Lietuviai senovėje tradiciškai didesnį dėmesį skyrė vardadienių, o ne gimtadienių šventimui. Šis paprotys kilo iš gilios istorijos, religijos ir kultūrinio konteksto. Vardadieniai buvo glaudžiai susiję su katalikų tikėjimu, kurį ilgus amžius išpažino didžioji dalis Lietuvos gyventojų. Tuo tarpu gimtadienio šventimo tradicijos atsirado kur kas vėliau ir įgavo populiarumą tik XX amžiuje, paveiktos Vakarų kultūros.
Vardadienių reikšmė ir tradicijos Lietuvoje
Vardadieniai buvo švenčiami pagal šventųjų kalendorių, kuris yra susijęs su katalikų bažnyčia. Kiekviena diena šiame kalendoriuje skirta vienam ar keliems šventiesiems, kurių vardais buvo pavadinti žmonės. Todėl žmogaus vardadienis sutapo su tos dienos šventojo paminėjimu. Tai buvo ne tik šeimos, bet ir bendruomenės šventė, kurioje dalyvaudavo artimieji, kaimynai bei draugai.
Vardadienis buvo suvokiamas kaip glaudus ryšys su šventuoju globėju, kuris saugojo žmogų visą gyvenimą. Švenčiant vardadienį, buvo atliekamos tam tikros apeigos – meldžiamasi, lankomasi bažnyčioje, o po to vykdavo šventinė vakarienė. Dėl šios priežasties vardadieniai turėjo gilesnį dvasinį ir kultūrinį kontekstą nei gimtadieniai, kurie tuo metu nebuvo svarbūs.

Gimtadienių šventimo tradicijų kilmė
Gimtadienio šventimas, kaip tradicija, atsirado kur kas vėliau, nors senosiose civilizacijose būdavo švenčiami gimtadieniai. Ši tradicija ir yra kilusi iš pagoniškų apeigų. Senovės egiptiečiai, graikai ir romėnai minėdavo savo dievų gimimo dienas, o vėliau – ir svarbių asmenų, pavyzdžiui, karalių ar imperatorių gimtadienius. Toks šventimas buvo išskirtinių asmenų privilegija, simbolizuojanti jėgą ir ypatingą statusą.
Romos imperijoje gimtadieniai tapo labiau paplitę, tačiau dar ilgą laiką jie buvo laikomi elito privilegija. Gimtadienių šventimo tradicijos į Europą atėjo per Renesanso laikotarpį, kai didikų ir aristokratų šeimos pradėjo švęsti savo narių gimtadienius. Šventės dažnai buvo lydimos dovanų teikimo ir pasilinksminimų.

Katalikų bažnyčios požiūris į gimtadienius
Ilgą laiką katalikų bažnyčia į gimtadienių šventimą žiūrėjo skeptiškai. Dėl gimtadienių sąsajos su pagoniškais papročiais ir magiškomis apeigomis, bažnyčia labiau vertino vardadienius, kurie buvo siejami su šventaisiais ir tikėjimu. Bažnyčia skatino švęsti dvasinio gyvenimo šventes, tokias kaip krikšto ar sutvirtinimo dienos, o gimtadieniai buvo vertinami kaip nereikšmingi ar net kenksmingi dėl jų materialinio pobūdžio.
Kada gimtadieniai tapo populiarūs Lietuvoje?
XX amžiuje, ypač po Antrojo pasaulinio karo, pradėjo keistis požiūris į gimtadienių šventimą. Dėl Vakarų kultūros įtakos, gimtadieniai tapo vis populiaresni ir Lietuvoje. Sovietmečiu religija buvo represuota, todėl tradicijos švęsti vardadienius silpnėjo. Žmonės pradėjo orientuotis į pasaulietines šventes, įskaitant ir gimtadienius, kurie tapo svarbia proga susirinkti, džiaugtis, dalintis dovanomis ir švęsti gyvenimą.
Gimtadieniai tapo labiau susiję su asmeninio gyvenimo šventimu, savęs vertinimu ir artimųjų dėmesiu. Ši tradicija labiau atitiko modernios visuomenės vertybes, kurios skatina individualumą ir asmeninio gyvenimo džiaugsmą. Vakarų kultūra, filmai, literatūra ir popkultūra prisidėjo prie gimtadienio šventimo papročių plitimo, įskaitant šventines tortų žvakes, dovanų teikimą ir linkėjimus.

Šiuolaikinė situacija: gimtadieniai ir vardadieniai
Šiandien Lietuvoje dažniau švenčiami gimtadieniai, tačiau vardadienių tradicija dar nėra visiškai užmiršta. Kai kurie žmonės, ypač vyresnės kartos atstovai, vis dar mini vardadienius, ypač jei vardas susijęs su šventuoju. Tačiau daugeliu atvejų vardadieniai nėra švenčiami su tokia pačia pompastika kaip gimtadieniai.
Gimtadieniai tapo svarbia proga paminėti žmogaus gyvenimo pasiekimus, apmąstyti praėjusius metus ir planuoti ateitį. Jie leidžia paminėti asmenybės svarbą ir artimųjų meilę, todėl ši tradicija plačiai priimta ir populiari visame pasaulyje, įskaitant ir Lietuvą.
