Lietuvos dvarai Naujienos Pamatyk! Ukmergė

Ukmergės dvarų žiedas

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.

Ukmergė kraštas gali pasigirti net 6 dvarais, kurie nutolę ratu vienas nuo kito. Nuo Smetonos gyvenimo istorijos iki Siesikų dvaro meilės istorijos. Užburianti kelionė po Lietuvos dvarus Ukmergėje

Vaitkuškio dvaras

Adresas: https://goo.gl/maps/YbEPXBrYwqdveeC17

Išlikusio dvaro bokšto antrajame aukšte Pavelo Šanaicos-Kosakovskio (Pawel Szanajca-Kossakowski) ir jo žmonos Aniros Vojan (Anira Wojan) rūpesčiu surinkta ekspozicija yra nuolat pildoma. Eksponatai pasakoja apie tai, kokiais baldais buvo apstatyti gražūs, neogotikiniai Vaitkuškio dvaro rūmai, kokie paveikslai puošė šių rūmų sienas, o archyvinių dokumentų kopijos liudija apie Kosakovskių turėtus dvarus Rusijoje, Baltarusijoje ir kt. Grafo S. K. Kosakovskio fotografijose įamžintos to meto Vaitkuškio apylinkės, Vaitkuškio dvare buvę tvenkiniai, medinės altanos, tilteliai, išpuoselėti gėlynai ir kt.

Daugiau apie Vaitkuškio dvarą skaitykite: https://welovelithuania.com/lankytoju-laukia-atgimstantis-vaitkuskio-dvaras/ 

Siesikų dvaras – pilis

Adresas: https://goo.gl/maps/QWM4W922RgHr1QiB9 

Siesikų pilis

Ukmergės rajone, netoli Siesikų miestelio esantis to paties pavadinimo dvaras – vienas iš nedaugelio Lietuvoje išlikusių Renesanso epochos statinių. Siesikų dvaro pilis stūkso pietiniame Siesikų ežero krante. XVI a. pradžioje ją pastatė didikas Gabrielius Daumantas Siesickis. Būtent su Daumantų gimine yra susijusi ir viena legenda, kuri šiai piliai suteikia mistikos prieskonį. Pasakojama, jog sykį vienas iš kunigaikščių Daumantų išsiaiškino, jog jo žmona įsimylėjo svetimšalį riterį. Įskaudintas ir įžeistas, kunigaikštis liepė neištikimą žmoną užmūryti pilies bokšte, o meilužį sukapoti į gabalus. Sakoma, jog naktimis, mėnulio prieblandoje, kunigaikštienės dvasia nusileidžia iš vaiduokliško bokšto ir sklendžia link ežero, kur tikisi sutikti savo mylimą riterį.

Daugiau apie Siesikų dvarą – pilį skaitykite: https://welovelithuania.com/siesiku-pilis-renesanso-perlas-ukmerges-rajone/

Prezidento A. Smetonos (Užugirio) dvaras

Adresas: https://goo.gl/maps/HSFbpCDznxr3CKNKA 

Antano Smetonos (Užugirio) ūkio istorija prasideda kartu su Prezidento 60-mečio jubiliejumi (1934 m.). Ką gi galima padovanoti Prezidentui tokio svarbaus gimtadienio proga? Tautininkų sąjunga nusprendė, jog labiausiai A. Smetoną nudžiugins sklypas tėviškėje. Todėl išleido Dovanos ženklus – kuponus, kurių vieno vertė buvo 5 litai. Žmonės, pirkdami šiuos ženklus, sukaupė pakankamą sumą 80 ha sklypui – tai buvo visos tautos dovana Prezidentui. Tiesa, namus pasistatyti A. Smetona jau turėjo savo lėšomis – jam teko pasiimti maždaug 40 tūkst. litų paskolą.  

Pietinėje Lėno ežero pakrantėje stūksantį ūkį suprojektavo žymus to meto architektas Feliksas Vizbaras. Gyvenamasis pastatas – tai dviejų aukštų tarpukario modernizmo stiliaus statinys. Na, o interjeru rūpinosi prezidentienė – Sofija Smetonienė. Jis buvo gana kuklus, bet skoningas, suskirstytas į dvi zonas: svečiams ir šeimai. Į pastarąją zoną galėjo užeiti tik du žmonės, kurie nebuvo šeimos nariai: ponios Sofijos kambarinė ir Prezidento adjutantas.

Daugiau skaitykite apie Smetonos dvarą: https://welovelithuania.com/tarpukario-nostalgija-prezidento-antano-smetonos-uzugirio-dvare/

Taujėnų dvaras

Adresas: https://goo.gl/maps/wky2jyRnzJiKCjzV6 

Tai nuostabi vieta, kvapą gniaužianti tiek aplinkos grožiu, tiek paties dvaro didybe. Dvaras minimas nuo 16 a. Tuomet jis priklausė Plonianskiams ir atrodė kitaip. Klasicistinio stiliaus rūmus Taujėnuose 1802 m. pastatė tuo metu dvaro šeimininku buvęs Benediktas Marikonis.

Šventupės (Vidiškių) dvaro sodyba

Adresas: https://goo.gl/maps/RHiEWc787gx5dnXR6 

Vidiškių dvaras kartu su miesteliu rašytiniuose šaltinuose minimi nuo 1492 metų, kai valdytojais įvardinti bajorai Vidiškiai. Spėjama, jog anuomet dvaras buvęs šalia miestelio ir tik vėliau sodyba perkelta į šiaurę, pervadinta Šventupės, o tarybiniai metais – Žemaitkiemio, vardu.

Lyduokių dvaras

Adresas: https://goo.gl/maps/iA3m7dbcfb1apjqQ8 

Lyduokių dvaras pirmą kartą paminėtas 1499 m., tuomet dvarą valdė Bagdonas Petkevičius, nuo XVII a. – Dambrauskai, XVIII a. – XIX a. – Morikoniai.

Nuo XVI a. minimas Lyduokių kaimas. 1623 m. pastatyta Šv. arkangelo Mykolo bažnyčiaXVIII a. prie jos veikė parapinė mokykla, XIX a. viduryje – XX a. pirmoje pusėje – parapiniai senelių namai. 1859 m. buvo spirito varykla.

1907 m. Lyduokių dvarą įgijęs Mykolas Stanislovas Kosakovskis turėjo turtingą biblioteką ir giminės archyvą; jų dalis yra išlikusi, ją saugo Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka.

Patinka geros naujienos apie Lietuvą? Prisidėkite ir paremkite mus Patreon.

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Sostinės dienos 2023: didžiajame atidarymo koncerte – legendiniai „BrainStorm“ ir lietuvių rokeriai „jautì“

„Kino pavasaris“ pristatė atidarymo filmą, vizualinę tapatybę ir klausia: „Veikti ar / ir būti?“

Klaipėdos skulptūrų parkas vėl atvertas lankytojams

We love Lithuania

Derliaus šventė Šalčininkuose

Jubiliejinis prancūziško kino festivalis „Žiemos ekranai“ atkeliauja į Lietuvos miestus

We love Lithuania

Prasidėjo klasikinės ir sakralinės muzikos koncertų ciklas „Muzikinės bažnyčių naktys Šiaulių rajone“

Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"