Naujienos Nida Pajusk! Pamatyk!

Žalios maudynės Neringos miškuose

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.
Custom Like

Šiemet vasara bus kitokia – be tolimų kelionių, egzotiškų kraštų. Tai proga naujai patirti savą vasaros rojų Neringoje, išmėginti japoniškas miško maudynes (shinrin-yoku), panirti į žalias pušynų bangas ir ilgo pavasario nuovargį pakeisti džiaugsmu.

Miškai dengia net 70 procentų Kuršių nerijos teritorijos. Didžiąją dalį jų sudaro spygliuočiai: pušynai, kalnapušynai, kadagynai. Miškus rėmina kopos, marios, jūra bei palvė, priaugusi kvapnių čiobrelių, erškėtrožių, gubojų. Net ir Neringos miestą sudarančios gyvenvietės skendi medžiuose, o šalia Nidos ir Juodkrantės yra išlikusių sengirės plotų.

Miškingas Kuršių nerijos veidas – žmonių pastangų sustabdyti smėlį rezultatas. 2000 m. Kuršių nerijos pusiasalis buvo įtrauktas į UNESCO Pasaulio paveldo objektų sąrašą kaip kultūrinio kraštovaizdžio vertybė. Tai – saugoma teritorija, kurioje apsilankę žmonės stengiasi po savęs nepalikti jokių pėdsakų.

Miško maudynių praktika (shinrin-yoku) gimė Japonijoje, ieškant būdų padėti įtempto gyvenimo ritmo kamuojamiems kraštiečiams. Šalyje veikia dešimtys sertifikuotų miško terapijos bazių, kuriose kasmet apsilanko milijonai žmonių.

Pastaraisiais metais shinrin-yoku išplito ir vakarų pasaulyje. Pirmoji Lietuvoje sertifikuota miško terapijos gidė Mila Monk tvirtina, kad sąmoningas buvimas miške itin sveikas šiuolaikiniam, miesto rutinoje paskendusiam žmogui, „mažėja kraujo spaudimas, streso hormonų kortizolio ir adrenalino kiekis, slopinama parasimpatinė nervų sistema (atsakinga už „kovok arba bėk“ būseną) ir aktyvinama simpatinė nervų sistema. Taip pat gerėja nuotaika, susikaupimas, mažėja nerimas. Didėja energingumas, gerėja miegas, o antimikrobinėmis savybėmis pasižymintys medžių išskiriami aliejai fitoncidai padeda stiprinti imuninę sistemą“. Ypač daug fitoncidų turi spygliuočiai, kurių taip gausi Kuršių nerija. Didžiausia jų koncentracija ore būna karštomis vasaros dienomis, kai temperatūra pasiekia apie 30 laipsnių, taip pat brandžiuose ir tankiuose miškuose.

Poilsiautojai Neringoje neišvengiamai kerta mišką eidami į paplūdimį. Miško maudynės – puiki proga mišką paversti šios vasaros atostogų herojumi. Su norinčiais išmėginti miško maudynes, Mila Monk dalijasi patarimų rinkiniu. „Geriausia į mišką išeiti dviem valandoms. Po jų teigiamas poveikis fiziniam kūnui ir psichikai juntamas visą savaitę. Jei miške vaikščiosite du kartus per dieną po dvi valandas ir taip dvi dienas, tuomet poveikis organizmui truks vieną mėnesį. Tad net jei būsite Kuršių nerijoje tik savaitgalį – jis gali būti labai naudingas sveikatai“, – tikina miško gidė.

• Atsiribokite. Išeinant į mišką nutildykite mobiliojo telefono garsą, o miške pasistenkite nuraminti galvoje besiblaškančias mintis. Jei esate su draugais – eikite tyloje, nekalbėdami.

• Neskubėkite. Optimalus vieno miško maudynių seanso atstumas – 2 kilometrai. Vaikštant neskubėkite, nes skubant išsiskiria streso hormonas kortizolis. Geriausia eiti be jokio konkretaus tikslo, koncentruotis į esamą akimirką. Nebūtina visą laiką ir judėti – pamatę akį traukianti kampelį prisėskite ar net atsigulkite ir įsižiūrėkite į jį.

• Rinkitės vaizdingas vietas. Kuršių Nerijoje daugybė takų ir takelių, kurie veda pasaką menančiais kraštovaizdžiais. Juodrantėje vaikštinėkite pažintiniu dendrologiniu taku, Nidoje pasirinkite atokesnį link jūros vedantį taką. Nuo Nidos link Preilos veda vaizdingas miško talekis palei marias. Jei naudositės lietuviškais maps.lt – juose rasite pažymėtus net nedidelius takelius, tad būkite ramūs, nepaklysite.

• Įtraukite visas jusles. Miško maudynių seansų metu suaktyvinti jusles padeda meditacijos pratimai. „10-15 min eikite pagal uoslę: pajuskite, kur kūnas nori, leiskite jam daryti, ką nori. Pauostykite samanas, žemės lapus, spyglius ar medžio žievę. Jei uostysite sudėjus prie burnos rankas ir išsižiojus – tuo pačiu savotiškai paragausite kvapo. Taip uodžiant įkvepiama žmogui nepavojinga bakterija, Mycobacterium vaccae. Įrodyta, kad ji gerina nuotaiką“, – pasakojo Mila Monk. 


• Dienos laikas.
Miško maudynėms Neringoje tinka bet kuris dienos metas. „Rytais džiugina švelni saulės šviesa, drėgnos samanos ir skardūs paukščių balsai. Vasaros vidurdienį juntamas labai intensyvus nuo karščio įkaitusių samanų ir pušų kvapas. Vakare įdomu stebėti pro medžių lapus krentančią saulės šviesą – apibūdinti saulės spindulių šviesai pro medžių lapus japonai turi net atskirą terminą – komorebi“, – patirtis vardijo miško gidė.

• Būkite čia ir dabar. Atrodo, paprasta? Pamėginę pamatysite, kad tai nėra taip lengva. Vienas iš pasaulyje žinomiausių miško maudynių ekspertų, japonų imunologas Qing Li sąmoningo buvimo miške kulminaciją įvardija kaip šeštąjį pojūtį – proto būseną, kuomet sugėrus miško kvapus ir skonius pajuntama ramybė ir džiaugsmas.

Ryte pabuskite su mariomis ir pereikite mišku iki jūros – tegul tai tampa jūsų ypatingu atostogų Neringoje ritualu.

Kristina Kučinskaitė

Custom Like
author avatar
We love Lithuania

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Kviečia Žemaitijos kaimo muziejus

„Žolinėk’ 24“ – šventė visai šeimai VU Botanikos sode (renginių programa)

Kultūros naktis 2021: festivalis į ritmą grįžta su muzika

Konkursas „Tramtatulis“ kvies išgirsti jaunuosius liaudies kūrybos atlikėjus

Lazdijuose pirmadienį nušvito Kalėdų eglė

We love Lithuania

Vilniuje – Trijų Karalių palyda, ryt – Stačiatikių Kalėdos

Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"