Naujienos Nida

Nidos kopų prižiūrėtojų namas įrašytas į nekilnojamojo kultūros paveldo registrą

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.

Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo taryba nustatė, kad Kopų prižiūrėtojų namas Neringoje, G. D. Kuverto g. 14,  būtų įregistruotas į nekilnojamųjų kultūros paveldo registrą kaip istorinę ir architektūrinę vertę turintis objektas.

Kuršių nerijos nacionalinis parkui, kaip institucijai atsakingai už Kuršių nerijos didžiojo kopagūbrio, apsauginio pajūrio kopagūbrio išsaugojimą tai labai džiugi žinia.

Ką duoda tokio statuso suteikimas pastatui? Trumpai sakant – taip išsaugoma dalis Kuršių nerijos istorijos. Istorijos, kurią be žvejų, miškininkų, dailininkų Kuršių nerijoje kūrė ir kopų prižiūrėtojai. Ko gero dar ir šiandien daugelis Nidos ir visos Kuršių nerijos gyventojų šį namą žino tik kaip poilsio namus „Medikas“.

Kopų prižiūrėtojų namas G. D. Kuverto gatvėje yra vienas seniausių mūrinių namų Nidoje. Duomenų apie tikslią namo statybos datą nerasta, tačiau tikėtina, kad jis statytas XIX – XX amžių sandūroje, prie XIX amžiaus antroje pusėje nutiesto kelio į Nidą. Namo architektūra reprezentuoja tuo metu Prūsijoje paplitusį „valdiškų pastatų“ stilių – tai raudonų plytų mūro pastatai su akmeniniu cokoliu.

Nuo XX a. pradžios  Kuršių Nerijoje kopas prižiūrėjo šiam darbui skiriami pareigūnai. Jų pagrindinė užduotis buvo rūpintis palei jūros krantą suformuotu apsauginiu kopagūbriu – jo sutvirtinimu ir apželdinimu. Smiltynėje tokie pareigūnai buvo vadinami kopų meistrais (vok. Dünenmeister), o Alksnynėje, Preiloje ir Nidoje – kopų prižiūrėtojais (vok. Dünenaufseher). Pastarasis pavadinimas rašomas ir XX a. pradžios Nidos gyvenvietės planuose, prie namo dabartiniu adresu G. D. Kuverto g. 14.

Kopų apželdintojai ne tik vykdė labai svarbias tiesiogines savo pareigas, tačiau dažnai įsitraukdavo ir į kultūrinę veiklą, ypač talkindami tuomet aktyviai Kuršių Neriją tyrinėjusiems archeologams. Nidos mokyklos kronikoje taip pat rašoma, kad kopų prižiūrėtojas buvo Nidos mokyklos tarybos narys.

Pirmasis šaltiniuose minimas kopų prižiūrėtojas Nidoje buvo Hansas Heinrichas Zanderis, kuris čia darbavosi dar XIX amžiuje. Jo darbus tęsė sūnus Hansas Heinrichas, Paskutinis žinomas kopų prižiūrėtojas Nidoje buvo tarpukaryje dirbęs Georgas Bendikas, o po 1939 m. jo vietą užėmęs Hansas Scharfas jau vadinosi kopų specialistu, kaip ir Smiltynėje.

Sovietmečiu kopų prižiūrėtojų name įsikūrė medikų poilsio namai, o 1988-1990 m. prie namo, priklausiusio Kauno klinikoms buvo pristatytas 2 aukštų pastatas, kurio architektūros raiškoje atsispindi XX stilizuoto regionalizmo idėjos. Tačiau į kultūros paveldo registrą įtrauktas tik senasis pastatas.

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Tauragė švenčia: 515-ąjį miesto gimtadienį pasitinka trijų dienų šventine programa

Atgimstanti Kamariškių dvarvietė kviečia kūrybai ir lėtam gyvenimui

We love Lithuania

Jūros ir žvejų šventė 2022: Šventoji kviečia

Gėlių turizmas. Gražiausių žiedų vietos Lietuvoje

Palydėkite vasarą Juodkrantėje su vėju ir daina! (renginių programa)

Už parodos bilietą – siūlymas pažiūrėti ir filmą apie Tadą Kosciušką

We love Lithuania
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"