Kodėl šiuolaikinės Vėlinės primena senovę?
Įdomu sužinoti

Kodėl šiuolaikinės Vėlinės primena senovę?

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.
Custom Like

Vėlinės – tai giliomis šaknimis lietuvių kultūroje įsišaknijusi šventė, skirta pagerbti mirusius. Nuo senovės laikų iki šių dienų ši šventė turi lietuviams ypatingą reikšmę, ypač todėl, kad ji siejama su pagarbos ir bendravimo su protėvių vėlėmis tradicijomis. Vėlinių kilmė, susipynusi su krikščionišku Visų mirusiųjų dienos minėjimu, išliko ir šiais laikais, tačiau išlaikė savo pagoniškus elementus, kurie mūsų šalyje daro šią šventę unikalią.

Senosios Vėlinių tradicijos

Vėlinės, dar žinomos kaip Ilgės, yra viena iš seniausių lietuvių pagoniškų švenčių, siejama su mirusiųjų atminimu ir pagarba vėlėms. Pirmieji Lietuvos istorikai Vėlines mini jau XV a., o tai rodo šios šventės gilią tradiciją mūsų šalyje. Pagoniškajame pasaulyje buvo tikima, kad vėlės ne tik lanko gyvuosius, bet ir padeda jiems įvairiuose darbuose, įskaitant ir karo žygius. Tuo metu buvo rengiamos vėlių pagerbimo puotos, kuriose buvo aukojami valgiai ir gėrimai, siekiant gauti jų palaiminimą.

Senovėje Vėlinių papročiai įgavo šiandien retai pastebimų formų – buvo tikima, kad vėlės sugrįžta į savo gyventas vietas rudenį, kai gamta ruošiasi mirčiai. Tamsus ir niūrus lapkritis tiko mirusiųjų pagerbimo laikotarpiui, todėl šventė buvo minima šiuo ypatingu laiku, kada vėlės lanko gyvuosius.

Vėlinės
Vėlinės

Vėlinės – krikščioniškasis paveldas

Vėlinės, kaip katalikiška šventė, įsitvirtino kartu su krikščioniškosios liturgijos tradicijomis. Lapkričio 2-oji tapo Visų mirusiųjų paminėjimo diena, o krikščioniškasis aspektas padėjo įtvirtinti šią šventę ir bažnyčios kalendoriuje. Katalikų bažnyčioje ši diena yra skirta bendroms maldoms už mirusiuosius, uždegamos žvakės ant kapų, vyksta gedulingos pamaldos. Tradicija prisiminti mirusius po Visų Šventųjų dienos Europoje kilo dar IX amžiuje ir iki šiol išliko neatsiejama krikščioniško gyvenimo dalimi Lietuvoje.

Šiuolaikiniai Vėlinių papročiai

Per pastaruosius šimtmečius Vėlinės natūraliai susiliejo su Visų šventųjų diena (lapkričio 1 d.), o šiuolaikiniame pasaulyje žmonės šias dvi dienas dažnai traktuoja kaip vientisą šventinį laikotarpį, skirtą mirusiems pagerbti. Nors senovės papročiai pamažu nyko, tam tikri simboliai išliko – šiandien kapinėse uždegamos žvakės, o daugelis šeimų lanko mirusiųjų kapus, juos puošia gėlėmis, deja, kartais net peržengiant sveiko proto ribas. Kai kurie etnologai pastebi, jog šiuolaikinės kapavietės neretai prarado savo autentiškumą dėl granito plokščių ir kitų modernių puošybos formų.

Ugnis – vėlių šviesa

Ugnis yra svarbi Vėlinių simbolika. Nors šių dienų paprotys deginti žvakes kapinėse atsirado tik XX a. pradžioje, senovėje būta kitokios ugnies tradicijos. Dzūkijoje iki šiol išlikęs paprotys per Vėlines sukurti didelį laužą iš senų, išgriuvusių kryžių ir ten susirinkti kaimo žmonėms, prisimenant savo artimuosius, dalinantis istorijomis ir perimant istorinę atmintį. Ugnies šviesa šiuo laikotarpiu simbolizuoja ryšį tarp gyvųjų ir mirusiųjų pasaulių.

Vėlinės
Vėlinės

Vėlinės ir gamta

Vėlinių šventės laikas puikiai dera su gamtos ciklu. Lapkričio pradžioje gamta jau pasiruošusi žiemos miegui, viskas aplinkui rudenėja, tamsėja ir grimzta į tylą. Tai yra laikas, kai protėvių vėlės sugrįžta iš anapusinio pasaulio ir lanko gyvuosius. Lapkričio mėnuo kadaise netgi vadintas Vėliumi – tai atspindi gilų ryšį tarp šio laiko ir vėlių kulto.

Helovino ištakos

Vėlinių šventė Lietuvoje turi tam tikrų panašumų su keltų švente, vadinama Samhainu, kuri tapo Helovino pirmtake. Keltų tradicijose, kaip ir Vėlinėse, buvo pagerbiamos mirusiųjų sielos, tik ši šventė buvo labiau susijusi su baime ir baisiais ritualais, įskaitant aukojimus ir laužų deginimą. Nors Helovinas šiandien yra labiau komercinė šventė, jos ištakos taip pat siejasi su pagoniškais mirusiųjų pagerbimo ritualais.

Helovyno dekoracijos
Helovyno dekoracijos

Bendravimas su vėlėmis per Kūčias

Nors Vėlinės yra pagrindinė šventė, skirta vėlėms pagerbti, bendravimas su jomis nėra apsiribojęs tik lapkričio pradžia. Lietuvių kultūroje taip pat yra išlikusi tradicija bendrauti su vėlėmis Kūčių vakarienės metu. Tai unikalus paprotys, kuris išliko tik mūsų kraštuose. Prie Kūčių stalo prisimenami mirusieji, simboliškai kviečiant juos dalyvauti šventėje. Tai liudija apie gilų ryšį tarp lietuvių ir jų protėvių net per Kalėdų šventes.

Vėlinės Lietuvoje yra gilus kultūrinis paveldas, kuriame susipynę senieji pagoniški ir krikščioniški papročiai. Nors šių dienų šventimo tradicijos kinta, pagrindinė šventės esmė išlieka ta pati – pagarba mirusiems ir ryšys su protėviais. Kapų lankymas, ugnies deginimas ir susikaupimo momentai leidžia mums prisiminti savo šaknis ir atnaujinti ryšį su išėjusiais artimaisiais, palaikant gyvąją tradiciją per kartų kartas.

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Custom Like
author avatar
Įdomybių redaktorius

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Kaip sužinoti, ar lūžo kaulas? Patarimai, kurie padės atskirti sumušimą nuo lūžio

Sausio 17 d., penktadienio, orai Lietuvoje: žadama, jog dalyje šalies pasirodys saulė

Įdomu sužinoti

Kodėl moterys gyvena ilgiau? Mokslininkų atradimai nustebino net skeptikus

Kovo 7-osios dienos horoskopas: neignoruokite vidinio balso! Šiandien jis ypač svarbus

Įdomu sužinoti

Tamsioji mitybos pusė: kur tyko „baltieji žudikai“?

Marsas – artimiausia planeta-kaimynė, stebinanti savo paslaptimis

Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"