Šių metų rugpjūtis prevencinės paveldo priežiūros programai „FIXUS Mobilis“ – ypatingas. Trečius metus Lietuvoje veikiantis projektas įgyvendino keletą svarbiausių uždavinių: pritraukė paveldo pastatų valdytojų dėmesį, sukūrė paprastą ir prieinamą atrankos sistemą ir atrinko du šimtus statinių, įrašytų į Kultūros vertybių registrą.
Užkerta kelią didesnei žalai
Kiekvienas iš šių 200 paveldo statinių kuriam laikui tampa ne tik tiesioginio valdytojo, bet ir vienos iš trijų „FIXUS Mobilis“ komandų rūpesčiu. Iš viso Kultūros paveldo centro ir Kultūros infrastruktūros centro vykdomame projekte dirba vienuolika prevencinės priežiūros specialistų. Mobiliosios komandos, sudarytos iš 3 profesionalų, į atrinktą objektą važiuoja porą ar keletą kartų. Pirmasis vizitas skirtas susipažinti su statinio būkle ir ją užfiksuoti, paimti mėginius laboratoriniams tyrimams bei tinkamai suplanuoti, kokios medžiagos, įrankiai ir priemonės bus reikalingi atlikti prevencinės priežiūros darbus objekte per kitą apsilankymą.
Į projektą pagalbos kreipiasi labai įvairių pastatų savininkai. Tarp jų – tiek nedidelių vienbučių namų, tiek iškilių dvaro rūmų valdytojai. Todėl dirbant vienuose objektuose pakanka kopėčių, o kitur tenka pasitelkti aukštalipių įgūdžius, darbo vietoje įrengti pastolius ar ieškoti pakėlimo bokštelio. Jau apžiūrėta daugiau kaip pusė – net šimtas dvidešimt paveldo statinių, juose atlikti prevencinės priežiūros darbai. FIXUS specialistų darbai / pagalba bent laikinai užkerta kelią pažeidimams plisti. Kiek pastebėjo FIXUS žmonės – daugiausia pažeidimų sukelia drėgmė. Pastatų konstrukcijas, fasadus ir interjerą ardo bet kokia perteklinė drėgmė: ar tai būtų per stogą besiskverbiantys krituliai, ar iš grunto mūro ir skiedinio kapiliarais kylantis vanduo. Dažnai sienas laisto ir pamatą merkia vanduo, varvantis netvarkinga lietaus surinkimo ir nubėgimo sistema.
Konsultacijos regionuose
Pirmuosius tris veiklos metus „FIXUS Mobilis“ veiklą finansavo 2014-2021 m. Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo programa „Kultūra“. FIXUS sėkmei svarbi ne tik finansinė Norvegijos fondų parama – kolegų patirtis projekte „Kirkevakta“ taip pat naudinga. Tai į FIXUS panašus prevencinės paveldo priežiūros projektas, valdomas Norvegijos bažnyčių darbdavių asociacijos KA ir prižiūrintis Norvegijos bažnyčias.
Tarp šių projektų nemaža bendro, tačiau „FIXUS Mobilis“ netaiko apribojimų pastatų tipologijai: tarp atrinktų objektų yra ir administracinių, ir inžinerinių statinių, ir kultūros bei mokslo paskirties pastatų. Vieni svarbiausių FIXUS objektų atrankos kriterijų – objektas turi būti įtrauktas į Kultūros vertybių registrą, jo būklė – patenkinama.. Visas sąlygas norintiems dalyvauti prevencinėje programoje FIXUS pristatė jau bent dvidešimt tris kartus – tiek iki šiol įvyko konsultacijų visoje Lietuvoje. Naujų veidų nemokamose konsultacijose FIXUS lauks rudenį: dar nelankytuose miesteliuose suplanuoti septyni susitikimai, atviri visiems, besidomintiems „FIXUS Mobilis“ paslaugomis ir istorinių pastatų priežiūra.
Po ministerijos sparnu
Didžiąją dalį FIXUS atrinktų objektų valdo fiziniai asmenys. 65 pastatų savininkai – juridiniai asmenys, likusius statinius valdo valstybė. Specialistų darbas su paveldo objekto valdytoju baigiasi tuomet, kai jam įteikiama ataskaita. Tai – išsamus dokumentas, kuriame nurodyti pastato pažeidimai, jų tvarkymo skuba bei rekomendacijos, taip pat kalendorinis priežiūros planas ir atliktų tyrimų bei darbų aprašas.
Prevencinės priežiūros specialistai jau parengė šimtą tris ataskaitas. Bažnyčių klebonams, būsto administratorius samdantiems daugiabučių gyventojams, negyvenamų pramonės ar ūkio paskirties pastatų valdytojams – visiems „FIXUS Mobilis“ objektų savininkams ataskaita tarnauja kaip įrankis toliau siekti geresnės, kokybiškesnės valdomo objekto priežiūros ar planuoti tvarkybos darbus.
Apie naują prevencinės priežiūros projektą paveldo bendruomenė galėjo išgirsti ir sužinoti daugiau „FIXUS Mobilis“ organizuotuose renginiuose. Vienas iš jų dar laukia rudenį – tuomet drauge su partneriais iš Norvegijos projekto vadovės pristatys nuveiktus darbus ir artimiausią FIXUS ateitį – penkerių metų tęstinumo laikotarpį, kurį užtikrinti įsipareigojo Kultūros ministerija.
Apie konsultacijas, mokymus ir kitus renginius daugiau sužinoti galite „FIXUS Mobilis“ Facebook paskyroje bei internetiniame puslapyje www.fixusmobilis.lt.
Partnerio turinys