Kėdainiai – iš tiesų istorijos, muziejų, įvairių renginių ir lankomų objektų gausus miestas. Čia galime atrasti, pamatyti ir netgi paragauti to, ko jokiame kitame mieste nerasime. Kad ir garsiųjų agurkų ledų ar agurkinių zefyrų. Tiesiog egzotika, tiesa? Tačiau ar žinote, kad Kėdainiai ne tik siūlo daugybę įdomių ir išskirtinių patirčių, tačiau ir galimybę patirti neišdildomus įspūdžius visiškai nemokamai? Iš tiesų daugybę žymių, turistų mėgstamų objektų čia galime aplankyti visiškai nemokamai.
Tad net jeigu vasara buvo gana brangi, kelionių atsisakyti neverta, geriau atvykti į Kėdainius. O ką nemokamai galite aplankyti šiame mieste, skaitykite paruoštuke žemiau.
Nemokami muziejai
Kaip ir daugelyje kitų Lietuvos miestų, Kėdainiuose taip pat gyvuoja graži tradicija, kai paskutinį kiekvieno mėnesio sekmadienį visų muziejų lankymas yra nemokamas. Šią dieną durys atviros visiems Kėdainių krašto muziejuje bei jo padaliniuose (Daugiakultūriame centre, Kunigaikščių Radvilų mauzoliejuje, 1863 m. sukilimo muziejuje Paberžėje).

Tai puiki proga susipažinti su krašto, o tuo pačiu ir su dalimi šalies istorijos, sužinoti apie svarbius, istoriją keitusius įvykius, pažinti Kėdainių kraštą tokį, koks jis buvo seniai iki mums gimstant ir bandyti atsekti, kaip miestas pasikeitė bėgant šimtmečiams.
Tačiau yra muziejų, kurių lankymas nemokamas ištisus metus, nepriklausomai nuo savaitės ar mėnesio dienos. Vienas iš tokių Janinos Monkutės–Marks muziejus–galerija. Čia esate laukiami bet kada be jokių papildomų išlaidų bilietui. Muziejus įsikūręs įspūdingame, rekonstruotame Juozapavos sodybos palivarko pastate. Muziejuje-galerijoje ne tik eksponuojami pasaulyje garsios, Kėdainių miesto garbės pilietės vardą pelniusios menininkės Janinos Monkutės-Marks darbai, tačiau ir vykdomos įvairios edukacijos. Šios turėtų patraukti dėmesį ir patikti bet kuriam vaikui. Tuo labiau, kad rinktis galima net iš 5 skirtingų užsiėmimų. Tiesa, edukacija yra mokama papildomai ir jos laiką reikia derinti iš anksto. Tad verta pasiplanuoti laiką iš anksčiau ir vienu kartu tiek apžiūrėti įspūdingus meno šedevrus, tiek įtraukti vaikus į meniškus bei kūrybiškus užsiėmimus. Iki rugsėjo 13 d. vyksta nuostabi Janinos Monkutės-Marks kūrybos paroda.

Darbo dienomis taip pat nemokamai galite aplankyti Tradicinių amatų centrą Arnetų name. Nors didžioji pastato bei jo patalpų dalis prarado savo autentišką išvaizdą, per XIX–XX amžiuose vykdytas rekonstrukcijas, tačiau pats namas turi labai seną ir tikrai įdomią istoriją. Šis namas minimas dar XVII a. viduryje, kaip priklausantis škotų pirkliui Jonui Arnetui (John Arnot). Beje, tais laikais tai nebuvo vienintelis škotas, gyvenęs Kėdainiuose. Čia buvo įsikūrusi visa jų bendruomenė.

