Penktadienis 13 diena
Įdomu sužinoti

Penktadienis 13 diena: ar tikrai reikia jos bijoti? Kaip kilo šis prietaras?

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.
Custom Like

Penktadienis 13 diena yra laikoma viena iš labiausiai prietaringų dienų daugelyje kultūrų. Daugelis žmonių tiki, kad ši diena atneša nelaimes ir blogą sėkmę. Nors prietaras apie nelaimingą penktadienį 13 dieną yra plačiai paplitęs, jo kilmė yra apipinta mitais ir istorijomis. Šiame straipsnyje apžvelgsime, kaip atsirado šis prietaras ir kodėl jis išliko populiarus iki šių dienų.

Skaičius 13 ir jo neigiama reputacija

Skaičius 13 turi ilgą istoriją, susijusią su neigiamomis asociacijomis. Senovės kultūrose, pavyzdžiui, Egipte, 13 buvo laikomas laimingu skaičiumi, tačiau vėliau šis požiūris pasikeitė. Viena iš teorijų teigia, kad skaičius 13 tapo nelaimingu dėl jo vietos po 12, kuris dažnai buvo laikomas tobulumo simboliu (pavyzdžiui, 12 mėnesių, 12 dievų graikų mitologijoje, 12 zodiako ženklų). Skaičius 13 tapo tarsi „perteklinis“ ir nesuderinamas su harmonija.

Religiniai įsitikinimai taip pat galėjo prisidėti prie šio prietaro formavimosi. Pavyzdžiui, krikščionių tradicijoje manoma, kad Jėzaus paskutinėje vakarienėje dalyvavo 13 žmonių, o po vakarienės Jėzus buvo išduotas. Taip pat, kai kuriose tradicijose laikoma, kad Judas, kuris išdavė Jėzų, buvo tryliktasis svečias prie stalo.

Penktadienis ir jo istorija

Penktadienis taip pat turėjo neigiamų konotacijų jau nuo senų laikų. Viduramžiais penktadienis buvo laikomas nelaiminga diena, nes būtent penktadienį buvo nukryžiuotas Jėzus. Be to, kai kuriose kultūrose penktadienis buvo siejamas su bloga sėkme dėl jo sąsajų su mirties dievu ir nelaimingais įvykiais.

Penktadienio ir 13 dienos susiliejimas, kaip ypač nelaiminga diena, buvo sąlygotas įvairių istorinių ir kultūrinių faktorių. Nors nėra tikslių įrodymų, kada ir kaip šis prietaras susiformavo, manoma, kad prietaras įgavo savo dabartinę formą XIX a. pabaigoje – XX a. pradžioje.

Penktadienis 13 diena
Penktadienis 13 diena

Populiariosios kultūros įtaka

Daug prie šio prietaro populiarumo prisidėjo ir populiarioji kultūra. 1907 metais pasirodė Thomas W. Lawson romanas „Penktadienis, tryliktoji“, kuriame aprašomas biržos makleris, naudojantis prietarą, kad sukeltų chaosą rinkoje. Ši knyga prisidėjo prie prietaro populiarumo Jungtinėse Valstijose.

Vėliau įvairios knygos, filmai ir televizijos laidos toliau stiprino penktadienio 13 dienos, kaip nelaimingos dienos, įvaizdį. Žinomiausias pavyzdys – siaubo filmų serija „Penktadienis, 13-oji“, kurioje pagrindinis herojus Džeison‘as Vorh‘is siautėja ir žudo žmones būtent šią dieną.

Penktadienis 13 šiandienos kontekste

Šiandien penktadienis 13 diena daugelio žmonių ir toliau laikomas nelaiminga diena. Kai kurie žmonės vengia keliauti, priimti svarbius sprendimus ar užsiimti svarbiais reikalais šią dieną. Tai gali turėti ir ekonominį poveikį – tam tikros veiklos, tokios kaip skrydžių užsakymai, sumažėja būtent šią dieną.

Vis dėlto, daugeliui tai yra tiesiog dar viena diena kalendoriuje, o prietaras gali būti suvokiamas kaip įdomus kultūrinis fenomenas, o ne realus pavojus. Nepaisant to, penktadienis 13 diena ir toliau intriguoja ir gąsdina žmones visame pasaulyje, o prietaras tikriausiai dar ilgai išliks populiariosios kultūros dalimi.

Apibendrinant galima teigti, kad penktadienis 13 diena yra įdomus prietaras, kurio šaknys slypi giliai istorijoje ir kultūroje. Nors jo kilmė nėra tiksliai žinoma, svarbu suprasti, kad prietarai dažnai atspindi mūsų baimes ir nesaugumo jausmą. Tad kai ateina penktadienis 13 diena, galime tiesiog šypsotis ir prisiminti, kad nelaimės nesirenka kalendoriaus dienų.

Penktadienis 13 diena
Penktadienis 13 diena
Custom Like
author avatar
Įdomu sužinoti

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Atostogų lagaminas: stilistė papasakojo, kokiems drabužiams neverta skirti vietos ir ką tikrai pasiimti su savimi

We love Lithuania

Apsaugoti savo siuntinį užtenka vos vieno veiksmo – daugelis apie tai nepagalvoja

We love Lithuania

Raugintų agurkų nauda jūsų organizmui ir jų stebuklingosios galios

Interneto platybės

Mėnulio fazės: kaip jos veikia mūsų gyvenimą

Interneto platybės

Ar žinote, kada lietuviai pradėjo švęsti gimtadienius ir kodėl beveik išnyko varduvių tradicija?

Miškai pilni grybų: ką svarbu žinoti nepatyrusiam grybautojui?

Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"