Naujienos Pamatyk!

Trenkturo Gaujos slėniais žygis’20 su Gjensidige: rekomendacijos ką aplankyti pas kaimynus latvius

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.

Praėjusį sezoną Trenkturo komanda atrado Latvijos Šveicariją. Pabaltyje, Gaujos nacionaliniame parke, Gaujos slėniais Trenkturas ir We love Lithuania kviečia patirti tikro žygio kalnais džiaugsmą.

Startas: Livonijos senojoje sostinėje –  Cėsyje, Latvija.

Daugiau informacijos apie žygį: www.trenkturas.lt

 

Ką pamatysi pasirinkęs žygiuoti su Trenkturu Gaujos slėniuose?

 

Ciruliši (Cīrulīši) gamtos takas ir Ciruliši (Cīrulīši) urvas

Cīrulīši“ gamtos takas supažindins jus su nuostabaus Gaujos upės slėnio raida nuo ledynmečio iki šių dienų!

„Cīrulīši“ pažintiniai takai prie Cėsių atskleidžia Gaujos upės ir ją supančios gamtos istoriją. Kokios upės ištakos? Kokie augalai čia augo? Kas buvo pirmieji gyventojai? Patenkinkite savo smalsumą pasivaikščiodami šia pasakų vieta, kuria žavisi žmonės iš viso pasaulio.

Gauja upė savo greita ir kintančia srove atspindi vietinių žmonių savybes – nepaisant, stiprybės ir žalio grožio, upė minima daugybėje liaudies dainų ir pasakų.

Cīrulīšu gamtos takai palei Gaują sužavi neįprastu reljefu ir gamtos įvairove. Čia galite pamatyti daug įdomių gamtos objektų.

Žygiuodami šiuo maršrutu išvysite 10 m aukščio ir 140 m ilgio įspūdingas Cirulišu uolas, kurios dar vadinamos veidrodžiu, nes atsispindi krištolo skaidrumo vandenyje vienoje iš Gaujos upės senvagių.

Atrodo, kad Cīrulīšu urvas veda į pačią žemės gilumą. Tuo tarpu Līgavo (nuotakos) urvas arba Sarkanos urvas liudijo tikrą meilę, kai Livonijos karo metu jaunas vyras slėpė savo nuotaką būtent šioje oloje.

Eidami pamatysite įvairių rūšių miškuose įvairias medžių rūšis ir stulbinantį gamtos reiškinį – eglę ir pušį, susipynusias į vieną medį! Taip pat pakeliui pamatysite patrauklius bebrų ir skruzdžių namus. Čia jūs eisite kartu su tyra ir nepaliesta gamta!

Gamtos takų „Cīrulīši“ Gaujaslīči ruožas, vingiuojantis mažomis gatvelėmis ir takeliais palei Gaujos upę, leis susipažinti su gamtos paveldu, buveinėmis, augalų rūšimis, įtrauktomis į Latvijos raudonąją knygą (nykstančiomis rūšimis), medine architektūra. kultūrinis kraštovaizdis.

Erglių (Ērgļu) uolos

Didingos Ėrglių uolos labiausiai lankytojus žavi plačiu, vaizdingu kraštovaizdžiu, atsiveriančiu nuo virš jų įrengtų apžvalgos aikštelių. Pirmuosius 130 m sudaro iki 22 m aukščio vertikali smiltainio siena, toliau matyti keli į upę kiek įsiterpę kyšuliai. Uolose yra daug įtrūkių, pastebimi atskirų blokų slinkties ir nuogriuvų formavimosi požymiai.

Vietos, kurias siūlome aplankyti vyksant į žygį arba iš jo

Cėsių viduramžių pilis

Cėsių miesto pradžios reikėtų ieškoti prieš 800 metų. Šis laikotarpis susijęs su Cėsių viduramžių pilimi, apie kurią 13 amžiuje įsikūrė miestas.

Viduramžių pilis

  • šviečiant žvakių šviesai užlipk į bokštą ir apžiūrėk iš viršaus naktinį Cėsių senamiestį, pilies griuvėsius ir pilies parką;
  • nulipk į bokšto rūsį ir apžiūrėk viduramžių pilies kalėjimą;
  • išsirink kurią nors pilies siūlomų ekskursijų ar teatralizuotų programų;
  • leiskis su šeima į nuotykius ir atlik žavias užduotis „Veiklos kuprinėse”.

Viduramžių sodas

Pilies kieme yra prižiūrimas sodas, kur vasaros savaitgaliais lankytojų laukia sodininkas, papasakosiantis apie tai, kas sode auga.

