Ar žinote, kada Velykos? O kaip šią šventę švenčia kitos tautos?
Įdomu sužinoti

Ar žinote, kada Velykos? O kaip šią šventę švenčia kitos tautos?

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.
Custom Like

Velykos yra viena svarbiausių ir seniausių krikščioniškų švenčių, žyminti Jėzaus Kristaus prisikėlimą iš numirusiųjų. Tačiau Velykų data kiekvienais metais kinta ir yra nustatoma pagal Mėnulio kalendorių.

Kada švenčiamos Velykos?

Velykos švenčiamos pirmąjį sekmadienį po pirmosios pavasario pilnaties. Tai reiškia, kad jos gali vykti tarp kovo 22 ir balandžio 25 dienos.

Stačiatikių Velykos paprastai švenčiamos vėliau nei katalikų, nes stačiatikių bažnyčia laikosi Julijaus kalendoriaus. Ši data taip pat priklauso nuo Mėnulio ciklo, tačiau gali skirtis nuo katalikų Velykų keliomis savaitėmis.

Šiais metais Lietuvoje Velykos bus gana vėlyvos – jas švęsime balandžio 20 dieną.

Velykų tradicijos Lietuvoje

Lietuvoje Velykos pasižymi giliomis tradicijomis, kurios susiformavo per šimtmečius. Svarbiausias šios šventės simbolis – marginti kiaušiniai, kurie simbolizuoja gyvybę, prisikėlimą ir naują pradžią.

Velykų rytą šeimos renkasi bendrai maldai ir šventiniam pusryčiui. Ant stalo dedami ne tik marginti kiaušiniai, bet ir tradiciniai patiekalai: keptas kumpis, varškės sūris, Velykų pyragas (Velykų boba), kai kuriuose regionuose – ir Velykų avinėlis iš sviesto. Vaikai su nekantrumu laukia kiaušinių ridenimo varžybų, o suaugusieji – tradicinio kiaušinių daužymo, kuris simbolizuoja stiprybę ir sėkmę.

Ar žinote, kada Velykos? O kaip šią šventę švenčia kitos tautos?
Ar žinote, kada Velykos? O kaip šią šventę švenčia kitos tautos?

Kaip Velykos švenčiamos kitose šalyse?

  1. Italija. Italai Velykas vadina Pasqua ir švenčia jas ypač džiaugsmingai. Svarbi tradicija – Velykų sekmadienio Mišios, po kurių šeimos renkasi šventiniams pietums. Pagrindinis šventinis patiekalas yra Colomba di Pasqua – balandžio formos pyragas, simbolizuojantis taiką ir atgimimą. Italai taip pat keičiasi dideliais, dekoruotais Velykų kiaušiniais, kuriuose slepiasi staigmenos.
  2. Ispanija. Ispanijoje Velykos yra pažymimos gausiomis procesijomis, ypač Andalūzijos regione. Tikintieji, apsirengę specialiais apdarais, eina per miestus su religinėmis statulomis, kurių kiekviena simbolizuoja Jėzaus Kristaus kančią. Šeimos šventės metu valgomi tradiciniai saldumynai, tokie kaip torrijas – keptos duonos riekelės su medumi, apibarstytos cukrumi ir cinamonu.
  3. Vokietija. Vokiečiai ypatingą dėmesį skiria Velykų dekoracijoms. Dažnai puošiami medeliai margintais kiaušiniais, vadinami Osterbaum, kurie simbolizuoja gamtos atgimimą. Populiari tradicija yra Velykų zuikis, kuris atneša kiaušinius vaikams. Vokietijoje taip pat organizuojamos kiaušinių paieškos, o kaimuose rengiami bendruomenės piknikai.
  4. Graikija. Graikų Velykos yra viena svarbiausių religinių švenčių. Svarbus šios šventės akcentas – raudonai dažyti kiaušiniai, simbolizuojantys Kristaus kraują ir prisikėlimą. Velykų sekmadienį šeimos renkasi prie stalo ir kepa avinėlį, kuris yra tradicinis šventinis patiekalas. Šventė pradedama šeštadienio vakarą, kai po vidurnakčio Mišių tikintieji žiebia žvakes nuo šventosios ugnies, simbolizuojančios prisikėlimą.
  5. Australija. Australijoje Velykos švenčiamos rudenį, o vietoj tradicinio Velykų zuikio ten populiarus Velykų bilby – vietinis gyvūnas, kuris atneša saldumynus vaikams. Tai susiję su vietinės faunos saugojimo iniciatyva, nes tradiciniai zuikiai yra laikomi invazine rūšimi, grasinančia vietiniams gyvūnams. Australijoje taip pat rengiami specialūs Velykų turgeliai ir bendruomenės renginiai.
  6. JAV. Jungtinėse Amerikos Valstijose Velykos yra šeimos ir bendruomenių šventė. Populiari veikla – kiaušinių paieška (Easter egg hunt), kai vaikai ieško paslėptų margintų kiaušinių. Taip pat rengiamos Velykų eisenos ir organizuojami bendruomenės pusryčiai. Baltuosiuose Rūmuose tradiciškai vyksta „Easter Egg Roll“ renginys, kur vaikai ridena kiaušinius ant pievelės.

    Ar žinote, kada Velykos? O kaip šią šventę švenčia kitos tautos?
    Ar žinote, kada Velykos? O kaip šią šventę švenčia kitos tautos?

Skirtingos, bet vienijančios tradicijos

Nors Velykų šventimo tradicijos skirtingose šalyse skiriasi, visus vienija pagrindinė idėja – prisikėlimo ir atgimimo šventė. Tai metas, kai džiuginama gamtos pabudimu ir dalijamasi džiaugsmu su artimaisiais.

Nepaisant kultūrinių skirtumų, Velykos visame pasaulyje yra šviesos, vilties ir naujos pradžios simbolis, o kiekvienos šalies unikalios tradicijos praturtina šios šventės prasmę.

2025-ųjų šventinis kalendorius: nuo Užgavėnių iki Kalėdų – kada ilsėsimės ir švęsime?

Custom Like
author avatar
Įdomu sužinoti

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

„Sutinka pagal rūbą, išlydi pagal protą“: kodėl toks svarbus pirmasis įspūdis?

10 pražūtingiausių gamtos katastrofų žmonijos istorijoje

Ar žinote, ką daryti su skalbiniais, kurie po skalbimo vis dar nemaloniai kvepia?

Paskutinės minutės Kalėdų dovanų idėjos: ką dovanoti, kai laiko liko visai nebedaug?

Įdomu sužinoti

Kaip išsirinkti tinkamą suknelę kiekvienai progai? Patarimai stilingai išvaizdai

Kaip prižiūrėti spuoguotą odą? Veiksmingi sprendimai ir svarbiausi patarimai 

Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"