Molėtai – tai kraštas, kur pirties tradicijos giliai įsišaknijusios kasdienybėje. Gegužės 24 d. visi norintys galės atrasti pirties kultūros paslaptis ir naudą sveikatai edukaciniame renginyje „Tvarumo dirbtuvės“.
Molėtų rajonas garsėja ne tik savo ežerais ir nuostabia gamta, bet ir unikalia pirčių kultūra. Beveik visos kaimo turizmo sodybos čia turi pirtis – nuo tradicinių dūminių iki modernių pirčių su vandens pramogomis. Pastaraisiais metais ypač išpopuliarėjo mobilių kubilų nuoma, leidžianti mėgautis karštais vandens malonumais bet kurioje pasirinktoje vietoje.
Unikalios Molėtų krašto pirtys
Molėtų rajone pirčių įvairovė stebina net ir patyrusius pirties entuziastus. Sodyba „Pagulbis“ didžiuojasi autentiška senovine dūmine pirtimi. Kaip skelbia sodybos šeimininkai, čia „prisiminsite, kaip kvepia ką tik iškepta duona, saulės spinduliai žaidžia ant senų knygų lentynų, kaip dūzgia bitės, kaip veriamos žemuogės ant smilgos ir kaip tyli miškas“. Šios sodybos pirtis leidžia lankytojams patirti autentišką lietuviškos pirties tradicijos dvasią.

Tuo tarpu sodyba „Kliukai“, įsikūrusi ant aukšto kalno, didelių šaltiniuotų tvenkinių apsuptyje, siūlo unikalią pirties „bačkoje“ patirtį. Čia viskas kuriama rūpestingų rankų, o natūralumas bei paprastumas yra pagrindinis sodybos bruožas.

„Tvarumo dirbtuvės“ – išskirtinis renginys ne tik pirties entuziastams
Gegužės 24 d., šeštadienį, Molėtuose vyks edukacinis renginys „Tvarumo dirbtuvės“, kurio metu vyks ne tik įdomūs pranešimai apie tvarumą ir pirties kultūrą, bet ir bus įrengtas unikalus pirčių kiemas.
Pranešimų sesija
Renginys prasidės 8:30 val. viešbutyje „Molėtai“ (Ąžuolų g. 8, Molėtai) registracija ir pasitikimo kava ar arbata. Nuo 9:00 val. svečių lauks trys išsamūs pranešimai:
- 9:00–9:45 val. – „Molėtai – čia viskas tikra! Tvarumas, kaip mūsų krašto identiteto dalis“, kurį skaitys vadybos ir tvarumo ekspertas Justinas Kulys.
- 9:45–10:30 val. – „Netvarkingi įpročiai – netvari bendruomenė?“, pristatomas UAB „Biomotorai“ projektų vadovo Andriaus Rinkevičiaus.
- 10:30–11:15 val. – „Pirtis ir sveikata“, kurį ves pirtininkas, žinių radijo laidos „Kuriam pirtį“ autorius ir vedėjas Edmundas Pranculis.
Po pranešimų, 11:15–12:00 val., vyks pietūs. Norintys dalyvauti pranešimų sesijoje, kviečiami registruotis iki gegužės 21 d. (formą rasite paspaudę žemiau esančią nuorodą: https://forms.gle/FWfKnibrh1jgEmdz7).
Pirčių kiemas – praktinės patirtys
Antrojoje renginio dalyje, nuo 12:00 iki 18:00 val., visų lauks išskirtinis pirčių kiemas, įsikūręs M. Apeikytės gatvėje, šalia Pastovėlio ežero. Lankytojai galės aplankyti keturias mobilias pirtis, išbandyti mobilų kubilą, pasinaudoti persirengimo/masažo palapine ir pasimėgauti kvapnia arbata.
Pirčių kieme lankytojus pasitiks profesionalūs pirtininkai, kurie kvies išbandyti lietuviškos pirties programas, paįvairintas sumaniomis autorinėmis improvizacijomis. Čia bus galima sužinoti apie grožio ir atpalaiduojamąsias procedūras, įvairių natūralių aromatų ir netikėtų garsų terapiją, natūralių kvapų terapiją, druskos šveitimo naudą, bus supažindinti su vanojimo technika.
Organizatoriai primena, kad vietų skaičius pirtyse ribotas, be to, būtina įvertinti savo sveikatos būklę, turėti pirties aprangą, kepurę, šlepetes, porą rankšluosčių ir, žinoma, gerą nuotaiką.

