Lietuvos dvarai Naujienos Pamatyk! Ukmergė

Siesikų pilis – Renesanso perlas Ukmergės rajone

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.

Ar kada nors susimąstėte, kokios architektūros bei interjero mados vyravo Lietuvoje XVI-XVIII amžiuose? Kaip savo namus puošė didikai? Ar didelę įtaką jų dekoro sprendimams darė kitose Europos šalyse vyravusios tendencijos? Ukmergės rajone, netoli Siesikų miestelio esantis to paties pavadinimo dvaras – vienas iš nedaugelio Lietuvoje išlikusių Renesanso epochos statinių. Būtent šiame dvare 2020 m. vasarą vyko polichrominiai tyrimai, kurie pateikė be galo įdomius atsakymus į šiuos klausimus. Bet apie viską nuo pradžių.

Siesikų dvaro pilis stūkso pietiniame Siesikų ežero krante. XVI a. pradžioje ją pastatė didikas Gabrielius Daumantas Siesickis. Būtent su Daumantų gimine yra susijusi ir viena legenda, kuri šiai piliai suteikia mistikos prieskonį. Pasakojama, jog sykį vienas iš kunigaikščių Daumantų išsiaiškino, jog jo žmona įsimylėjo svetimšalį riterį. Įskaudintas ir įžeistas, kunigaikštis liepė neištikimą žmoną užmūryti pilies bokšte, o meilužį sukapoti į gabalus. Sakoma, jog naktimis, mėnulio prieblandoje, kunigaikštienės dvasia nusileidžia iš vaiduokliško bokšto ir sklendžia link ežero, kur tikisi sutikti savo mylimą riterį.

Nuo XVIII a. vidurio Siesikų dvaras priklausė Daugėlų giminei, kuri jį valdė iki sovietų okupacijos. Na, o šiandien dvaro sodyba – atvira lankytojams. Pirmasis pilies aukštas jau restauruotas, antrajame, kaip minėjome, vykdomi polichrominiai tyrimai bei restauracijos darbai. Įdomu tai, kad Opus Optimum restauratoriai, nagrinėdami Siesikų pilies sienų tapybą, atrado išties daug Lietuvos meno istorijai reikšmingų detalių. Pavyzdžiui, didžiojoje menėje ir bokšto patalpoje rasta vėlyvojo renesanso tapyba (XVII a.), stebinanti augaliniu dekoru, grubia akmens imitacija, dvylikos mėnesių darbų siužetiniu ciklu. Bene įspūdingiausi tapybos motyvai vaizduoja Antikinių mitų herojus, pagal Ovidijaus „Metamarfozių“ graviūras. Išlikę fragmentai yra unikalūs vėlyvojo renesanso pasaulietinės tapybos pavyzdžiai visame Lietuvos paveldo kontekste, mat šio laikotarpio tapybos turime labai mažai.

Daugiau įdomybių apie šiuos tyrimus galima sužinoti apsilankius dvare: čia siūloma užsisakyti valandos trukmės ekskursiją, kurios metu gidai nuodugniai pristato paties dvaro ir jį valdžiusių giminių – Daumantų-Siesickių ir Daugėlų istoriją, archeologų bei menotyrininkų įžvalgas dvaro puošybos temomis. Visgi, vieną užuominą norime pateikti – pasirodo, jog Siesikų pilies sienų tapyba nė kiek nenusileido kitų Europos miestų didikų namams. Spalvos, raštai, sienose vaizduojami naratyvai – visa tai liudija, jog nebuvome uždara visuomenė, o tuometinės europinės mados mus pasiekdavo gana greitai. 

Viešint Siesikų dvare verta pasivaikščioti ne tik po pagrindinį pilies pastatą, tačiau ir po visą teritoriją. Čia tyvuliuoja ežeras, telkšo tvenkinys, stūkso dar trys statiniai – buvusi mokykla, bravoras, paukštidė. Tikrai turėsite į ką akis paganyti. Kelionė į Siesikų dvarą – tai puiki laisvadienio išvyka, kurios metu sužinosite daug įdomybių apie Renesansą Lietuvoje ir to meto didikų gyvenimą. 

Straipsnis yra projekto „Inovatyvaus turizmo Ukmergėje skatinimas tobulinant darbuotojų gebėjimus ir e-viešinimo paslaugų sistemas“, kuris yra įgyvendinamas gavus finansavimą iš Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros, dalis.

 

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Lukiškių aikštė taps paplūdimiu su vaizdu į jūrą

Šiauliuose atidarytas renginių ciklas „Ir ežeras turi ausis“

Nepriklausomybės atkūrimo dienos minėjimo renginių Vilniuje programa

We love Lithuania

Prasideda meno mugė „ArtVilnius’21”: kviečia meną pajusti gyvai

Salų dvare – kalbotyros diskusijos ir muzikos festivalio garsai

Panevėžio Marijonų sode atidarytas skulptūrų parkas vaikams

We love Lithuania
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"