Šiaulių „Aušros“ muziejaus direktoriaus teigimu, kadangi šiuo metu dėl pandemijos dalis kultūros objektų tebėra kuriam laikui užvėrę duris lankytojams, natūralu, kad šalies moksleiviai, kaip ir kiti gyventojai, yra jų pasiilgę. Tą parodė ir apklausa – šiemet kas antras šalies moksleivis kultūros objektuose lankėsi rečiau nei įprasta, o kliūtimi tai daryti tapo pandemija ir griežti karantino ribojimai. Tiek pat gimnazistų prisipažino dėl to netgi jaučiantys stresą.
Vilioja susitikimai su įžymybėmis
Neatitolti nuo kultūros moksleivius skatino šiemet vykusi edukacinė kampanija „Rink(is) kultūrą“, inicijuota Centrinės projektų valdymo agentūros (CPVA). Kampanijos metu gimnazistai balsavo už jiems patraukliausius Europos Sąjungos investicijomis modernizuojamus kultūros objektus.
Paaiškėjo, kad Lietuvos moksleiviai įdomiausiais laiko įtraukiančius ir įvairų pramoginį turinį siūlančius kultūros objektus. Daugelis gimnazistų taip pat akcentavo muziejų, dvarų ar kitų lankytinų vietų „fotogeniškumą“ – savo gyvenimo akimirkomis socialiniuose tinkluose dalintis mėgstantis jaunimas mieliau lankosi ten, kur gali rasti dalinimosi vertų vaizdų.
Moksleiviai taip pat siūlė idėjas, kaip padidinti kultūros objektų patrauklumą ir pritaikyti juos jaunajai kartai – sulaukta beveik 300 šalies gimnazistų pasiūlymų. Jų nuomone, objektams tapti populiaresniais padėtų virtualūs turai, galimybė pabendrauti su žymiais žmonėmis, autentiškos veiklos, gražiai sutvarkyta aplinka.
Balsavime dalyvavę kone 800 gimnazistų patraukliausiu Aukštaitijos regiono objektu išrinko Anykščių Istorijų dvarelį, Dzūkijos regiono nugalėtoju tapo Užutrakio dvaro sodyba, Mažosios Lietuvos – Hugo Šojaus muziejus, įsikūręs Šilutėje, Suvalkijos – Senoji Zapyškio šv. Jono Krikštytojo bažnyčia, Žemaitijos – Kretingos Šv. Pranciškaus Mažesniųjų brolių vienuolynas.
Lietuvos moksleivių apklausą CPVA užsakymu „Spinter tyrimai“ atliko 2020 m. spalio 30 d. – gruodžio 5 d.
Palyginti su tų pačių metų gegužę atlikta analogiška apklausa, moksleivių vertinimas šalies kultūros objektų atžvilgiu tapo palankesnis. Pavasarį kultūros objektus kaip šiuolaikiškus įvardijo 62 proc. apklausos dalyvių (lapkritį – 64 proc.), kaip patogius ir atvirus – 69 proc. (lapkritį – 72 proc.).
Kampanija „Rink(is) kultūrą“ siekiama padėti šalies kultūros įstaigoms pritraukti daugiau jaunų lankytojų. Projektas finansuojamas Europos socialinio fondo lėšomis.