Šventi medžiai. Kas tie garbinami gamtos milžinai pasaulio kultūrose?
Įdomu sužinoti

Šventi medžiai. Kas tie garbinami gamtos milžinai pasaulio kultūrose?

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.
Custom Like

Nuo seniausių laikų medžiai užėmė ypatingą vietą žmonijos istorijoje ir dvasinėje praktikoje. Šventi medžiai randami beveik kiekvienoje pasaulio kultūroje – nuo senųjų baltų genčių iki Amerikos indėnų, nuo Artimųjų Rytų civilizacijų iki Tolimųjų Rytų tradicijų. Šie didieji augalai visuomet simbolizavo ryšį tarp dangaus ir žemės, tarp požeminio ir antgamtinio pasaulių, o jų garbinimas atskleidžia gilų žmogaus santykį su gamta. Apžvelkime, kaip įvairios tautos suvokė ir gerbė šventuosius medžius bei kokią prasmę jiems suteikė.

Baltų tradicija ir šventi medžiai

Baltų tautoms – lietuviams, latviams, prūsams – šventi medžiai buvo vienas svarbiausių senosios religijos elementų. Ąžuolas, uosis ir liepa užėmė ypatingą vietą mūsų protėvių pasaulėžiūroje. Ypač išskirtinis buvo ąžuolas – Perkūno medis, simbolizavęs stiprybę, ilgaamžiškumą ir ryšį su dievais.

Lietuvių folklore gausu pasakojimų apie šventas ąžuolų giraites, kur buvo atliekamos apeigos, deginamos aukos ir meldžiamasi dievams. Šventviečių medžiai buvo neliečiami – juos nukirsti reikšdavo užsitraukti dievų rūstybę. Archeologiniai radiniai patvirtina, kad prie tokių šventų medžių dažnai būdavo paliekami aukojimo indai, papuošalai ir kiti ritualiniai objektai.

Latvių dainose taip pat minima ypatinga pagarba medžiams, ypač liepoms, kurios sietos su moteriškuoju pradu ir deive Laima. Prūsų šventvietėse ąžuolai simbolizavo dievus ir buvo svarbiausias kulto objektas, o jų šakose būdavo kabinamos aukos.

Šventi medžiai. Kas tie garbinami gamtos milžinai pasaulio kultūrose?
Šventi medžiai. Kas tie garbinami gamtos milžinai pasaulio kultūrose?

Skandinavų ir keltų šventi medžiai

Šiaurės Europos tautoms šventi medžiai taip pat turėjo išskirtinę reikšmę. Skandinavų mitologijoje minimas Igdrasilas – pasaulio medis, milžiniškas uosis, jungiantis devynias pasaulio sferas. Jo šaknys siekia požemio pasaulį, o viršūnė – dangų. Šis ypatingas medis simbolizavo visatos vienybę ir tvarką.

Keltų druidiškoje tradicijoje ąžuolai buvo laikomi šventais ir neliečiamais. Pats žodis „druidas“ etimologiškai siejamas su ąžuolu (sen. keltų dru – ąžuolas). Keltai tikėjo, kad šventi medžiai, ypač tie, ant kurių auga amalai, turi gydomųjų galių ir gali apsaugoti nuo pikto. Senovės airių ir britų legendose dažnai minimi magiški miškai ir pavieniai medžiai, turintys antgamtinių savybių.

Tolimųjų Rytų šventi medžiai

Azijos kultūrose šventi medžiai taip pat užima svarbią vietą. Indijos religijose, ypač budizme, bodhi medis (fikusas) tapo šventas po to, kai po juo Sidarta Gautama pasiekė nušvitimą ir tapo Buda. Šiandien Bodhgajos mieste Indijoje auga šio medžio palikuonis, prie kurio maldininkai keliauja iš viso pasaulio.

Japonų sintoizmo tradicijoje šventi medžiai vadinami shinboku arba yorishiro ir laikomi dievybių (kami) buveine. Tokie medžiai dažnai juosiami specialia virve (shimenawa) su kabančiomis popieriaus juostomis, pažyminčiomis jų šventumą. Senieji medžiai šintoistų šventyklose yra gerbiami kaip dvasiniai globėjai.

Kinų daoistinėje ir budistinėje tradicijoje įvairūs medžiai, ypač ilgaamžiai, kaip ginkmedžiai ar kiparisai, laikomi šventais medžiais ir simbolizuoja nemirtingumą bei išmintį. Jie dažnai sodinami šventyklų kiemuose ir laikomi dvasinių būtybių buveine.

Artimųjų Rytų ir Viduržemio jūros regiono šventi medžiai

Senovės Egipte sikomoro figmedis buvo laikomas šventu ir siejamas su deivėmis Hathor bei Izide. Faraonų kapavietėse randama sikomoro atvaizdų, simbolizuojančių gyvenimo atsinaujinimą ir amžinybę.

Mesopotamijos civilizacijose šventi medžiai dažnai vaizduojami kaip „gyvybės medžiai“ – jie puošia senovines freskas ir bareljefus, simbolizuodami vaisingumą ir dieviškąją tvarką. Asirų ir babiloniečių mituose minimi šventi sodai su ypatingais medžiais, kuriuos saugo dvasinės būtybės.

