Lietuvos dvarai Pamatyk! Šalčininkai

Vagnerių rūmai

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.

Vagnerių rūmai – tai dar vienas istorijos ir kultūros paveldo perlas Pietryčių Lietuvoje. Šalčininkų miestelyje esančiuose restauruotuose įspūdinguose XIX a. neoklasicistiniuose rūmuose išsaugoti originalios vidaus apdailos fragmentai, koklių krosnys, „auksinė salė“. Šiandien Vagnerių rūmuose veikia  Stanislavo Moniuškos menų mokykla, rengiamos parodos, literatūros vakarai ir susitikimai, klasikinės muzikos koncertai. „Auksinė salė“, dėl puikios akustikos, pripažinta viena geriausių kamerinių salių Europoje. Vagnerių rūmus supa išpuoselėta aplinka, kurioje galima laisvai lankytis, pasivaikščioti, pailsėti, pasigėrėti rūmų architektūra. Rūmų parkas darbo dienomis atviras lankytojams.

Šalčininkų dvaras rašytiniuose šaltiniuose minimas jau XIV a., pirmieji jo šeimininkai buvo didikai Hlebovičiai (XV a.–XVI a.), vėliau Chodkevičiai (XVII a.–XVIII a.), kol 1835 m. dvarą įsigijo ir iki pat Antrojo pasaulinio karo valdė prūsų kilmės dvarininkų Vagnerių šeima. Karolis Vagneris buvo išsilavinęs žmogus – Vilniaus universiteto magistras, perėmęs universitete vyravusias anticarines nuotaikas. Dalyvavo sukilimuose prieš carizmą, buvo suimtas ir kalintas tremtyje. K. Vagneris atnešė į Šalčininkų dvarą laisvės ir kūrybos dvasią, kurią toliau puoselėjo ir jo palikuonys – sūnus Algirdas (Olgierd), pastatęs iki šių dienų išlikusius neoklasicistinius rūmus, bei anūkas Vitoldas (Witold) pritaikęs savo universitetines žinias ir pavertęs dvaro ūkį pavyzdiniu ir klestinčiu.

Neoklasicistinius dvaro rūmus, kuriuos galime pamatyti ir šiandien, projektavo vokiečių architektas Hetšoldas. Rūmų interjeras buvo labai prabangus. Iki mūsų dienų išliko tik atskiri autentiški rūmų interjerų fragmentai – „auksinė salė“, koklių krosnys – nes, deja, kaip ir dauguma Lietuvos dvarų, Šalčininkų dvaras buvo nuniokotas, išgrobstytas ir apleistas karo bei sovietinės okupacijos metu. Iš Vagnerių rūmų Antrojo pasaulinio karo metais išvogta  biblioteka, išgrobstyti meno kūriniai. Nemokšiškų rekonstrukcijų metu buvo sudarkytas rūmų fasadas ir vidus. Pokario metais rūmuose buvo įkurta ligoninė, vėliau muzikos mokykla, galiausiai, ir dabar veikianti  –  Šalčininkų Stanislavo Moniuškos menų mokykla.

Straipsnis yra projekto, įgyvendinamo pagal priemonę „Turizmo paslaugų ir produktų inovacijos“, gavus finansavimą iš Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros, iš Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministerijos skirtų lėšų, dalis.

Pažintinis maršrutas po Pietryčių Lietuvą

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Medinės Žvėryno architektūros detalės nugulė specialiame leidinyje

We love Lithuania

Nustebinę Druskininkai: turizmo gurmanus užbūrė magiškas stichijų šėlsmas

Burbiškio Dvaras

Ramūnas Kazakevičius

Šv. Jurgio Kankinio bažnyčioje Kaune restauruotas itin vertingas brandžiojo baroko altorius

Atminimo akmenys sužibo Ukmergėje, Plungėje ir Kuliuose

Alytaus rajonas – top 5 lankytinos vietos

We love Lithuania
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"