Pastarosiomis dienomis socialiniuose tinkluose ėmė plisti žinia apie ypatingą dangaus reiškinį – balandžio 25–osios rytą, esą, danguje pasirodys „šypsenėlės mėnulis“. Internautai dalijasi iliustracijomis, kuriose vaizduojamas pusmėnulis su dviem ryškiais taškais virš jo – tarsi akimis – sudarančiais džiaugsmingą veidelį. Tačiau ar tikrai penktadienio rytą galėsime pasijusti tarsi po kosminiu emodžiu?
Tikrovė – šiek tiek kuklesnė, bet vis tiek įspūdinga
Nors idėja apie šypsenėlę danguje skamba žavingai, realybė yra kiek kuklesnė nei socialiniuose tinkluose plintantys paveikslėliai. Balandžio 25 dienos rytą iš tiesų danguje išvysime ypatingą planetų ir Mėnulio derinį, kuris kai kam gali priminti šypseną – bet su keliomis išlygomis.
Kas iš tiesų vyks danguje?
Apie valandą prieš saulėtekį, žvelgiant į rytinį horizontą, bus matomas plonas senstantis Mėnulio pjautuvas – vos apie 8 % apšviestas, nes iki jauno mėnulio fazės liks tik dvi dienos. Jei dangus bus giedras, galima bus pastebėti ir subtilų švytėjimą tamsiojoje mėnulio pusėje – tai vadinamasis žemėsšvytis (angl. earthshine), kai Žemės atspindėta šviesa švelniai nušviečia Mėnulio paviršių.
Virš Mėnulio išryškės ryškus šviesulys – Venera, mūsų ryškiausia planeta, kuri spindės kaip tikras dangaus deimantas. Netoli jos, šiek tiek blankesnis, bet vis tiek matomas, bus Saturnas. Šie trys dangaus kūnai – Mėnulis, Venera ir Saturnas – sudarys švelnų trikampį, kuris kai kam gali priminti pasvirusią šypsenėlę.

Kodėl tai – ne visai „šypsenėlė“?
Internete plintančiose iliustracijose Venera ir Saturnas pavaizduotos vienodai ryškios – tarsi tikros akys. Tačiau tikrovėje jų ryškumas labai skiriasi: Venera yra kur kas ryškesnė už Saturną, tad vaizdas nebus toks simetriškas. Be to, „šypsenėlė“ danguje nebus tiesi – Mėnulis bus pakreiptas šonu, taigi visa figūra atrodys tarsi gulinčios šypsenos kontūrai.
Papildomi dangaus svečiai
Prie šio subtilaus reginio prisijungs ir Merkurijus, kuris tą rytą kils žemiau Mėnulio, visai prie horizonto, tačiau dėl ryškėjančios aušros jį pamatyti bus sudėtinga. Tarp Mėnulio ir Saturno sklandys ir Neptūnas, bet jo plika akimi neišvysime – jis tiesiog per daug blyškus.
Kaip geriausiai stebėti šį reginį?
Jei norite išvysti šį švelnų dangaus reginį, rekomenduojama atsikelti likus maždaug valandai iki saulėtekio ir žvelgti į rytus. Geriausias vaizdas atsivers nuo atviros vietos, kur netrukdytų miesto žiburiai ar aukšti pastatai. Norint tiksliai sužinoti, kada ir kur šis dangaus reiškinys matysis iš jūsų vietovės, verta pasinaudoti nemokama internetine programa „Stellarium“.
Išvada: pasvirusi, bet tikra šypsena danguje
Nors „šypsenėlės mėnulis“ balandžio 25-ąją nebus toks tobulas, kaip socialiniuose tinkluose piešiama iliuzija, danguje išvysime švelnų, simbolinį šypsnį – priminimą apie tai, kaip įspūdingai ir žaismingai gamta kartais susiklosto. Tad verta pakelti akis į dangų – galbūt šypsenėlė iš ten paskatins ir jūsų rytą pradėti su šypsena.
Įspūdingiausi 2025 metų pavasario astronominiai įvykiai: ko nepraleisti?