Naujienos

PASAKYK LABAS: su Lietuva sveikinasi rankų darbo odos gaminiai –„Žalčio sodas“ 

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.

Šiandien Lietuvai LABAS sako „Žalčio sodas“ – vienetiniai rankų darbo odos gaminiai. 

„Maži dalykai gyvenimą daro jaukesnį ir malonesnį. Galime kasdien sukurti mažą šventę papuošę vakarienės stalą paprastomis smulkmenomis. Raktų pakabukas, su mums patinkančiu simboliu, gali tapti savotišku talismanu, tikėjimu, kad viskas bus gerai“, sako „Žalčio sodo“ įkūrėja Renata. Savo namų virtuvėje moteris gamina unikalius odos gaminius, kuriuos dar ir puošia etniniais raštais, pagoniška simbolika. Tačiau neslepia – didžiausią prasmę daiktui sukuria ne simboliai, o daikto savininkas. 

Apie tai, kaip užgimė noras išmokti dirbti su oda, kur semiasi įkvėpimo bei kaip nusprendė įkurti „Žalčio sodą“ ir kalbamės su Renata. Kviečiame paskaityti. 

Idėja gimė iš meilės gamtai

Renata yra baigusi ekologijos studijas, todėl pripažįsta – visada buvo neabejinga gamtai bei tam, kaip žmogus ją veikia: „Vieną dieną nusprendžiau, kad galiu sunaudoti mažiau plastiko, tad eidama pirkti vaisių ar daržovių nešuosi jau panaudotus, bet dar gerus plastikinius maišelius. Tam, jog motyvacija ilgainiui neišsisklaidytų lyg dūmas vėjui papūtus, man reikėjo gražaus daikto, į kurį galėčiau susidėti naudotus maišelius“, – pasakoja moteris. Tada ir užgimė mintis pasisiūti odinį dėkliuką plastikiniams maišeliams. Buvo daug brėžinių, matavimų, odos dažymo, dygsniavimo… Galiausiai, po galybės klaidų ir paieškų, kaip jas ištaisyti, gimė pirmasis kūrinys – rankų darbo odos dėkliukas. 

Renata pasakoja, jog mokymosi dirbti su oda procesas buvo ilgas: knygos, mokomieji filmukai internete ir, žinoma, daug praktikos. Pajutusi, kad jau turi pakankamai įgūdžių, ji nusprendė – laikas save parodyti platesniam ratui žmonių. Taip, po truputį, ir gimė „Žalčio sodas“ – unikalūs rankų darbo odos gaminiai. 

Kiekvienam daiktui prasmę susikuriame patys

Natūraliai kyla klausimas – kokia pavadinimo „Žalčio sodas“ istorija? Renata šypteli: „Savo kūryboje dažnai naudoju senovės lietuvių simbolius, įkvėpimo semiuosi vartydama etninių raštų knygas. Norėjau, kad pavadinimas būtų apie pagonybę, kuria gyveno mūsų protėviai. Tada žaltys buvo gyvybės, vaisingumo ir sėkmės simbolis. Jis buvo namų dvasia: visa žinanti, besirūpinanti namų ir juose gyvenančių žmonių gerove. O sodas… Sodas kupinas gražiausių žiedų, dūzgiančios gyvybės, nokstančio derliaus ir ramaus susikaupimo“. 

Paklausta ar kiekvienas jos gaminamas daiktas, jo simbolika, savyje koduoja ir tam tikrą reikšmę, Renata teigia: „Taip, reikšmė yra. Bet aš manau, kad didžiausią prasmę daiktui suteikia savininkas“. Pasak moters, rašytinių šaltinių, kuriuose būtų aprašytos pagoniškų simbolių reikšmės, nėra itin daug. O nemaža dalis mokslininkų tik spėja, ką galėjo reikšti vienas ar kitas simbolis: „Todėl aš manau, jog mokslininkai mums suteikia rėmus – ką galėjo reikšti vienas ar kitas ženklas. Tačiau didžiausią prasmę jiems mes suteikiame patys. Juk paėmę į rankas mes jaučiame – daiktas mums artimas ar ne. Mums patinka raštas ar ne“, – sako „Žalčio sodo“ įkūrėja. 

