Lankytinos vietos Naujienos Pakruojis Pamatyk!

Stačiūnų vėjo malūnas baigiamas restauruoti. Pakruojo krašto vėjo malūnų kelias

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.

Stačiūnų vėjo malūnas Pakruojo rajone baigiamas restauruoti, tai vienas didžiausių ir seniausių šalyje malūnų. Planuojama, kad baigus darbus jame vėl atsidarys muziejus.

Stačiūnų vėjo malūnas statytas 1890 m., priklausė Aleksui Laurušui, vėliau jo broliui Vincentui Laurušui. Vienintelis Pakruojo rajone malūnas, turintis vidinį kepurės pasukimo mechanizmą.

Malūno sparnai sukosi iki 1938, vėliau stovėjo nenaudojamas iki 1987 m, kuomet buvo apskardinta kepurė, sienos apkaltos naujomis lentelėmis. 2005 m. dar kartą restauruotas 2006 m. įkurta senovinės buities bei malimo ekspozicija.

Stačiūnų vėjo malūnas yra paskelbtas technikos paminklu, nuo 1993 m. įtrauktas į LR Kultūros vertybių registrą.

Kviečiame pakeliauti Pakruojo krašto vėjo malūnų keliu.

Pakruojo krašto vėjo malūnų kelias

Pakruojo krašte yra išlikę nemažai vėjo malūnų. Vėjo malūnas kartu yra ir vienas iš Pakruojo krašto tapatybės ženklų, kuris yra pavaizduotas ir Pakruojo rajono herbe.

Pakruojo verslo informacijos centras „sudėjo” visų išlikusių Pakruojo krašto malūnų koordinates, aprašymus ir nuotraukas į google žemėlapį. Žemėlapiu yra labai patogu naudotis. Reikalinga parsisiųsti į savo telefoną ar kompiuterį žemėlapio nuorodą ir žemėlapyje matysite, kokie malūnai yra greta jūsų. Galima paskaityti trumpus malūnų aprašymus, pažvelgti į nuotrauką, matyti koks atstumas ir kokiais keliais nuvykti iki konkretaus malūno. Reikalinga turėti ir būti prisijungus prie savo google paskyros. Norime padėkoti Pakruojo rajono savivaldybės Juozo Paukštelio viešosios bibliotekos darbuotojams už surinktą informaciją bei nuotraukas.

Taigi kviečiame keliauti, lankyti Pakruojo krašto malūnus, dalintis šiuo žemėlapiu ir patirti kuo puikiausius kelionių įspūdžius.

Geografinė padėtis lėmė, kad Pakruojo krašte būta ne tik medinių, akmeninių, bet ir iš molio plūktų malūnų. Vieni jų ,,gaudė vėją sukiodami kepures“, kiti ,,prieš vėją gręžėsi visu korpusu“. 2008 metais KPD Šiaulių teritorinio padalinio viršininko R. Olišausko teigimu, „tarpukariu vien Pakruojo rajone buvo per 300 malūnų – po vieną arba du beveik kiekviename kaime, sovietmetį iki mūsų laikų pergyveno vos dešimtadalis, valstybė Pakruojo rajone saugo 18 malūnų.“ Remiantis 2020 metų KPD (Kultūros paveldo departamento) kultūros vertybių registro duomenimis, šiuo metu rajone yra 16 valstybės saugomų vėjo malūnų: Aleknaičių, Bačiūnų, Diržių, Gelčių, Guostagalio, Janelionių, Kalpokų, Meldinių, Pakruojo dvaro, Pašvitinio, Sigutėnų, Stačiūnų, Starkonių, Steigvilių, Ūdekų ir Vaišvydžių. Į kultūros vertybių registrą neįtraukti Daugšigalių, Gegiedžių, Gikonių, Laipuškių, Montjurgių, Pamūšio, Raudonpamūšio, Titonių malūnai.

Kviečiame keliauti po Pakruojo kraštą ir aplankyti senuosius vėjo malūnus.

Gražiausi malūnai Lietuvoje

Gražiausi dvarų malūnai

Dingę ir išlikę Vilniaus malūnai naujame maršrute

Patinka geros naujienos apie Lietuvą? Prisidėkite ir paremkite mus Patreon.

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Alantos dvaras

We love Lithuania

„Klasika visiems“ kviečia į koncertą „Carmina Burana“ Šv. Jonų bažnyčioje

12 idėjų darganotiems rudens vakarams Anykščiuose

We love Lithuania

Nendrinės skulptūros vėl papuošė Juodkrantę

Vasara Palangos kurhauze – pasaulinio lygio žvaigždės ir stilių įvairovė

Šiuolaikinio meno keliai į bažnyčias: nemokamos ekskursijos Vilniaus bažnyčiose

Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"