Mistiniai gelmių padarai: kokie gyvūnai slypi giliausiose vandenynų vietose?
Įdomu sužinoti

Mistiniai gelmių padarai: kokie gyvūnai slypi giliausiose vandenynų vietose?

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.
Custom Like

Giliausios vandenynų vietos – tai tamsūs, šalto vandens pasauliai, kuriuose gyvenimo sąlygos atrodytų neįmanomos jokiai gyvai būtybei. Tačiau kai kurie mistiniai gelmių padarai prisitaikę prie ekstremalaus slėgio, tamsos, maisto ir deguonies trūkumo, todėl čia gyvenančios būtybės atrodo tarsi fantastiniai. Pasaulį ir mokslininkus jau amžius domina, kokie gyvūnai gyvena paslaptingiausiuose ir mažiausiai ištirtose Žemės vietose, todėl trumpai pasidalinsime, ką jau žinome iki šiol.

Kodėl mistiniai gelmių padarai tokie stulbinantys?

Įsivaizduokite, kaip reikėtų išgyventi ten, kur nepasiekia saulės šviesa, o nepaprastai stiprus spaudimas daugelį gyvių galėtų paprasčiausiai sutraiškyti? Kad ir kaip būtų keista, tačiau net ir šiose ekstremaliose sąlygose gamta sukūrė stulbinančių gyvūnų. Jie atrodo visiškai kitaip nei paviršiaus gyvūnai: turi šviečiančias kūno dalis (bioliuminescenciją), keistas formas, skaidrius ar minkštus kūnus. Be to mistiškumo suteikia ir sudėtingas jų ištyrimas, todėl bene vienintelė galimybė juos pamatyti tik nuotraukose ar vaizdo įrašuose, gautuose specialiais aparatais.

Mistiniai gelmių padarai
Kaip atrandami mistiniai gelmių padarai

Velniažuvės (Lophiiformes)

Velniažuvių būriui priskirta ne viena siaubą kelianti žuvis, išsiskiriančios tuo, kad turi specialų švytinčią „anteną“ virš galvos ir aštrių dantų eiles. Antenos „burbuliuko“ bioliuminescencinė šviesa vilioja grobį tiesiai į žuvies nasrus. Šios pabaisos yra vienos garsiausių gelmių būtybių,  o bene žinomiausias atstovas – juodasis meškeriotojas (Melanocetus johnsonii). Žinoma tiek, kad gyvena 300–2000 metrų gylyje Atlanto, Ramiojo ir kitų vandenynų vidutinėse bei giliavandenėse zonose.

Velniažuvė
Velniažuvė

Milžiniškos ir vampyriškos kalmarų rūšys

Giliai vandenyne gyvena didelė kalmarų įvairovė, kurių žinomiausi – gigantiškieki kalmarai (Architeuthis dux), siekiantys net iki 13 metrų ilgio. Ilgą laiką jų egzistavimas buvo laikomas legenda, tačiau dabar žinoma, kad šie padarai egzistuoja ir kartais kovoja net su banginiais. Šie kalmarai gyuoja 300–1000 metrų gylio zonoje visuose pasaulio vandenynuose.

Kitos kalmarų rūšys, nors ir nedidelės (varijuojančios nuo 7,5–30 cm ilgio), savo išvaizda tikrai neprimena mielų padarėlių. Vampyriniai (Vampyroteuthis infernalis) ar braškiniai (Histioteuthis heteropsis) kalmarai žėri kraujo raudonumo spalva, turi raudonas, apniukusias akis ir odinę plėvę, primenančią apsiaustą. Jie išskiria švytinčias daleles vietoj rašalo, kad pabėgtų nuo plėšrūnų. Šie mistiniai gelmių padarai gyvena tropinėse vandenyno srityse atitinkamai 600–900 m ir 200–1000 m gyliuose.

