Naujienos

„Vėjų fėja“ stovyklos vaikams: gamtos artumas, protėvių išmintis, kūryba bei dorinis ugdymas

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.

„Kai tavo viduje gyvena pasaka, turi ją sekti. Taip gimė „Vėjų fėjos“ erdvė… Iš begalinės svajonės, kad vaikai patirtų gamtos artumo stebuklą, kad protėvių išmintis sklandytų ore, kad džiugiai lietųsi laisva kūryba, nes kuriantis žmogus yra dieviškas“, – tokiais žodžiais „Vėjų fėją“ pristato jos įkūrėja Ilona Balkuvienė. Nuostabi šimtametė sodyba, pasakiško grožio lietuviškas kraštovaizdis, amatai, kūrybinis procesas, bendraminčių kompanija, vakarai prie laužo, dainos ir šokiai, maisto gamyba, meilė žmogui ir gamtai – tokios yra „Vėjų fėjos“ sodyboje organizuojamos stovyklos. Būtent to ieškote savo vaikui? Skaitykite šį straipsnį ir apie „Vėjų fėjos“ veiklą sužinokite daugiau. 

Nori dalintis pilnatve, kurią patyrė vaikystėje

Lyderystė, konkurencija, socialinių tinklų ir savęs „pardavimo“ svarba – tai raktažodžiai, kurie, šiais laikais, dominuoja daugelyje vaikiškų stovyklų aprašų. Ir viskas su tuo yra gerai – daliai vaikų ir jų tėvų tai yra prioritetai. Vis dėlto, „Vėjų fėjos“ erdvės orientuotos į kiek kitokį vaikų ugdymą. Kaip jau minėjome įžangoje, čia siekiama užmegzti tikrą žmogišką santykį, pajausti ryšį su gamta, mitologija ir etnografiniais papročiais, kūryba ir menais.

Ilona, „Vėjų fėjos įkūrėja, pasakoja, kad pati užaugo mažame miestelyje – Rumšiškėse. Vaikystėje ji daug laiko praleido Lietuvos liaudies ir buities muziejuje – čia dirbo jos močiutė Elena: „Kartu su sesute Indre išbraidžiau visas muziejaus pievas, žinojau kiekvieną medį, upės vingį. Močiutė buvo puiki duonos kepėja, o aš jai kartais padėdavau. Visada už tai gaudavau skaniausią pasaulyje pagranduką“, – prisimena moteris. Ir tai dar ne viskas – tėtis Ilonai dainuodavo gražiausias dainas ir pasakodavo padavimus, legendas, Lietuvos istorijos įvykius.  Mama –  kūrė pasakas, mezgė, siuvo, gamino lėlės ir tarytum iš nieko kurdavo stebuklingas pasakas. „<…> viskas, ką dariau vėliau – studijos Vilniaus Konservatorijoje, Kauno VDU, darbai mokyklose, kultūros organizacijose buvo persmelkta to pilnavertiško vaikystės jausmo“, – neslepia Ilona. Tad visai nenuostabu, kad šia, širdį virpinančia patirtimi, ji nori dalintis su vaikais – tiek savais, tiek visais visais, kurie atvažiuoja į stovyklas. 

Sodyba, kurioje gyvena protėvių dvasia

Visą vasarą „Vėjų fėjos“ sodyboje vyks stovyklos įvairių amžiaus grupių vaikams. Plačiau apie jas – kiek vėliau. O pirmiausia, aptarkime pačią erdvę, kurioje jos vyksta. Juk pripažinkime, pojūčiai erdvėje, kurioje tenka būti, sudaro išties nemažą dalį bendros patirties. 

Natūralios gamtos apsupta „Vėjų fėjos“ etnografinė sodyba skaičiuoja daugiau nei 150 metų. Iš molio ir šiaudų suręsta troba – gyvas senosios lietuvių architektūros pavyzdys. Aplink pagrindinę trobą išsidėstę ir medinės architektūros statiniai – duonos trobelė, pirtis, svirneliai, klėtys. Tarytum mažosios Rumšiškės, mat įspūdis – lyg atvykus į nedidelį ir jaukų etnografinį kaimelį. 

Dviejų hektarų teritoriją puošia ir senas sodas, tvenkinys, ritualiniai akmenys, medinės pavėsinės. Taip pat – Algirdo Vaištaro skulptūros. O kur dar tautodailininko sukurta žaidimų ir sporto erdvė, namelis medyje, pirtelė ir kubilas maudynėms, sūpynės, laipynės ir netgi Tarzano skraidyklė. Beje, kieme galima sutikti ir vietos šeimininkus – pulką vištelių, triušių ir avytes. O šalia sodybos neretai užklysta stirnos, lapė, kiškiai, netgi briedis.