Na, o šiandien Arnetų name veikia Tradicinių amatų centras, kuriame rengiamos įvairios edukacinės veiklos, populiarinami Kėdainių krašto amatai, netgi galima jų čia mokytis. O smalsuoliams galima apžiūrėti senąjį škotų šeimos namą, jo vidų, susipažinti su mūsų krašto amatų tradicijomis ir įvairiais eksponatais.
Darbo dienomis (iki pietų) taip pat esate laukiami Kėdainių rajono savivaldybės pastate, kuriame visiškai nemokamai galite apžiūrėti ir pasigrožėti žymaus medžio skulptoriaus Vytauto Ulevičiaus darbais. Menininkas net du kartus yra karūnuotas medžio drožėjų Meistrų Meistru, o 2022 m. apdovanotas Vyriausybės kultūros ir meno premija. Be kitų eksponatų muziejuje galite pasigrožėti ir įspūdingo dydžio Žalgirio mūšio lauką vaizduojančiais šachmatais.

Nemokamos šventės ir pramogos
Tačiau nemokamai galite ne tik turiningai, kokybiškai bei labai prasmingai praleisti laiką lankydami istorinius objektus ar muziejus, tačiau ir smagiai pašėlti, pasilinksminti ir trankiai palydėti iškeliaujančią vasarą bei smagiai sutikti besibeldžiantį rudenį. Jau rugsėjo 6–8 dienomis Kėdainiai skambės nuo šventinio ir džiugaus šurmulio, nes čia vyks net dvi įspūdingos šventės: „Radviliada 2024“ ir Kėdainių miesto šventė!
Kultūros istorijos festivalis „Radviliada 2024“ vyks net tris dienas, o renginiai išsidėstys net keliose vietose. Tai nuostabus ir išskirtinis kultūrinis renginys, kasmet sulaukiantis daugybės lankytojų. Be to, tai puikus pasirinkimas tiems, kurie galbūt nemėgsta labai triukšmingų ir pernelyg šurmulingų renginių.

Festivalio metu bus galima paklausyti istorikų paskaitų Kėdainių krašto muziejuje, pamatyti XVII a. LDK ginkluotę bei susipažinti su to laikmečio karyba. Evangelikų reformatų bažnyčioje išvysime baroko operą. Taip pat numatytas Gvido Kovėros dūdmaišiu atliekamas lietuvių karo dainų koncertas, prof. R. Laužiko ir A. Laužikienės Radvilų kulinarinio paveldo pristatymas.
Visi festivalio svečiai bus pakviesti stebėti lenkų renesanso poeto J. Kochanowskio poezijos rinkinio „Niekai“ teatralizuoto pristatymo. Skambės ir žavės nuostabus kvarteto „Baroque Contempo“ (Lietuva) koncertas „Kai barokas suskamba kitaip“ su vizualine instaliacija, sukurta menininkų A. Žudžio ir D. Mikonytės.
Paskutinę „Radviliados 2024“ dieną (sekmadienį) sulauksime svečių iš kaimyninių šalių. Žadami įsiminti latvių kamerinės muzikos ansamblio Art–i–Shock ir estų kolektyvo Festa di Corte koncertai.
Lai išsipildo, ko linkiu, nes Kėdainiams – 652! – tokiu skambiu šūkiu ir sveikinimu Kėdainiai šiemet švęs savo miesto šventę. Gimtadienio šventė prasidės jau rugsėjo 5 dieną 19.30 val. dviračių žygiu. Vėliau startuos vakarinis vaikų bėgimas, o po jų bėgs bėgikai naktiniame bėgime.
Rugsėjo 6 dieną miestui didelius sveikinus siųs mažieji kėdainiečiai ir taip duos startą tikrai gimtadienio fiestai. Šventėje koncertuos kamerinis koncertas, veiks tautodailininkų, amatininkų, ūkininkų, verslo mugė, bus organizuojamos nemokamos pažintinės ekskursijos po Kėdainių senamiestį.