Pirties nauda sveikatai – profesionalo akimis
Profesionalus pirtininkas Ričardas Tursa pabrėžia, kad pirtis – tai daugiau nei tik laisvalaikis: „Tai galimybė atsipalaiduoti fiziškai bei dvasiškai. Teisingai parinkta pirtis sveikatina, gydo, ramina, atpalaiduoja. Pirtis gerina kraujotaką, stiprina imunitetą, išvalo odą bei organizmą apskritai.“
Pasak Tursos, profesionalūs pirtininkai rekomenduoja pirtyje lankytis bent kartą per savaitę. „Pakanka 1–2 kartų. Žinoma, reikia atsižvelgti į savo galimybes, norus, sveikatos būklę“, – pataria pirtininkas.
Pirmą kartą besilankantieji pirtyje turėtų pradėti nuo kuo švelnesnės patirties. „Idealu pirmam kartui rinktis pirtį su profesionaliu pirtininku, kuris patars, pamokys, padės sureguliuoti tinkamą mikroklimatą, kad buvimas pirtyje būtų malonus, o ne sekinantis”, – rekomenduoja Tursa.
Profesionalas pažymi, kad teisinga pirtis tinka visiems – nuo vaiko iki senelio. Svarbu neperkaisti (rekomenduojama temperatūra 40–60 °C) ir pasirinkti tinkamą drėgmę. „Yra tam tikrų niuansų, pvz., dėl kraujo spaudimo, tad čia geriausiai gali patarti gydytojas arba profesionalus pirtininkas. Tačiau yra įrodyta, kad net su aukštu kraujo spaudimu žmonės gali mėgautis pirtimi, jis netgi susinormalizuoja, jei pirtis parinkta tinkamai“, – pasakoja Tursa.
Pirtininko teigimu, lietuviškos pirties kultūra išgyvena atgimimą: „Pirtys tikrai atgimsta, susidomėjimas auga. Taip pat auga profesionalių pirtininkų bendruomenė. Pirtininkas yra jau įprasta, oficiali profesija. Taip pat sugrįžta tradicinis vanojimas, žolelių naudojimas. Žmonės vis daugiau sužino bei domisi, kas yra teisinga pirtis.“
Tiems, kurie dar niekada nebuvo tikroje lietuviškoje pirtyje, Ričardas linki nebijoti ir būtinai pabandyti: „Profesionalus pirtininkas yra tarsi mokytojas, vedlys, kuris tikrai parinks tinkamiausią ir teisingą pirtį kiekvienam, nepriklausomai nuo amžiaus. Po teisingos pirties žmonės dėkoja pirtininkui, sako, jog miegojo taip, kaip seniai nemiegoję. Pailsėjo kaip kūdikiai per naktį.“

Atvykite ir patirkite tikros pirties magiją Molėtuose
Renginys „Tvarumo dirbtuvės“ – puiki proga susipažinti su pirčių kultūra, jos nauda sveikatai ir tradicijomis. Organizatoriai kviečia visus norinčius atvykti ir patirti tikrąją pirties magiją profesionalų pirtininkų draugijoje.
Daugiau informacijos rasite apsilankę Molėtų turizmo ir verslo informacijos centre bei internete https://www.infomoletai.lt/renginys/edukacinis-renginys-tvarumo-dirbtuves/
Molėtų turizmo naujienos 2025: atraskite iš naujo ežerų ir žvaigždžių kraštą