Gamtos apsuptis ir protėvių dvasia – tai kertiniai žodžiai, pristatantys „Vėjų fėjos“ sodybą, Vis dėto, stovyklaujančių čia lauks ir visi patogumai – jaukūs kambariai ir maitinimas 4 kartus per dieną (viskas – iš natūralių produktų!).

Kas gali būti geriau už stovyklą kaimo sodyboje?

Na, o dabar apie pačias stovyklas ir jų temas. Visą vasarą „Vėjų fėjos“ erdvėse vyks net aštuonios stovyklos skirtingo amžiaus vaikams. Tiek pradinukams (nuo 6 metų), tiek paaugliams ir jaunuoliams (vyriausioji grupė: 14–18 metų jaunimas). O įdomiausia tai, kad kiekviena stovykla turi savo tematiką! 

Štai, pavyzdžiui, etnografinė stovykla „Žemynos amatai“ (amžiaus grupė: 10–14 metų vaikai), kaip jau išduoda pavadinimas, yra orientuota į amatininkystę. Su vaikais laiką leis garsūs Lietuvos meistrai, kurie juos mokys gaminti įvairius dirbinius, pasakos įdomias amatų istorijas, o bendrą darbą nuspalvins legendomis ir papročiais. „Pasidirbsime odines apyrankes, pinsime krepšius, siūsime amatų prijuostes, gaminsime muilą, degsime degutą, mokysimės pirtininkauti ir susimeistrausime seniausią „kompiuterį“ – vaško užrašinę“, – teigiama šios stovyklos aprašyme. Ir tai – tik maža dalis būsimos stovyklos veiklų. Beje, visose „Vėjų fėjos“ stovyklose ypatingas dėmesys skiriamas ir lietuvių kulinariniam paveldui. Vaikai mokysis patys raugti, minkyti ir kepti duoną, ragaišius, bandeles. Taip pat sužinos, kaip reikia spausti sūrį, kepti paplotėlius bei blynus ant laužo. 

Ne ką mažiau įdomi ir stovykla „Indėniukų vasara“ (skirta 7–11 metų padaužoms). Tikriausiai klausiate, kuo gi indėnai susiję su senąją lietuvių kultūra? Atsakymas paprastas – didžiule meile gamtai. Stovyklos metu vaikai, susibūrę į draugiškas gentis, sužinos apie totemų reikšmę, išmoks indėniškai pasisveikinti, gamins juostas su plunksnomis, talismanus. Lietaus šokis, pažintis su indėnų simbolika, lankų gamyba, indėniškų papločių ruošimas ir ragavimas – nuobodžiauti tikrai nebus kada.

Tikriausiai, visų stovyklų aprašyti viename straipsnyje neįmanoma. Vis dėlto, norime pabrėžti, kad „Vėjų fėja“ organizuos ir kulinarines stovyklas „Šiupinys“ ir „Pasaulio puodas“,  protėvių gyvensenos stovyklas „Mažųjų Žemyna“ ir „Žemyna“, tekstilės menų stovyklą mergaitėms „Vėjų fėja“ bei etnografinio teatro stovyklą „Kaukas“. Intriguoja? Užsukite į „Vėjų fėjos“ svetainę (nuorodą rasite straipsnio pabaigoje) ir sužinokite apie stovyklas daugiau. 

Taigi, „Vėjų fėjos“ erdvėse susipina siužetai iš stebuklinių pasakų, senieji lietuvių papročiai, simbolika, mitai, rankų darbas, kulinariniai šedevrai, kūryba ir pramogos. O kur dar bendrystės jausmas, žmogiškojo ryšio kūrimas ir doro žmogaus vertybės. Argi ne tokios stovyklos ir ieškote savo vaikams? 

Daugiau informacijos apie „Vėjų fėją“ rasite čia: 

Svetainė: https://vejufeja.lt/

Adresas: Pratkūnai 4, Kruonis, Lietuva

Facebook: Vėjų fėja edukacinė sodyba

El. paštas: vejufeja@gmail.com

Tel.: +370 615 57907

Remiamas Turinys

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Aikštyne prie Baltojo tilto – baigiamieji darbai prieš naują sporto erdvės startą

„Uptown Spring Market“: kūrėjų istorijos keičia mados ir namų interjero prasmę

Videniškių Šv. Lauryno bažnyčia svečius pasitinka atnaujintais fasadais ir stogu

Kovo 11-ąją Vilnius vėl siūlo intelektualią pramogą – nemokamas šventines ekskursijas

We love Lithuania

Molėtų miesto šventė: dalyvius sujungę žvaigždžių karoliai ir gatves pripildęs šventinis šurmulys

We love Lithuania

Pavasarį numatoma pradėti tvarkyti pietrytinę Gedimino kalno dalį: ieškomas tiekėjas rangos darbams

Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"