Be abejo, nebus apsieita be geros muzikos ir tikrų šventinių koncertų:
Rugsėjo 6 d. Kėdainių evangelikų reformatų bažnyčioje 17.30 val. Henry Purcell semioperos „The Fairy Queen“ („Fėjų karalienė“, 1692, pagal W. Shakespeare’o komediją „Vasarvidžio nakties sapnas“) interpretacija. Dalyvauja: baroko operos kūrėjų kolektyvas „Lieto fine“ (Lietuva, Latvija, Lenkija, Italija)
Didžiosios Rinkos aikštėje 19 val. Kėdainių miesto šventės atidarymas: Lietuvos kamerinio orkestro šventinė programa (Dirigentas Karolis Variakojis, solistai Ona Kolobovaitė ir Egidijus Bavikinas).
O vasarą išlydėsime ir įspūdingai gimtadienį užbaigsime rugsėjo 7 d. 20 val. Didžiajame šventiniame koncerte su Monika Liu bei Vaidu Baumila su gyvo garso grupėmis. Kam jėgų dar pakaks ir šventės per anksti baigti nesinorės, toliau šėls diskotekoje su DJ Andriumi Urbonu.
Be to, miesto gimtadienio proga rugsėjo 5–8 dienomis Kėdainių krašto muziejaus padalinių ir jų lankymas taip pat NEMOKAMAS.
Rugsėjo 7 d. Kėdainiai tradiciškai suskambės vaikų balsais atliekamomis dainomis. Čia vyks jau VIII-asis Respublikinis vaikų ir jaunimo muzikos festivalis „Skambantys perliukai“, kuriame tradiciškai dalyvauja vaikai bei jaunimas iš visos Lietuvos.
Kėdainių miesto šventė 2024: „Lai išsipildo, ko linkiu, Kėdainiams – 652“!
Nemokama piliakalnių „kolekcija“ ir gamtos paminklai
Įspūdingi Kėdainiai ne tik istorija, paveldu, šventėmis, tačiau ir savo gamtos grožiu. Šiame krašte lengvai galite papildyti ir savo piliakalnių „kolekciją“, jeigu tokią turite. O jeigu dar ne, galbūt bus pradžia pradėti pildyti?
Kėdainių apylinkėse suskaičiuojama net 14 piliakalnių! Tai kiek gi pilių čia kadaise stovėję ir gyvenviečių aplink buvę? Vieni gerai žinomi ir dažnai lankomi, kaip pavyzdžiui Bakainių piliakalnis. Kiti gali būti dar negirdėti, tad tuo įdomesni. Kiekvienas piliakalnis turi savą istoriją, kiti netgi apipinti legendomis (pvz., Pilionių piliakalnis, esą supiltas kepurėmis laidojant žuvusius švedų karius, arba Lomeikiškių piliakalnis, kurio rūsiuose tebeglūdi paslėpti Napoleono karių ginklai).
O štai vienas įspūdingiausių Kėdainių krašte – Vosbučių piliakalnis, datuojamas dar I–II tūkst. pradžia. Tačiau lankytojus čia dažniausiai atvilioja Vosbučiuose esančios atodangos, vietinių Raudonkalniais vadinamos. Čia jų galima rasti net 4. O aukščiausia siekia 16 metrų aukštį. Įdomu tai, kad beveik kiekvieną pavasarį, per potvynius, atodangos atsinaujina, tad kasmet atvykę galite išvysti jas vis kitokias.
Lankantis Kėdainiuose, tiesiog būtina aplankyti ir senąjį Mikalojaus Daukšos vardo pavadintą ąžuolą. Tai seniausias ąžuolas Kėdainių mieste, o jo skersmuo tiesiog įspūdingas – 1,70 m. Pasakojama, kad medį pasodino pats Mikalojus Daukša, būtent todėl šis ir gavęs tokį vardą.

Ne mažiau įdomus ir ypač vaikų vaizduotę žadinantis Dotnuvos seniūnijoje stūksantis akmuo – Siponių pėduotasis akmuo arba Ožakmenis. Akmens vakariniame šone yra 4 duobutės, primenančios ožkos pėdutes. Pasakojama, kad vilkas vijęs ožį, bet šis ant akmens užšokęs ir vilkas jo pasiekti negalėjęs.
Daugiau legendų ir tikrų istorijų bei visų nemokamų lankytinų objektų sąrašą galite rasti užsukę į Kėdainių turizmo ir verslo informacijos centrą arba https://www.kedainiutvic.lt/turizmas/lt/




