Pienių vynas turi gilias šaknis liaudies tradicijose. Šį gėrimą gamino jau mūsų senoliai, kurie mokėjo išnaudoti visus gamtos turtus. Viduramžiais pienių vynas buvo vertinamas ne tik kaip malonus alkoholinis gėrimas, bet ir kaip vaistas įvairioms ligoms gydyti. Britanijoje ir kitose Europos šalyse pienių vyno gamyba tapo ypač populiari XIX amžiuje, kai naminis vyno darymas buvo įprastas daugelyje ūkių.

Pienių nauda sveikatai

Pienės (Taraxacum officinale) – tai ne tik gražios gėlės, bet ir vaistinis augalas, turintis daug naudingų savybių. Jose gausu vitaminų A, C ir K, taip pat mineralų, tokių kaip kalis, kalcis ir geležis. Pienių šaknys ir lapai turi antioksidantų, kurie padeda kovoti su laisvaisiais radikalais organizme. Tradicinėje medicinoje pienės buvo naudojamos kepenų veiklai gerinti, virškinimui skatinti ir kaip natūralus diuretikas. Nors pienių vyno gamybos procese dalis šių naudingų medžiagų prarandama, gėrime vis tiek išlieka tam tikros augalo savybės.

Pienių vynas: saulės gėrimas iš gamtos turtų. Kaip jį pasigaminti?
Pienių vynas: saulės gėrimas iš gamtos turtų. Kaip jį pasigaminti?

Pienių vyno gamyba

Pienių vyno gamyba – tai procesas, reikalaujantis kantrybės, tačiau nesudėtingas net pradedantiesiems naminio vyno gamintojams. Pagrindinė žaliava – pienių žiedai, kurie renkami saulėtą pavasario dieną, kai jie yra pilnai išsiskleidę. Svarbu rinkti žiedus toliau nuo kelių ir chemikalais apdorotų laukų, kad išvengtumėte taršos.

Reikalingos sudedamosios dalys:

  • 4 litrai pienių žiedų (tik geltonos dalys)
  • 4 litrai vandens
  • 1,5–2 kg cukraus (pagal skonį)
  • 2–3 citrinos ar apelsinai (sultys ir žievelė)
  • 1 arbatinis šaukštelis vyno mielių
  • 1 valgomasis šaukštas razinų (nebūtina)

Gamybos procesas:

  1. Surinkite pienių žiedus sausą, saulėtą dieną, kai žiedai pilnai išsiskleidę. Stenkitės naudoti tik geltonas žiedų dalis, nes žalios dalys gali suteikti kartumo. Surinkti žiedai turėtų būti švarūs ir be vabzdžių.
  2. Sudėkite pienių žiedus į didelį indą ir užpilkite verdančiu vandeniu. Pridėkite citrinos ar apelsino žievelę (be baltosios dalies, kuri gali suteikti kartumo) ir sultis. Uždenkite indą ir palikite mišinį 24–48 valandas, kad išsiskirtų aromatas ir spalva.
  3. Po to mišinį perfiltruokite per marlę ar smulkų sietelį, pašalindami visas kietas dalis. Skystį supilkite atgal į švarų indą.
  4. Įdėkite cukrų į filtruotą skystį ir gerai išmaišykite, kol jis visiškai ištirps. Cukraus kiekį galite reguliuoti pagal savo skonį – daugiau cukraus lems saldesnį ir stipresnį vyną.
  5. Kai mišinys atvės iki kambario temperatūros, pridėkite vyno mieles. Jei norite, galite pridėti ir saujelę razinų, kurios padės fermentacijos procesui.
  6. Perpilkite mišinį į fermentacijos indą (stiklinį butelį su oro užraktu), uždenkite ir palikite fermentuotis tamsioje, vėsioje vietoje (apie 18–22 °C) maždaug 2–3 savaitėms. Per šį laiką vyks aktyvi fermentacija, mišinys burbuliuos ir pradės formuotis alkoholis.
  7. Po pirminės fermentacijos atsargiai nupilkite skystį nuo nuosėdų į švarų indą ir palikite toliau fermentuotis dar kelioms savaitėms. Šį procesą galite pakartoti dar 1–2 kartus, kad vynas taptų skaidresnis.
  8. Kai fermentacija visiškai baigiasi (nėra burbuliavimo ir vynas tampa skaidrus), supilstykite pienių vyną į švarius butelius, sandariai uždarykite ir palikite brandintis bent 6 mėnesius, nors idealiausia būtų metus ar net ilgiau.

Pienių vyno charakteristikos

Pienių vynas pasižymi šviesiai geltona ar aukso spalva, primenančia pačias pienes. Skonis priklauso nuo naudotų ingredientų ir brandinimo laiko, tačiau dažniausiai jis yra sausas arba pusiau sausas, su subtiliu žolelių poskoniu ir švelniu gėlių aromatu. Gerai paruoštas pienių vynas dažnai lyginamas su midumi ar baltaisiais vynuogių vynais.

Pienių vynas: saulės gėrimas iš gamtos turtų. Kaip jį pasigaminti?
Pienių vynas: saulės gėrimas iš gamtos turtų. Kaip jį pasigaminti?

Pienių vyno patiekimas

Pienių vynas geriausiai patiekiamas atšaldytas iki 8–10 °C temperatūros. Jis puikiai tinka kaip aperityvas arba prie lengvų patiekalų, ypač salotų, žuvies ar paukštienos. Taip pat jis gali būti naudojamas kokteilių gamyboje, suteikdamas jiems unikalų aromatą ir skonį.

Šiuolaikinis pienių vyno populiarumas

Pastaruoju metu, kai vis daugiau žmonių domisi natūraliais produktais ir senaisiais amatais, pienių vynas atgauna savo populiarumą. Jis tapo vienu iš mėgstamiausių naminio vyno gamintojų pasirinkimų dėl lengvai prieinamų žaliavų ir unikalaus skonio. Socialiniuose tinkluose gausu grupių ir forumų, skirtų pienių vyno gamybos entuziastams, kur dalijamasi receptais, patarimais ir gamybos patirtimi.

Pienių vynas simbolizuoja grįžimą prie gamtos ir tradicijų, kai žmonės mokėjo vertinti ir išnaudoti tai, ką dosniai siūlo gamta. Šis saulės spalvos gėrimas primena mums, kad kartais didžiausi turtai slypi paprasčiausiuose dalykuose, tokiuose kaip kuklios pievų gėlės, kurias verta ne naikinti, o vertinti ir džiaugtis jų teikiamomis dovanomis.

Vyno kultūros paslaptys: kaip pažinti, mėgautis ir atrasti kokybę?

Custom Like
author avatar
Įdomu sužinoti

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Skani ir sveika pertrauka: ką įsidėti į pietų dėžutę darbe?

Kad pilvas būtų kietesnis už kaktą – Mažosios Lietuvos šiupinys

We love Lithuania

Slapta komunikacijos galia: ką slepia pasąmoninės žinutės?

Kodėl bijome to, ko bijome? 10 keisčiausių ir įdomiausių baimių

Žalieji namų valymo receptai: ekologiškos priemonės jūsų rankose

Maisto produktas, nesiliaujantis žarstytis galingais antioksidantais: veikia kaip jaunystės eliksyras

Interneto platybės
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"