Pavasaris – tai laikas, kai sodininkai sugrįžta į savo valdas ir pradeda ruošti sodus naujam sezonui. Svarbiausią vietą daugelio sodų priežiūroje užima vaismedžiai, kurie reikalauja ypatingos priežiūros ankstyvą pavasarį. Tinkamas dėmesys šiuo periodu užtikrins sveikus medžius ir gausų derlių visą vegetacijos sezoną. Aptarkime pagrindines procedūras, kurias vertėtų atlikti dar prieš intensyvaus augimo pradžią.
Genėjimas – sveikatingumo ir derliaus pagrindas
Ankstyvasis pavasaris, kai dar nepradėjo brinkti pumpurai, yra idealus metas vaismedžių genėjimui. Šiuo laikotarpiu atliekant genėjimą, medžiai greičiau užgydys žaizdas, o jūs formuosite tinkamą vaismedžio lają.
Pirmiausia pašalinkite visas nudžiūvusias, pažeistas, ligotas ar į vidų augančias šakas. Tai pagerins oro cirkuliaciją medžio viduje ir leis saulės šviesai pasiekti visas medžio dalis. Reikėtų atkreipti dėmesį į šakų tankumą – tarp pagrindinių šakų turėtų būti pakankamas atstumas, kad jos nekonkuruotų tarpusavyje dėl erdvės ir saulės.
Genėkite naudodami tik aštrius, dezinfekuotus įrankius, darydami lygius pjūvius. Didesnių šakų pjūvius rekomenduojama padengti specialiu sodo tepalu, kuris apsaugos nuo infekcijų ir paspartins žaizdų gijimą.

Kamienų priežiūra ir apsauga
Ankstyvą pavasarį, kai dar galimi dideli temperatūrų svyravimai, verta apžiūrėti vaismedžių kamienus ir pašalinti senąją žievę. Tai padeda sumažinti įvairių kenkėjų ir ligų sukėlėjų slėptuvių skaičių.
Vėliau kamienus galima padengti specialiu kalkiniu tirpalu. Toks baltinimas ne tik suteikia estetinį vaizdą, bet ir atlieka apsauginę funkciją – apsaugo nuo saulės nudegimų, atbaido kai kuriuos kenkėjus ir apsunkina graužikų patekimą į medžio viršūnę.
Jei žiemos metu buvo naudojamos apsaugos nuo graužikų (tinkleliai, specialūs gaubtai), jas reikėtų patikrinti ir pašalinti, jei nebėra pavojaus. Tačiau prieš tai būtina įsitikinti, kad nėra pažeidimų, kuriuos reikėtų gydyti.
Tręšimas – startinis impulsas augimui
Pavasarinis tręšimas suteikia vaismedžiams reikalingų maisto medžiagų naujam augimo sezonui. Ankstyvą pavasarį rekomenduojama naudoti trąšas, kuriose yra daug azoto, reikalingo intensyviam lapų ir ūglių augimui.
Trąšas berkite po visą medžio lajos projekciją, lengvai įkaskite į dirvožemį ir gausiai palaistykite. Taip užtikrinsite tolygų maistinių medžiagų pasisavinimą. Tačiau nepersistenkite su azoto turinčiomis trąšomis, nes tai gali paskatinti pernelyg intensyvų vegetatyvinį augimą vaisių kokybės sąskaita.
Profilaktinis purškimas nuo ligų ir kenkėjų
Dar neišsiskleidus lapams, verta atlikti profilaktinį purškimą prieš ligas ir kenkėjus. Tinkamas laikas – kai oro temperatūra pakyla virš +5 °C ir nenumatoma šalnų. Šiuo metu galima naudoti vario preparatus, kurie efektyviai kovoja su daugeliu grybinių ir bakterinių ligų.
Jei ankstesniais metais turėjote problemų su tam tikrais kenkėjais, pavyzdžiui, amarais ar erkėmis, galite naudoti biologines apsaugos priemones. Mineralinės alyvos purškimas ant dar neišsiskleidusių pumpurų sunaikins žiemojančių kenkėjų kiaušinėlius ir sumažins jų populiaciją vėlesniame sezono etape.
Mulčiavimas ir dirvožemio priežiūra
Pavasaris – tinkamas metas atnaujinti mulčio sluoksnį po vaismedžiais. Mulčius ne tik saugo dirvą nuo išdžiūvimo ir piktžolių, bet ir pamažu skyla, praturtindamas dirvožemį organinėmis medžiagomis.
Naudokite kompostą, pjuvenas, šieną ar specialų mulčiavimo audinį. Mulčio sluoksnis turėtų būti 5-10 cm storio, tačiau neturėtų liestis su pačiu kamienu, nes tai gali sukelti puvimo procesus.

Sodinimas ir persodinimas
Ankstyvasis pavasaris – tinkamas metas naujiems vaismedžiams sodinti arba esamus persodinti. Norint tai atlikti teisingai, paruoškite duobę, kurios plotis turėtų būti bent dvigubai didesnis už šaknų sistemą. Sodinimo metu atkreipkite dėmesį, kad skiepijimo vieta būtų 3-5 cm virš dirvos paviršiaus.
Po sodinimo medį gausiai palaistykite ir mulčiuokite, kad išlaikytumėte drėgmę ir slopintumėte piktžolių augimą aplink jauną vaismedį.
Tinkama vaismedžių priežiūra ankstyvą pavasarį yra investicija į sveikus medžius ir gausų derlių. Šios paprastos, bet efektyvios priemonės padės jūsų sodui klestėti ir džiuginti akį visą sezoną.
Pavasarinis medžių balinimas: ko reikia jūsų sodo augalams išgyventi?