Šilinių atlaidų istorija ir tradicijos
Įdomu sužinoti Pamatyk!

Ar žinote, iš kur kildinama garsiųjų Šilinių atlaidų tradicija?

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.
Custom Like

Jau rytoj (rugsėjo 6 d. ) Šiluvoje prasidės visą savaitę truksiantys, visoje Lietuvoje garsūs ir daugelio tikinčiųjų vieni gausiausiai lankomų Šilinės atlaidų. Tačiau ar įmanoma atsekti tokio svarbaus įvykio istorinę kilmę ir tradicijas? Būtent Šilinių tradicijomis ir istorija dalinamės su jumis šiame straipsnyje.

Šilinės neatsiejamos nuo Šiluvos

Šilinės – viena iš seniausių ir svarbiausių lietuviškų švenčių, kuriai būdingi gilūs religiniai ir kultūriniai aspektai. Ši šventė tradiciškai švenčiama rugsėjo 8 dieną, per Švč. Mergelės Marijos gimimo iškilmę, ir yra glaudžiai susijusi su Žemaičių Kalvarijos Šilinių atlaidais. Šilinės turi ilgą istoriją ir ypatingą reikšmę Lietuvos žmonėms, susijusią su derliaus nuėmimo laikotarpiu, religiniu atsinaujinimu ir bendruomenės susitelkimu.

Šilinių istorija ir kilmė

Šilinės savo kilme siejamos su senovės lietuvių pagoniškomis rudens šventėmis, kai buvo pagerbiamos žemdirbystės ir derliaus dievybės. Krikščionybės laikotarpiu ši šventė buvo perimta ir pritaikyta pagal krikščioniškąsias tradicijas, sutapatinant ją su Švč. Mergelės Marijos gimimo švente.

Žemaičių Kalvarijoje Šilinių atlaidai prasidėjo XVII amžiuje, kai į šį regioną iš Italijos buvo atvežta stebuklinga Švč. Mergelės Marijos statula. Tai tapo dideliu traukos centru, pritraukusiu maldininkus iš visos Lietuvos. Šilinių atlaidai tapo svarbia religinio gyvenimo dalimi, ypač Žemaitijoje, ir įgavo visuotinio susitaikymo, atgailos ir dėkingumo pobūdį.

Šilinių atlaidų istorija ir tradicijos
Šilinių atlaidų istorija ir tradicijos

Tradicijos ir papročiai

Šilinės tradiciškai yra laikas, kai žmonės dėkoja už derlių, prašo Dievo palaimos ir užtarimo. Šventės metu vyksta procesijos, pamaldos, adoracijos ir išpažintys. Žmonės meldžiasi ne tik už save, bet ir už savo artimuosius, šeimas, bendruomenę ir tautą.

Vienas iš svarbiausių Šilinių akcentų – Šv. Mišios, kurių metu meldžiamasi už žemdirbius, prašoma gerų metų ir gausaus derliaus. Bažnyčioje ir namuose seniau būdavo papuošiami altorėliai ir paveikslai, naudojami derliaus vaisiai, gėlės, rugių varpos ir kiti gamtos elementai.

Šilinių metu taip pat rengiami bendruomeniniai renginiai: koncertai, mugės, amatų dirbtuvės. Tai yra puiki proga vietos amatininkams, menininkams ir ūkininkams pristatyti savo darbus, dalytis patirtimi ir žiniomis. Mugėse galima įsigyti ne tik maisto produktų, bet ir įvairių rankdarbių, suvenyrų, religinės atributikos.

Šilinių simbolika

Šilinės yra glaudžiai susijusios su gamtos ciklu ir žemdirbių gyvenimu. Šiuo laikotarpiu tradiciškai baigiasi didžioji žemės ūkio darbų dalis, todėl tai yra laikas pailsėti, apmąstyti nuveiktus darbus ir pasiruošti žiemai. Šilinės simbolizuoja dėkingumą už gamtos dovanas, pasitikėjimą Dievo globa ir viltį geresniems metams.

Lietuvių papročiai per Šilines taip pat apima maisto aukojimą ir dalijimąsi su mažiau turinčiais. Dažnai žmonės neša maisto produktus į bažnyčią kaip auką, kuri vėliau paskirstoma vargšams ir stokojantiems. Tai yra ne tik padėkos, bet ir bendruomeniškumo, solidarumo išraiška.

Šilinių atlaidų istorija ir tradicijos
Šilinių atlaidų istorija ir tradicijos

Šilinių svarba šiuolaikiniame gyvenime

Nors Šilinės savo šaknimis siekia senovės pagoniškąsias tradicijas ir krikščioniškąją religinę simboliką, jos vis dar išlieka svarbios ir šiandien. Ši šventė ne tik stiprina religinį ir dvasinį gyvenimą, bet ir padeda išsaugoti bei puoselėti lietuvišką kultūrinį paveldą.

Šilinių šventė taip pat skatina bendruomeniškumą, suburia šeimas, draugus ir kaimynus. Tai laikas, kai žmonės susirenka ne tik melstis, bet ir bendrauti, dalytis džiaugsmais ir rūpesčiais. Šiuolaikinis gyvenimo tempas dažnai nesuteikia daug galimybių tam, todėl Šilinės tampa puikia proga sustoti, pabūti kartu ir apmąstyti savo vertybes, praeitus metus.

Šilinės – tai ne tik religinė šventė, bet ir svarbus kultūrinis renginys, kuris primena apie lietuvių tautos šaknis, tradicijas ir vertybes. Ši šventė moko dėkingumo, bendruomeniškumo ir susitaikymo, todėl išlieka aktuali ir svarbi net ir šiuolaikiniame pasaulyje. Švęsdami Šilines, lietuviai ne tik prisimena savo protėvių papročius, bet ir stiprina savo tikėjimą Dievu bei tarpusavio ryšius.

Šilinių atlaidų istorija ir tradicijos
Šilinių atlaidų istorija ir tradicijos
Custom Like
author avatar
Įdomu sužinoti

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Trakų istorinis nacionalinis parkas

Trenkturo Druskininkų žygis’20 su Gjensidige: ką pamatysite žygiuodami

We love Lithuania

Zarasų miesto šventė 2023 (renginių programa)

We love Lithuania

Kalbančios Vilniaus skulptūros pradeda ketvirtąjį sezoną

Jurbarko tiltui per Nemuną suteiktas šimtmečio tilto vardas

P. Kiznio paveikslų galerijos pristatymas Valdovų rūmuose: taip nutinka kartą per šimtmetį

We love Lithuania
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"