Kūčių patiekalai
Kūčių patiekalai
Kas yra Kas Namams

Kūčių patiekalai – tradicija: jos svarba Lietuvos kultūroje

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.

Kūčių patiekalai, kodėl jų 12, tradicijų svarba Lietuvos kultūroje. Kūčios yra viena svarbiausių kultūrinių ir religiniu švenčių Lietuvoje. Šios šventės metu artimieji susirenka prie bendro stalo, mini Kristaus gimimą, atiduoda duoklę protėviams, dalinasi artumu, maistu ir Kalėdų laukimu.

Vienas ryškiausių šios šventės elementų yra 12 patiekalų ant kūčių stalo. Kodėl būtent tiek ir kokią svarbą turi ši tradicija?

Kūčiukų receptas – minkšti naminiai kūčiukai

Religinė 12 patiekalų reikšmė

Tai unikali tradicija, minima mūsų regione. Ant Kūčių stalo turi būti 12 skirtingų patiekalų. Šis skaičius turi sakralią reikšmę: viena iš teorijų, kodėl patiekalų yra 12, yra ta, kad jie simbolizuoja dvylikos Kristaus mokinių skaičių. Kiekvienas patiekalas atstovauja vieną apaštalą, Kristaus mokinį. Be to, 12 patiekalų taip pat atitinka 12 metų mėnesių.

Ieškant kitokios 12 patiekalų reikšmės, tai galima sieti ir su pagoniškomis tradicijomis, vaisingumu, metų ciklu, darna ir gausa.

Kūčių patiekalai
Kūčių patiekalai

Kokie yra tradiciniai Kūčių patiekalai?

Kūčių metų patiekiamas valgis paprastai yra be mėsos, nes Kūčios užbaigia pasninko laikotarpį prieš Kalėdas. Vartojami žuvies, daržovių, miltiniai produktai. Žuvis taip pat yra krikščionybės simbolis, nes simbolizuoja Kristaus mokinius, kurie yra žvejai. Taip pat žuvis siejama su Kristaus sukurtu stebuklu, kai Jėzus pamaitino išalkusią minią panaudojęs vos dvi žuvis ir kelis duonos kepalus.

Per Kūčias valgomų patiekalų sąrašas įvairiai kinta priklausomai nuo šalies ir šeimos tradicijų. Pavyzdžiui Kūčių patiekalai, kurie dažnai patiekiami per šią šventę Lietuvoje yra kūčiukai, aguonpienis, spanguolių kisielius, marinuota silkė, daiginti kviečiai (kūčia), burokėlių ir pupelių mišrainė, virtiniai su grybais ir pan. Taip pat vartojami alkoholiniai patiekalai: vynas, alus.

Visi šie patiekalai turi gilia prasmę ir reikšmę. Jie simbolizuoja derlingumą, skalsą, sveikatą, laimę, pagarbą gamtai.

Kitos Kūčių tradicijos

Daugeliu atveju minint Kūčias, krikščioniškos tradicijos persipina su pagoniška mūsų krašto praeitimi. Pavyzdžiui, neretai ant stalo padedama lėkštė, kuri skirta mirusiems šeimos nariams atminti. Tikima, kad šios šventės metu artimų žmonių vėlės ateina vakarieniauti, būna drauge su gyvaisiais šeimos nariais, todėl Kūčių metu su mirusiuoju dalinamasi maisto likučiais.

Kūčių patiekalai
Kūčių patiekalai

Taip pat lietuviškoje Kūčių tradicijoje svarbus simbolis yra eglutė, kurią šeima papuošia tradiciniais žaislais, lemputėmis, girliandomis ir kitomis dekoracijomis. Daugelyje šeimų eglutės uždegimas vyksta kaip tik prieš Kūčias ir simbolizuoja šventinio laikotarpio pradžią.

Dar viena dažna Kūčių tradicija – šiaudų arba smilgų traukimas. Manoma, kad tai gali nulemti mūsų sėkmę ateinančiais metais: kuo ilgesnis šiaudas ištraukiamas, tuo derlingesni, gausesni metai mūsų laukia.

Nors konkretūs patiekalai ir papročiai įvairiose šeimose ir regionuose gali skirtis, 12 Kūčių patiekalų tradicija turi gilią kultūrinę ir religinę svarbą. Tikimės, kad ši informacija padės Jūsų Kūčių vakarą padaryti dar prasmingesnį ir įsimintinesnį. Linkime ramaus švenčių laukimo!

Kas yra Kalėdos?

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Kokybiškos membranos ir plėvelės sodui

Ką reiškia sapnuoti muštynes? Muštynės sapne

Sapnų aiškintojas

Ką reiškia sapnuoti nėštumą? Nėštumas sapne

Sapnų aiškintojas

Platus Puma prekės ženklo asortimentas 50 style parduotuvėse

Kiek laiko virti makaronus, kad jie nesuliptų ir būtų skanūs

Interneto platybės

Mokomųjų žaislų įtraukimas į vaikų žaidimų laiką

Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"