Mistiniai gelmių padarai kalmarai
Mistiniai gelmių padarai – kalmarai

Permatomi mistiniai gelmių padarai

Permatomą, „stiklinį“ kūną turi didelė grupė vandenyno gelmių gyvūnų, pradedant medūzomis ir vėžiagyviais, baigiant žuvimis ir kalmarais. Želė primenantys kūnai gyviams reikalingi ne šiaip sau: tai puikus kamufliažas pasislėpti giliose vandenyno zonose, kur tvyro visiška tamsa. O tiems gyvūnams, kuriems būdinga bioliuminescencinja, jų permatomas kūnas padeda paskirstyti šviesą arba nukreipti ją nuo svarbių kūno dalių.

Permatomi vandenyno gyvūnai
Permatomi vandenyno gyvūnai

Gilių vandenų rykliai

Ryklių pasaulis tikrai neapsiriboja tais, kuriuos dažniausiai matome filmuose, plaukiojančius jūros paviršiuje. ar nuotraukose. Giliose jūrose ir vandenynų gelmėse aptinkama labai įdomių ir net keistų rūšių ryklių, kurie puikiai prisitaikę prie tamsos, slėgio ir maisto trūkumo. Vienas geriausiai atpažįstamų keistuolių – 6 metrų ilgio ryklys goblinas (Mitsukurina owstoni), turintis ilgesnę, smailią „nosį“ ir iltinius dantis. Tai tikra „gyvoji fosilija“, nes gyvūnas beveik nepakito milijonus metų, o plaukioja 100–1200 metrų gylyje.

Taip pat unikalia išvaizda pasižymi kitas į gyvatę panašus ryklys vadinamas gyvatrykliu (Chlamydoselachus anguineus). Gyvis siekia 2 m ilgį, gyvena Ramiojo vandenyno gelmėse iki 1300 m gylio.

Mistiniai gelmių padarai: gyvatryklis
Gyvatryklis

Švytintys gyvūnai

Dirbtine šviesa vandenyno platybėse pasinaudoja ne vienas gelmių padaras. Vieni jų skleidžia šviesą tam, kad priviliotų smalsų grobį (velniažuvės), antri – kad savo šviesa apakintų ar išgąsdintų priešą, arba padėtų pabėgti (kalmarai), o treti – kad susilietų su silpna šviesa iš viršaus ir taptų nematomi priešams iš apačios. Vandenyno gelmėse dominuoja mėlyna ir žalia bioliuminescencinė šviesa, nes šios spalvos sklinda vandenyje toliausiai.

Mistiniai gelmių padarai švytintys gyvūnai
Mistiniai gelmių padarai – švytintys gyvūnai

Kirminai prie hidroterminių šaltinių

Vandenyno dugne yra vadinamieji „juodieji dūmtraukiai“, iš kurių veržiasi karštos mineralų pilnos srovės. Šalia šių povandeninių vulkanų, karštųjų versmių klesti visiškai unikalios rūšys: šilumą mėgstantys kirminai, kuriems nereikia saulės šviesos ir jie maitinasi cheminių medžiagų dėka. Jie neturi burnos ir virškinimo sistemos, bet minta bakterijomis, kurios gyvena kirmėlės viduje ir naudoja sierą energijai gauti. Kirminai siekia 2 m ilgį, o gyvena jie 2000–3000 m gylyje.

Mistiniai gelmių padarai kirminai
Vandenyno kirminai

Šaltiniai:
https://www.mbari.org/education/animals-of-the-deep/?visc-qf-creatures_tax_filter_creature_type

Nuotraukos asociatyvinės ©canva.

Custom Like
author avatar
Įdomybių redaktorius

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Pitonas kaip augintinis. Kokią grėsmę kelia jo pabėgimas: neįtikėtini faktai

Kelionių horoskopas: koks esate keliautojas pagal savo Zodiako ženklą?

Ekologiškos ir tvarios gimtadienio dovanų idėjos tiems, kuriems rūpi planeta

Ar žinote, ką reiškia santrumpa MRT? Kodėl nepasitikime šiuo tyrimu?

Kovo 5-osios vardadieniai ir kiti svarbūs įvykiai. Pelenų diena

Įdomu sužinoti

Nužiūrėjimas: tikėti ar ne? Ir kaip apsisaugoti nuo galimos neigiamos energijos

Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"