Senojoje papuošalų kalvėje pas meistrą Daumantą Kalninį galite susipažinti su senųjų latvių auksakalių darbais, sužinoti apie bronzos ir sidabro papuošalų reikšmę ir dėvėjimo tradicijas, įsijausti į senųjų papuošalų dėvėtojų vaidmenį, pasimatuoti papuošalų imitacijų komplektus.

Vasaros savaitgaliais (penktadieniais, šeštadieniais, sekmadieniais) viduramžių veiklos centras siūlo viduramžiškos veiklos, leidžiančios paįvairinti apsilankymą nuotaikingais ir pažintiniais amatais.

Cėsių senamiestis

Cėsys yra Vidžemės centre, tai vienas gražiausių Latvijos miestų. Cėsių senamiesčio akmeninių gatvelių planas yra išlikęs nuo viduramžių, išsaugoti taip pat senieji pastatai su raudonais čerpių stogais, uždarais kiemeliais ir atnaujintais namų fasadais.

Naujoji Cėsių pilis

Cėsių pilies dvaro valdovų gyvenamajame name, kitaip vadinamame – Naujojoje pilyje įrengta viduramžių pilių įtvirtinimų sistema. Ji pastatyta bokšto ir vartų apsaugos pastato vietoje. Šiais laikais čia šeimininkauja Cėsių istorijos ir meno muziejus.

Muziejaus pasididžiavimas – Latvijos raudonai-baltai-raudonos vėliavos istorinės medžiagos kolekcija.

Lankydami Cėsių istorijos ir meno muziejų, apžiūrėkite:

  • istorijos ir interjerų ekspoziciją „Cėsiai – Latvijos istorijos simbolis”;
  • iš pilies bokšto apžvelkite Cēsis Cėsių miestą ir senųjų miesto gyventojų vendų piliakalnį, Livonijos laikų pilies liekanas;
  • dalyvaukite teminėse ir interaktyviose programose.

Cėsių Šv. Jono bažnyčia

Didžiausia viduramžių bazilika, esanti ne Rygoje

Bazilika, kurios ilgis 65 m ir plotis 32 m, susideda iš trijų dalių, o jos vakarinėje dalyje yra masyvi 65 m aukščio varpinė su 15 m gotikos stiliaus bokštu.

Iš bažnyčios bokšto galima pamatyti net Mėlynąjį kalną, esantį už 40 km. Bažnyčios slenkstis yra lygiai 100 m aukštyje virš jūros lygio.

Bažnyčia buvo pastatyta 13 a. pradžioje, Baltijos šalių krikščionizavimo laikais, Livonijos ordino reikmėms. Kadangi Cėsiuose buvo jo rezidencija, Cėsys tapo vienu iš svarbiausių vokiečių valdžios centrų Baltijos šalyse nuo 1237 iki 1561 metų.

Ungurmuižos dvaras

Ungurmuižos dvaro ansamblis su baroko stiliaus ponų namu yra vienintelis išlikęs XVIII a. medinės architektūros paminklas Latvijoje. Ponų namą (kaip savo giminės namus) 1732 m. pasistatydino baronas fon Kampenhauzenas. Dabar dvaras atgimsta visu savo praeities puikumu.

Turaidos muziejus-rezervatas

Muziejaus-rezervato 43,63 ha teritorijoje yra Turaidos mūrinė pilis, Turaidos Rožės atminimui skirta vieta, bažnyčia ir Bažnytkalnis, Liaudies dainų parkas ir dvaro ūkio centro statiniai.

Muziejuje-rezervate:

  • apžiūrėsite Turaidos mūrinę pilį, kuri buvo pradėto statyti 1214 m. Rygos vyskupo Alberto reikmėms toje vietoje, kurioje anksčiau stovėjo Turaidos lyvių valdovo Kaupo medinė pilis;
  • pasivaikščiosite Liaudies dainų parke ir Dainų kalne, kur pastatytos skulptoriaus Indulio Rankos sukurtos skulptūros latvių tautinių dainų temomis;
  • apžiūrėsite Turaidos bažnyčią (1750 m.) ir ekspoziciją „Turaidos bažnyčios ir bendruomenės istorija”;
  • nueisite iki prie senos liepos įrengtos atminimo vietos, kurioje pagerbiama Turaidos Rožė, mergina, kuri paaukojo savo gyvybę dėl meilės ir tapo legenda, įkūnijančia garbę, orumą ir ištikimybę;
  • pasivaikščiosite po dvarvietę, kurios istorinių pastatų ekspozicijose pateikiamas pasakojimas apie Turaidos dvaro 300 metų istoriją.