Viskas prasideda nuo idėjos

Praprašyta trumpai nupasakoti daikto gaminimo procesą, Renata teigia – viskas prasideda nuo idėjos ar tiesiog gražiai susidėliojusio rašto motyvo, kuris galiausiai nugula ant tikros, natūralios odos. „Savo gaminiams naudoju augalinio rauginimo nedažytą odą, nes tokią galiu formuoti ir ornamentuoti taip, kaip man norisi. Skirtingas odos lopinėlis skirtingai sugeria dažus, tad gaminio spalva, išskyrus juodą, niekada nebūna vientisa. Kiekvienas daiktas būna savitas ir vis kitoks. Kai oda siuvama rankomis, tai daroma dviem adatomis ir specialiu vaškuotu siūlu. Šitaip susiūta siūlė yra tvirta, ilgaamžė. Kad oda atrodytų gyvybinga, ji impregnuojama natūralios odos priežiūrai skirtais balzamais, aliejais, specialiomis užbaigimo priemonėmis. Kiekvienas dirbinio centimetras iščiupinėjamas ir išglostomas begalę kartų. Natūrali oda mėgsta prisilietimus, nuo jų minkštėja ir daiktas gražiai „sensta“.

Kokių daiktų galima rasti „Žalčio sode“? Stalo dekoro detalės, įvairūs odiniai knygų skirtukai, raktų pakabukai, padėkliukai puodeliams, nedidelės piniginės, maišeliai miško gėrybėms susidėti ir dar daug viso kito: „Vienas iš įsimintiniausių ir man pačiai mieliausių darbų buvo Švento Rašto įsiuvimas į odinį viršelį. Tai buvo labai storas ir senas egzempliorius, kuris priklauso etikos mokytojai. Begalę kartų vartytas, plonyčiai lapai aptriušę, bet pilni stipraus energetinio užtaiso. Sutvarkius viršelį, senas daiktas tiesiog atgijo akyse. Šis egzempliorius jau niekada nebus tobulas dėl nučiupinėto popieriaus, bet jis vis tiek nuostabus. Dar daug kartų mokiniai jį vartys ir bandys suprasti, kas jame parašyta“, – šypteli Renata. 

Moteris negaili ir patarimo – jeigu norite atgaivinti seną natūralios odos daiktą, pamaitinkite jį specialiomis priemonėms (balzamu, pieneliu, bespalviu tepalu), patrinkite vilnos skiautele. O jeigu svajojate praturtinti savo kasdienybę nauju, širdžiai mielu, vienetiniu odos gaminiu, apsilankykite „Žalčio sodo“ internetiniuose namuose – Etsy platformoje  arba susisiekite su Renata per socialinius tinklus (nuorodos apačioje). Gaminių galima atrasti ir parduotuvėse „Amatų namai“ (Vilniuje: Pilies g. 22, Kaune: Vilniaus g. 4). 

Daugiau informacijos: 

https://www.etsy.com/shop/ZalcioSodas

https://www.facebook.com/zalciosodas

https://www.instagram.com/zalciosodas/

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Atnaujintame Šiaulių kultūros centre moteriškas ir elegantiškas spektaklis „Špylkos ir šlepetės“

Mažeikiai įžiebė Kalėdų eglę

We love Lithuania

Lukiškių aikštėje – Gedulo ir vilties, Okupacijos ir genocido dienų minėjimas ir atminimo vakaras

We love Lithuania

Turizmo sezono naujienos Druskininkuose

We love Lithuania

Palangoje Jurginės – tradicinė pavasario ir žalumos šventė „Jurgi, paimk raktus!”

Žiemos ralis grįžta į Ignaliną

We love Lithuania
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"