Graikų ir romėnų tradicijoje įvairūs medžiai buvo susieti su skirtingomis dievybėmis: ąžuolas – su Dzeusu (Jupiteriu), laurų medis – su Apolonu, alyvmedis – su Atėne (Minerva). Prie šių šventų medžių būdavo rengiamos apeigos ir teikiamos aukos, prašant atitinkamų dievų palankumo.

Augalai gali kalbėti: atskleidžiant paslaptis, kaip bendrauja žaliasis pasaulis

Amerikos čiabuvių šventi medžiai

Šiaurės Amerikos indėnų gentyse šventi medžiai užėmė svarbią vietą religinėse praktikose. Lakotų ir kitų Didžiųjų lygumų genčių tradicijoje centrinis polius, naudojamas Saulės šokio ceremonijoje, simbolizuoja pasaulio medį ir jungtį tarp žmogaus ir dieviškojo pasaulio.

Majų ir actekų civilizacijose tikrasis kapokmedis (Ceiba pentandra) buvo laikomas šventu ir simbolizavo pasaulio ašį, jungiančią dangų, žemę ir požemio pasaulį. Šie didieji šventi medžiai dažnai būdavo sodinami šventviečių centre ir prie jų atliekamos svarbios religinės apeigos.

Šventos giraitės ir miškai

Daugelyje kultūrų ne tik pavieniai medžiai, bet ir ištisos giraitės ar miškai buvo laikomi šventais. Graikijoje žinomos Apolonui skirtos giraitės, Romoje – Dianos šventieji miškai, Japonijoje – ypatingi „chinju-no-mori“ miškeliai aplink šventyklas.

Baltų, slavų ir finougrų gentyse taip pat buvo gerbiami šventi miškai, kuriuose buvo draudžiama kirsti medžius ar medžioti. Tokie šventi medžiai ir jų supami plotai tarnavo kaip šventvietės, kur būdavo atliekamos svarbiausios bendruomenės apeigos ir puoselėjamas ryšys su protėviais bei dievais.

Šventi medžiai. Kas tie garbinami gamtos milžinai pasaulio kultūrose?
Šventi medžiai. Kas tie garbinami gamtos milžinai pasaulio kultūrose?

Šventi medžiai šiuolaikiniame pasaulyje

Nors daugelis senųjų religijų išnyko ar pasikeitė, pagarba šventiems medžiams išliko įvairiose pasaulio vietose. Indijoje vis dar garbinami banjanai ir pipalo medžiai, Japonijoje tebesaugomi šinti šventyklų miškeliai, o Afrikoje daugybė genčių tebelaiko tam tikrus medžius protėvių dvasių buveine.

Net ir šiuolaikinėse monoteistinėse religijose galima aptikti pagarbos medžiams elementų – krikščioniškoje tradicijoje Kalėdų eglė simbolizuoja gyvybę žiemos metu, o musulmonų legendose minimas rojaus medis Tuba.

Ekologinio sąmoningumo eroje šventi medžiai įgauna naują prasmę – jie tampa ne tik dvasinio paveldo dalimi, bet ir biologinės įvairovės saugojimo simboliu. Daugelyje vietų senoliai medžiai saugomi kaip gamtos paminklai, o jų mitologinė ir kultūrinė reikšmė padeda įtikinti visuomenę saugoti miškus.

Šventi medžiai per tūkstantmečius tarnavo žmonijai kaip tiltai tarp materialaus ir dvasinio pasaulio, kaip amžinybės, išminties ir gyvybės simboliai. Įvairios kultūros suteikė jiems skirtingas prasmes ir vaidmenis, tačiau visur jie buvo gerbiami kaip ypatingi gamtos kūriniai, turintys glaudų ryšį su dieviškuoju pasauliu.

Šiandien, kai žmonija vis labiau tolsta nuo gamtos, verta prisiminti šią gilią pagarbą medžiams, kuri vienijo skirtingas tautas ir civilizacijas. Galbūt šis senasis šventų medžių gerbimo palikimas gali įkvėpti mus naujai pažvelgti į gamtą ir jos išsaugojimą – ne tik kaip į materialių išteklių šaltinį, bet ir kaip į dvasinę vertybę, jungiančią mus su protėviais ir su būsimomis kartomis.

Ar žinojote, jog ne medžiai yra didžiausi deguonies gamintojai? Nustebsite sužinoję kas jie!

Custom Like
author avatar
Įdomu sužinoti

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Psichologiniai triukai: kodėl verta sakyti komplimentus bei stebėti kitų kojas?

Teigiamas žaibas: išskirtinė gamtos jėga, jos pavojai ir stebinantys faktai. Ar jis sudrebino pajūrio dangų savaitgalį?

Kodėl permainos prasideda pirmadieniais? Psichologiniai užmojai keistis nuo „rytojaus“

Ką veikti lauke rudenį? 8 puikios idėjos aktyviam laisvalaikiui gamtoje

Įdomu sužinoti

Kodėl šiuolaikinės Vėlinės primena senovę?

Įdomybių redaktorius

Ar žinote, kas yra imunitetas ir kodėl jis toks svarbus mūsų sveikatai?

Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"