Kaip žemė gali pakelti jūsų nuotaiką ir kovoti su depresija?
Įdomu sužinoti

Žemės magija: kaip sodo bakterijos gali pakelti jūsų nuotaiką ir kovoti su depresija?

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.
Custom Like

Ar kada nors pastebėjote, kad po sodininkavimo ar tiesiog pasivaikščiojimo gamtoje jūsų nuotaika pagerėja? Mokslininkai atranda vis daugiau įrodymų, kad šis reiškinys nėra atsitiktinis – už tai atsakingos žemėje gyvenančios mikroskopinės būtybės, kurios ne tik skleidžia tą charakteringą žemės kvapą, bet ir gali turėti tiesioginės įtakos mūsų smegenų chemijai ir nuotaikai.

Geroseptinas – bakterija, kelianti nuotaiką

Dirvožemyje gyvena ypatinga bakterija, pavadinta Mycobacterium vaccae, kuri yra viena iš pagrindinių to malonaus žemės kvapo po lietaus šaltinių. Tačiau šios bakterijos nauda neapsiriboja vien malonia aromaterapija. Tyrėjai nustatė, kad kontaktas su M. vaccae gali paskatinti serotonino, vadinamojo „laimės hormono“, gamybą žmogaus smegenyse.

Serotoninas yra neurotransmiteris, atsakingas už gerą nuotaiką, ramybės jausmą ir bendrą emocinę gerovę. Jo trūkumas dažnai siejamas su depresija ir nerimu. Įdomu tai, kad liečiant dirvožemį plikomis rankomis, šios bakterijos gali patekti į mūsų organizmą per odą arba įkvėpus ir stimuliuoti imuninę sistemą bei serotonino gamybą.

Dopamino šuolis derliaus metu

Serotoninas nėra vienintelis „laimės chemikalas“, kurį išlaisvina sodininkavimas. Dar vienas svarbus neurotransmiteris – dopaminas – aktyvuojasi, kai skiname vaisius ar daržoves iš savo sodo. Evoliucijos požiūriu tai visiškai suprantama: per tūkstančius metų, kai mūsų protėviai buvo medžiotojai–rinkėjai, maisto radimas turėjo būti apdovanotas smegenų „atlygio sistema“.

Kai skinate prinokusią braškę ar pomidorą, jūsų smegenys išskiria dopaminą, sukeldamos lengvą euforiją ar pasitenkinimo jausmą. Šis procesas vyksta ne tik skynimo metu – net vaisių ar daržovių vaizdas bei kvapas gali suaktyvinti šį mechanizmą.

Kaip žemė gali pakelti jūsų nuotaiką ir kovoti su depresija?
Kaip žemė gali pakelti jūsų nuotaiką ir kovoti su depresija?

Dirvožemio mikroorganizmai ir imunitetas

Šiuolaikinėje visuomenėje, kur sterilus aplinkos valymas ir antibakteriniai produktai tapo norma, mes paradoksaliai atsiribojame nuo naudingų mikroorganizmų, kurie milijonus metų buvo mūsų partneriai. Naujausi tyrimai rodo, kad šis „higienos perteklius“ gali būti susijęs su įvairių imuninės sistemos sutrikimų, įskaitant alergijas ir astmą, padidėjimu.

Kontaktas su dirvožemio mikroorganizmais, ypač ankstyvame amžiuje, padeda „treniruoti“ imuninę sistemą, mokydamas ją atskirti tikras grėsmes nuo nepavojingų aplinkos veiksnių. Reguliarus kontaktas su dirvožemiu gali padėti palaikyti sveiką imuninės sistemos funkcionavimą ir sumažinti autoimuninių ligų riziką.

Organinis sodininkavimas – papildoma nauda

Norint maksimaliai išnaudoti sodininkystės naudą sveikatai, verta rinktis organinius metodus. Tyrimai rodo, kad kai kurie plačiai naudojami herbicidai, ypač glifosatas (Roundup veiklioji medžiaga), gali sumažinti serotonino ir dopamino kiekį organizme. Šie chemikalai gali išlikti dirvožemyje, vandenyje ir augaluose, todėl organinis sodininkavimas ne tik naudingas aplinkai, bet ir jūsų psichinei sveikatai.

Praktiniai patarimai nuotaikai pagerinti

  1. Dirbti sode / darže be pirštinių – nors pirštinės apsaugo nuo įdrėskimų, retkarčiais leiskite sau pajusti tiesioginį kontaktą su žeme. Taip užtikrinsite sąlytį su nuotaiką gerinančiomis bakterijomis.
  2. Auginkite valgomą sodą – derliaus nuėmimas aktyvuoja dopamino išsiskyrimą, todėl auginkite bent kelis valgomus augalus, net jei turite tik nedidelį balkoną ar palangę.
  3. Įtraukite vaikus – leiskite vaikams nuo mažens žaisti su žeme. Tai ne tik sustiprins jų imuninę sistemą, bet ir sukurs teigiamą ryšį su gamta.
  4. Kompostuokite – kompostavimas ne tik naudingas aplinkai, bet ir skatina naudingų mikroorganizmų augimą, kurie gali turėti teigiamos įtakos jūsų nuotaikai.

    Kaip žemė gali pakelti jūsų nuotaiką ir kovoti su depresija?
    Kaip žemė gali pakelti jūsų nuotaiką ir kovoti su depresija?

Natūralus antidepresantas jūsų kieme

Sodininkavimas ir kontaktas su žeme gali būti puiki papildoma priemonė kovojant su lengva depresija ir nerimu. Žinoma, rimtų psichikos sveikatos problemų atveju sodininkystė neturėtų pakeisti profesionalios pagalbos, tačiau ji gali būti vertinga papildoma terapija.

Taigi, kitą kartą kai jausite nuotaikos nuosmukį, išeikite į lauką, įkiškite rankas į žemę ir pasinaudokite natūralia gamtos farmacija. Jūsų smegenys ir kūnas už tai padėkos išskiriant laimės hormonus, o jūs galėsite mėgautis ne tik pagerėjusia nuotaika, bet ir sveikesniu, gražesniu sodu.

Permakultūra – tvarus gyvenimo būdas ir harmonija su gamta. Kuo ypatinga ši sistema?

Custom Like
author avatar
Įdomu sužinoti

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Kai vasara pakvimpa braškėmis… 10 netikėtų idėjų patiekalams su braškėmis

Kūrybinės dirbtuvės namuose: nuo tapybos iki papuošalų gamybos

🔮 Gegužės mėnesio nuotykių horoskopas: kokias staigmenas jums ruošia žvaigždės?

Pavasarinis medžių balinimas: ko reikia jūsų sodo augalams išgyventi?

Kodėl žmonės renkasi neįprastus darbus? 7 keistos profesijos iš viso pasaulio

Įdomybių redaktorius

Sausio 8 d., trečiadienio, orai Lietuvoje darganoti ir permainingi

Įdomu sužinoti
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"