Ar kada nors jautėtės, kad po bemiegės nakties jūsų prisiminimai tampa neaiškūs ar netgi klaidingi? Pasirodo, tai ne tik jūsų vaizduotė. Moksliniai tyrimai rodo, kad miego trūkumas gali rimtai paveikti mūsų gebėjimą tiksliai prisiminti įvykius.
Miego svarba atminčiai
Miegas yra esminis procesas, leidžiantis mūsų smegenims apdoroti ir saugoti informaciją. Per gilaus miego fazes smegenys konsoliduoja naujus prisiminimus, perkelia juos iš trumpalaikės atminties į ilgalaikę. Be pakankamo miego, šis procesas sutrinka.
Miego trūkumas – moksliniai įrodymai
2014 metais atliktas tyrimas, publikuotas žurnale Psychological Science, parodė, kad miego trūkumas gali padidinti klaidingų prisiminimų tikimybę. Tyrėjai, vadovaujami Kimberly Fenn iš Mičigano valstijos universiteto, nustatė, kad žmonės, kurie miegojo mažiau nei penkias valandas, dažniau prisimena įvykius, kurie niekada neįvyko1.

Kitas tyrimas, atliktas Kalifornijos universitete, parodė, kad miego trūkumas gali paveikti hipokampo – smegenų srities, atsakingos už atmintį – funkciją. Tyrimas nustatė, kad miego stokojantys dalyviai turėjo sunkumų įsimenant naują informaciją, o jų smegenų veikla šio proceso metu buvo sumažėjusi2.
Kaip miego trūkumas iškreipia prisiminimus
Miego trūkumas ne tik mažina mūsų gebėjimą įsiminti naują informaciją, bet ir gali iškreipti esamus prisiminimus. Tai gali lemti klaidingus prisiminimus arba netgi sukelti „melagingų prisiminimų“ susidarymą – tai reiškinys, kai žmogus tiki, kad įvyko tai, ko iš tikrųjų nebuvo.
Tyrimas, publikuotas Journal of Neuroscience, parodė, kad miego trūkumas gali sumažinti prefrontalinės žievės veiklą – srities, atsakingos už sprendimų priėmimą ir realybės suvokimą. Tai gali lemti neteisingą informacijos interpretavimą ir atminties klaidas3.
Miego trūkumas – praktinės pasekmės
Šie atradimai turi svarbių pasekmių įvairiose srityse. Pavyzdžiui, teisėsaugos pareigūnai, dirbantys ilgas valandas, gali neteisingai prisiminti įvykius, o tai gali turėti rimtų pasekmių tyrimams. Panašiai ir medicinos specialistai gali padaryti klaidų dėl netikslių prisiminimų, jei jie negauna pakankamai miego.
Kaip apsaugoti savo atmintį

Norint išvengti miego trūkumo poveikio atminčiai, svarbu laikytis sveiko miego režimo. Suaugusiesiems rekomenduojama miegoti nuo 7 iki 9 valandų per naktį. Be to, reguliari fizinė veikla ir streso valdymas gali padėti pagerinti miego kokybę.
Išvada
Miegas yra neatsiejama mūsų smegenų funkcijų dalis, ypač kai kalbama apie atmintį. Miego trūkumas gali ne tik sumažinti mūsų gebėjimą įsiminti naują informaciją, bet ir iškreipti esamus prisiminimus. Todėl svarbu skirti pakankamai laiko kokybiškam poilsiui, siekiant išlaikyti atminties tikslumą ir bendrą smegenų sveikatą.

Footnotes
- Fenn, K. M., Gallo, D. A., Margoliash, D., Roediger, H. L., & Nusbaum, H. C. (2014). Reduced sleep leads to the formation of false memories. Psychological Science, 25(5), 1674-1681.
- Yoo, S. S., Hu, P. T., Gujar, N., Jolesz, F. A., & Walker, M. P. (2007). A deficit in the ability to form new human memories without sleep. Nature Neuroscience, 10(3), 385-392.
- Drummond, S. P., Gillin, J. C., & Brown, G. G. (2001). Increased cerebral response during a divided attention task following sleep deprivation. Journal of Neuroscience, 21(6), 2663-2670.