Araišių (Āraišu) ežero pilies archeologinis parkas

nuotraukos aut.: Ragnar Vutt

Araišių ežero pilis yra vienintelė VIII/IX–X a. įtvirtintos gyvenvietės rekonstrukcija Europoje, unikalus objektas, šiemet paskelbtas 2020 m. Latvijos archeologiniu paminklu.

Parkas išsiskiria unikaliais archeologiniais radiniais, rekonstrukcija, įkurta originalioje aplinkoje ir Vidžemei būdingu, puikiai išsilaikiusiu kultūriniu-istoriniu paveikslu.

Ant ežero kranto stūkso Araišių kastelio tipo viduramžių pilies griuvėsiai, čia pat Meitų saloje matomi pastatai, įrengti kaip rekonstrukcijos pagal Latvijoje ir kaimyninėse žemėse gautus archeologinius duomenis apie tokio tipo akmens ir bronzos amžiaus būstus.

Lankytojų centre galima apžiūrėti nuolatinę ekspoziciją, kurioje pirmą kartą nuo kasinėjimų galima susipažinti su juose rastais originaliais liudijimais ir Janio Apalo (Jānis Apals) pasakojimu.

Netoliese, nesunkiai nueinamu atstumu, yra kiti apžvalgos objektai – Araišių bažnyčia ir vėjo malūnas, taip pat haskių veislės šunų ūkis.

Lustūžio skardžio rūsiai

Lygatnės vyno darykla (Līgatnes vīna darītava) kviečia mėgautis naminiais vaisių ir uogų vynais jaukioje ir romantiškoje atmosferoje smiltainio oloje – Lustūžo uolos rūsyje.

Valmiera

Šiauriniai Gaujos nacionalinio parko vartai – Valmiera savo svečius džiugina ne tik gražia gamta, bet ir kultūros ir istorijos paminklais, įdomiais kultūros ir sporto renginiais, kvapą gniaužiančiais pasakojimais ir legendomis.

Valmieros Šv. Simono bažnyčia – pastatyta 1283 arba 1284 metais ir yra Valmieros istorinis simbolis, esantis Valmieros centre. Tai Valmieros istorijos liudininkas.

Livonijos ordino pilies griuvėsiai ir Valmieros muziejus – tai Valmieros, kaip viduramžių miesto didybės liudijimas. Valmieros pilies griuvėsių teritorijos.

Siguldos viduramžių ir Naujoji pilis

Kalavijuočių ordinas Siguldos pilį pradėjo statyti 1207 m. Iš pradžių tai buvo Castellum tipo tvirtovė, bet po kalavijuočių sutriuškinimo 1236 m. Livonijos ordinas ją perstatė. Per Šiaurės karą pilis buvo sugriauta ir vėliau nebeatstatyta. Iki mūsų dienų išliko pietvakarinis konvento pastato korpusas su gotikinių langų angomis ir pagrindinių vartų bokštu.

Safario parkas “More”

Laukinių gyvūnų sodas, kur 170 ha ploto teritorijoje auginami taurieji elniai, danieliai, baltieji taurieji elniai, muflonai ir šernai.

Devyniolikoje aptvarų gyvena apie 400 gyvūnų. Parko lankytojams 1,5 km ilgio pėsčiųjų trasoje yra prieinami septyni aptvarai. Galite būti tikri, kad elniai ne tik prieis artyn, bet ir mielai paims kokį nors skanėstą iš jūsų rankų.

Latvijos Etnografinis buities muziejus po atviru dangumi Rygoje

Latvijos Etnografinis buities muziejus po atviru dangumi kviečia neskubant pasivaikščioti, žiemą paslidinėti, įsijausti į senovės latvių valstiečių ar žvejų kasdienybę, pamatyti, kokiose pirtyse vanojosi senieji latviai, įsisukti į švenčių sūkurį ir nukalti sau kokį nors papuošalą!

Rygos Motorų muziejus

Rygos automobilių muziejuje rasite didžiausią ir įvairiausią Baltijoje senųjų motorinių transporto priemonių kolekciją ir išgirsite apie jas nepaprastai įdomių pasakojimų.

Ieva Sadauskaite
Nuotraukos.aut. Ieva Sadauskaitė

 

Informacija ir nuotraukos: TrenkMagnetic Latvia travel 

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Lelijomis puošta Ignalinos eglė

We love Lithuania

Vasario 16-ąją Neringoje – istorinė šviesa ir netradiciniai renginiai

We love Lithuania

Kleboniškių kaimo buities muziejuje nupinti advento vainikai

Miško žibuoklės

Maišiagalos piliakalnis – 360

We love Lithuania

Zapyškyje netrukus prisišvartuos laivas-žemkasė, taps nauja kultūros erdve

Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"