Mes dažnai keliaudami autostrada iš taško A į tašką B ir nesusimastome, kad išsukus iš pagrindinio kelio yra visai kitas pasaulis, kitas gyvenimo tempas, žmonės, kurie myli gamtą, puoselėja papročius, gamina skanų maistą.
Keliaudami mes skubame, norime kuo greičiau pasiekti savo tikslą, kuo greičiau atvykti. Tačiau yra ir kitas keliavimo būdas, kai tikslas yra ne keliones pabaiga, o tikslas yra pati kelionė. Juk pamenate tokią sąvoką „pažintinė kelionė“? Nusukę nuo pagrindinio kelio ir prailginę savo kelionę nors keliomis valandomis, mes turime galimybe pasinerti į naujas patirtis ir pažintis, kurias mums gali suteikti žmonės gyvenantys kaime.
Renginys „Atviros dienos kaime 2021″ kaip tik ir siūlo susipažinti su žmonėmis, verslais, muziejais, kurie nėra prie pagrindinio kelio, tačiau kurie turi savo istoriją ir mielai ja dalinasi su lankytojais. Keli potyriai iš pastarosios „We love Lithuania” komandos kelionės, kuri supažindino su Kazlų Rudos ir Šakių rajono žmonėmis bei jų paslaugomis.
Pirmas sustojimas buvo kaimo turizmo sodyboje „Gervių giesmė”, kur mus, su ką tik iš rūkyklos ištrauktu rūkytu varškės sūriu, pasitiko patys šeimininkai. Sodyboje svečiams nuomojami du namukai, kurių interjeras grąžina šimtą metų atgal, žinoma, užtikrinant įprastus XXI a. patogumus. Šeimininkė pasiūlo pasimatuoti karalienės Mortos rūbus, o šeimininkas pakviečia į pirtį ir pats praveda keturių valandų ritualą, po kurio pasijunti kaip naujai gimęs. Tipi palapinėje, skambant gitaros stygoms, meditacija prie laužo leidžia susilieti su gamta. Visus šiuos atpalaiduojančius ritualus puikiai papildo ir tai, kad sodyboje nėra mobilaus ryšio. Tai toks geras jausmas, kuris jau po pusvalandžio leidžia pamiršti, kad reikti tikrintis mobilų, žinutes ar elektroninį paštą, atpalaiduoja smegenis ir leidžia atidžiau apsižvalgyti, ką siūlo ši sodybą savo svečiams.
Keliaujame toliau ir atvykstame į Čekauskų etnografijos muziejų, kuriame mus pasitinka charizmatiškas tradicinių amatų meistras, muziejininkas Gintas Čekauskas. Skiedrų gaminimo menas šiame muziejuje yra viena iš pagrindinių atrakcijų – pamatyti, o ir pamėginti, kaip buvo daromos skiedros, kuriomis buvo dengiami stogai, prieš šimtą metų, tikrai įdomu. Muziejus yra sukaupęs didelę eksponatų, susijusių su medžio apdirbimu kolekciją. Čia galima pamatyti net 1864 m. naudotą oblių. Muziejaus šeimininką Gintą dažnai galima sutikti miestų mugėse, spėju, kad, tikrai, esate jį matę Kaziuko mugėje, kur jis visada atsigabena ir visus savo skiedrų gaminimo įnagius.
Keliaujame toliau ir, žinoma, ateina laikas sustoti pietų. Pietavome Lietuvos didikų virtuvės paveldą puoselėjančioj virtuvėj – restorane „Kuchmistrai”. Kiekvienas patiekalas mūsų stalą pasiekė su intriguojančia istorija, o patiekalų skonis… Rekomenduojame visiems!
O deserto?! O deserto mes užsukome į sodybą „Gamtos girnos”, kur mums buvo pravesta šakočio gaminimo edukacija ir net leista pabandyti išlieti šakočio pagrindą. Šioje vietoje šakočiams gaminti naudojami „laimingų vištų“ kiaušiniai, kurios čia pat už lango laisvai vaikštinėja savo aptvare. Šakočiai šioje sodyboje gaminami pagal daugiau nei šimto metų šeimos receptą, tokių nerasi prekybos centruose.
Na, ir paskutinė mūsų keliones stotelė ir kartu visiškas atradimas – Ritinių bendruomenės centro „Sūrio namai”. Prūselių kaime įsikūrusios aktyvios bendruomenės moterys mums vedė balto lietuviško sūrio gaminimo edukaciją, žaidėme žaidimus, patys mušėme sviestą, gaminome šviežią sūrį ir, žinoma, visą tai degustavome. Pasirodo, šiame krašte yra organizuojamas sūrių gaminimo čempionatas ir būtent čia buvo pagamintas didžiausias Lietuvoje varškės sūris.
Įdomu stebėti visą varškės sūrio gaminimo procesą ir ragauti jį dar šiltą. Jei būsite Prūselių kaime, būtinai aplankykite šią edukaciją.
Tai buvo mūsų vienos dienos kelionės paskutinė stotelė, lankant tik kelis iš gausaus būrio „Atviros dienos kaime 2021″ dalyvių. „Atviros dienos kaime” – jau penkis metus iš eilės organizuojama akcija, kurios metu siekiama supažindinti žmones su aktyvacijomis bei edukacijomis Lietuvos kaime. Plačiau apie šių metų akciją, kuri vyks rugsėjo 3-5 dienomis rasite: https://www.atostogoskaime.lt/atviros-dienos-kaime/.
„Atviros dienos kaime“: susitikimai su amatininkais ir galimybė pasigaminti rankų darbo aksesuarus
„Atviros dienos kaime“ kviečia paragauti ir įsigyti ekologinių ūkių produkcijos
„Atviros dienos kaime“ kviečia paragauti ir įsigyti ekologinių ūkių produkcijos
Patinka geros naujienos apie Lietuvą? Prisidėkite ir paremkite mus Patreon.