Aukštas kraujospūdis – tyli ir pavojinga problema, kuri dažnai lieka nepastebėta iki tol, kol padaro žalos širdžiai, kraujagyslėms ar inkstams. Tačiau ne visada reikia griebtis vien tik vaistų – kartais sprendimas gali slypėti mūsų virtuvėje. Tyrimais įrodyta, kad kai kurie prieskoniai turi natūralių savybių, galinčių padėti reguliuoti kraujospūdį. Nors jie nepakeis gydymo, tinkamai įtraukti į mitybą gali būti naudingi profilaktiškai arba kaip papildoma priemonė. Šiame straipsnyje aptarsime, kokie prieskoniai ir kodėl turėtų rasti vietą kiekvieno, turinčio padidėjusį kraujospūdį, virtuvėje.
Imbieras – šildantis ir kraujagysles plečiantis
Imbieras nuo seno naudojamas ne tik maisto gardinimui, bet ir gydymui. Jo veikliosios medžiagos, tokios kaip gingerolis ir šogaolis, pasižymi priešuždegiminiu ir kraujotaką gerinančiu poveikiu. Imbieras gali atpalaiduoti lygiuosius raumenis, esančius kraujagyslių sienelėse, taip palengvindamas kraujo tekėjimą ir mažindamas spaudimą. Be to, jis veikia kaip natūralus vazodilatatorius – tai reiškia, kad padeda plėsti kraujagysles. Puodelis imbiero arbatos arba truputis tarkuoto šviežio imbiero ant patiekalo gali būti ne tik skanus, bet ir sveikatai naudingas pasirinkimas.
Česnakai – kvapnus širdies draugas
Nors kai kam česnako kvapas gali atrodyti per aštrus, šis prieskonis turi bene stipriausią poveikį kraujospūdžiui iš visų prieskonių. Jo paslaptis – alicinas, išsiskiriantis susmulkinus ar sutraiškius česnaką. Alicinas atpalaiduoja kraujagysles, mažina jų standumą, skatina kraujo tekėjimą. Įdomu tai, kad česnakas ne tik padeda sumažinti spaudimą, bet ir veikia antimikrobiškai, mažina cholesterolio kiekį kraujyje. Svarbiausia – česnaką vartoti žalią arba tik šiek tiek pakepintą, kad veikliosios medžiagos nedingtų.
Ciberžolė – auksaspalvė stiprybė
Ciberžolėje esantis kurkuminas laikomas vienu stipriausių natūralių priešuždegiminių junginių. Jis teigiamai veikia endotelį – vidinį kraujagyslių sluoksnį, kuris reguliuoja kraujospūdį. Silpnas endotelio veikimas dažnai siejamas su hipertenzija, tad kurkuminas gali padėti ją mažinti. Ciberžolę verta vartoti kartu su juodaisiais pipirais, nes pipiruose esantis piperinas žymiai pagerina kurkumino įsisavinimą.
Ciberžolės nauda: auksinė prieskonių karalienė mūsų sveikatai. Kaip teisingai ją vartoti?
Kajeno pipirai – ugnis su nauda
Aitriosios paprikos, o ypač Kajeno, už savo aštrumą skolingos kapsicinui – medžiagai, kuri veikia kaip natūralus kraujagyslių atpalaiduotojas. Reguliariai vartojami Kajeno pipirai gali gerinti kraujotaką, mažinti kraujospūdį, šildyti organizmą. Tačiau svarbu nepersistengti – jautresniems žmonėms kapsicinas gali sukelti diskomfortą. Pradėti verta nuo labai mažų kiekių.
Kardamonas – salstelėjęs pagalbininkas
Kardamonas, dažnai naudojamas Azijos virtuvėje, pasirodo, turi ir širdžiai naudingų savybių. Vienas tyrimas parodė, kad kasdien vartojant šį prieskonį tris mėnesius, galima reikšmingai sumažinti kraujospūdį. Kardamonas turi šlapimą varančių savybių, padedančių pašalinti perteklinius skysčius iš organizmo – tai sumažina kraujospūdį. Be to, jame gausu antioksidantų.
Petražolės – daugiau nei papuošimas
Nors petražolės dažnai laikomos tiesiog dekoratyvia žaluma, jos gali būti rimta pagalba kovojant su aukštu kraujospūdžiu. Petražolėse gausu nitratų, kurie kraujagyslėms padeda atsipalaiduoti ir plėstis. Taip pat šios žaliosios žolelės turi diuretinį poveikį, padedantį organizmui atsikratyti perteklinio skysčių ir druskos kiekio – dviejų faktorių, didinančių kraujospūdį.

Bazilikai – kvapnus spaudimo reguliuotojas
Bazilikai, ypač violetiniai arba laukiniai, turi veikliąją medžiagą eugenolį, kuris veikia kaip natūralus kalcio kanalų blokatorius. Tokios medžiagos padeda atpalaiduoti kraujagysles, todėl sumažėja kraujospūdis. Be to, bazilikas turi ir antioksidantinių savybių, kurios stiprina bendrą širdies ir kraujagyslių sveikatą.
Kalendros ir pankoliai – švelnūs, bet veiksmingi
Kalendros sėklose esantys junginiai mažina arterinį kraujospūdį, veikdami panašiai kaip diuretikai ir kraujagysles plečiantys vaistai. Tuo tarpu pankoliai, turintys anetolio, padeda atsipalaiduoti kraujagyslėms ir švelniai mažina spaudimą. Šie prieskoniai ypač tinka tiems, kurie nemėgsta aštrių skonių.
Svarbus įspėjimas: prieskoniai nėra vaistų pakaitalas
Nors prieskoniai gali būti labai naudingi, nereikėtų jų vartoti be saiko ar tikėtis greitų stebuklų. Jie turėtų būti derinami su sveika mityba, fiziniu aktyvumu ir, jei reikia, gydytojo paskirtais vaistais. Be to, kai kurie prieskoniai gali sąveikauti su medikamentais – ypač česnakas, ciberžolė, cinamonas ar imbieras. Todėl svarbu pasitarti su gydytoju, jei vartojate vaistus nuo spaudimo ar kitų ligų.
Išvada: mažais žingsneliais – į sveikesnę širdį
Prieskoniai – ne tik kvapnus ir skanus patiekalų priedas, bet ir potencialūs sveikatos sąjungininkai. Imbieras, česnakas, ciberžolė, kardamonas ir kiti aptarti prieskoniai gali padėti palaikyti normalų kraujospūdį, jei vartojami reguliariai ir atsakingai. Pradėkite nuo mažų pokyčių – įtraukite šiuos prieskonius į kasdienius patiekalus, o kartu rūpinkitės sveika gyvensena. Širdis už tai tikrai padėkos.