Šiandien prasideda 24-asis tarptautinis džiazo festivalis „Vilnius Mama Jazz“! Vilniuje startuoja keturias dienas truksianti muzikos šventė, kuri pristatys ryškiausius šiuolaikinio džiazo vardus iš Lietuvos ir užsienio. Festivalio atidarymo koncertas Lietuvos nacionaliniame dramos teatre kvies patirti maištingą, energingą ir šiuolaikišką džiazą.
Vakar, festivalio išvakarėse, įvyko ypatingas renginys – festivalio bendruomenės susitikimas su džiazo legenda, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatu Viačeslavu Ganelinu. Šio vakaro metu maestro dalijosi mintimis apie kūrybą, sceną ir gyvenimą džiaze. Tai buvo prasmingas įvadas į festivalį, kuriame maestro penktadienį pasirodys scenoje kartu su Arkadijumi Gotesmanu ir Petru Vyšniausku.

Pirmąjį festivalio vakarą sceną užvaldys dvi šiuolaikinio džiazo bangos, griaunančios visus stereotipus apie šį žanrą – tai Berlyne gimęs Otis Sandsjö projektas „Y-OTIS“ ir Londono bendruomeninės scenos bomba „Steam Down“.
„Y-OTIS“ muziką būtina išgirsti – jų skambesys visada šviežias, gyvas, besikeičiantis ir nuolat stebinantis ne tik muzikos kritikus, bet ir melomanus. Tai švedų saksofonininko Otis Sandsjö projektas, gimęs Berlyne – mieste, kuriame jis įsitvirtino kaip vienas įdomiausių ir laisviausiai mąstančių šiuolaikinio džiazo kūrėjų. Įkvėptas džiazo, hiphopo ir elektronikos, Otis kuria garsų struktūras, kurios pulsuoja šiuolaikinio miesto ritmu ir kvestionuoja, kas apskritai šiandien yra džiazas. Tai nėra nei grynas žanras, nei forma – veikiau nuotaika, kuri nuolat kinta ir reaguoja į aplinką.
Sandsjö kūrybos filosofija – laisvas, spontaniškas bendradarbiavimas, kuriame garsai virsta dialogu tarp keturių asmenybių. „Kai įžengiame į studiją, užrakiname duris ir panyrame į tam tikrą srautą. Daug negalvojame – tiesiog generuojame idėjas ir jas įgyvendiname. Tada pereiname prie kitos idėjos, ir dar kitos“, – sako Otis.
Kiekvienas kvarteto narys – patyręs improvizatorius, prisidedantis prie nenuspėjamo, nekasdieniško „Y-OTIS“ skambesio, kuriame telpa tiek miesto pulsas, tiek šokio impulsas, tiek vidinis garsų dialogas.
„Steam Down“ – tai erdvė, kurioje galima pamiršti visą įtampą, įgyti motyvacijos ir energijos“, – taip antrąją vakaro grupę apibūdina pats jos lyderis Ahnansé. Tai yra ne tik grupė, bet ir bendruomenė, reiškinys, platforma, kuri išaugo iš spontaniškų improvizacijų vakarų Pietryčių Londone ir per kelerius metus tapo vienu ryškiausių šiuolaikinės britų scenos vardų.
Viskas prasidėjo nuo noro sukurti saugią, kūrybingą erdvę vietos muzikantams. Grupės lyderis Ahnansé ieškojo vietos, kur muzika galėtų būti gyva, nevaržoma ir tikra – be spaudimo, be žanrinių rėmų, be išankstinių lūkesčių. Tai virto kassavaitiniais susibūrimais, kurių energija greitai ir visai ne atsitiktinai išsiveržė už vietos bendruomenės ribų.
„Steam Down“ muzikoje susilieja džiazo improvizacija, afrikietiški ritmai, grime’o pulsas, elektronikos bangavimas ir soulo šiluma. Čia garsas išlaisvina ir kūną, ir mintis, ir nuotaiką, o jų koncertai dažnai lyginami su 90-ųjų Londono reivo vakarėliais – ne dėl stiliaus, bet dėl jausmo, kai muzika tampa kolektyvine patirtimi.
„Steam Down“ energija spinduliuoja toli už scenos ribų – ne tik koncertų salėse, bet ir „Adidas“ kampanijose, „FIFA21“ žaidime, britų serialuose, o pirmuosius leidinius išleido legendinė „Blue Note“ leidykla. Jie pasirodė didžiausiuose Europos ir JAV festivaliuose, tačiau, nepaisant tarptautinės sėkmės, grupė išlieka tuo, kuo buvo nuo pradžių – gyva kūrybos erdve, dabar jau aprėpiančia visą pasaulį. O jų koncertas „Vilnius Mama Jazz“ atidarymo vakarą – neabejotinai bus vienas iš tų, apie kuriuos norėsis kalbėti dar ilgai.
Po koncertų LNDT Naujojoje salėje festivalio vakaras persikels į džiazo klubą „Jazz Cellar 11“, kur tęsis atidarymo Jam Session’as. Čia scenoje spontaniškai susitiks patyrę meistrai ir jauni talentai – be išankstinio plano.
Festivalis „Vilnius Mama Jazz“ vyksta 2025 m. gegužės 22-25 d. Lietuvos nacionaliniame dramos teatre. Bilietus platina kakava.lt.
Festivalį finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė.