Lankytinos vietos Palangoje Naujienos Palanga Pamatyk!

Menas ir kultūra visai šeimai Palangoje

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.

Palanga, žinoma, labiausiai garsėja, kaip seniausias ir didžiausias Lietuvos pajūrio kurortas. Tačiau pastaraisiais metai jis tampa dar ir pajūrio kultūros lopšiu – kuriasi muziejai, atsiveria nauji parkai ir koncertų salės, vyksta tradiciniais tapę įvairių žanrų muzikos festivaliai. Tad, čia atvykus, galima ne tik linksmai papramogauti, bet ir susipažinti su pasaulyje žymių menininkų kūriniais, pasiklausyti pasaulinio lygio artistų atliekamos muzikos, prisiliesti prie krašto paveldo bei pasisemti įkvėpimo iš asmenybių, kūrusių kurortą, o kartu ir Lietuvą. Taigi, kultūros laikas visai šeimai Palangoje – ką galima nuveikti?

Bene žymiausias ir didžiausias Palangos gintaro muziejus įsikūręs įspūdinguose XIX a. pabaigoje statytuose grafų Tiškevičių rūmuose Birutės parke. Pirmajame rūmų aukšte galima pasivaikščioti po autentiškai įrengtas menes, susipažinti su XIX a. pab. – XX a. aukštuomenės gyvenimo fragmentais, apžiūrėti meno kūrinius. Antrajame rūmų aukšte įsikūręs Gintaro muziejus. Čia supažindinama su gintaro susidarymo istorija, jo paplitimu, prekybos keliais, gintaro apdirbimu, panaudojimu, eksponuojama įspūdinga gintaro ir jo dirbinių kolekcija. Tarp eksponatų yra ir žymusis „Saulės akmuo“ – 3,524 kg sveriantis įspūdingas gintaro luitas, taip pat daug dėmesio sulaukiantys ir vaikams ypač patinkantys gintaro inkliuzai.

Vilą „Anapilis” žino visi. Šis išraiškingos architektūros 1898 m. medinis Sofijos Tiškevičienės vasarnamis, kurorto simboliu tapo kone iš karto nuo atsiradimo. Iš pradžių garsėjusi savo paslaptingumu ir vėjo vargonų skleidžiamais garsais,  tarpukariu vila tapo Lietuvos menininkų, mokslininkų, politikų ir net prezidentų vasarojimo vieta. Lietuvai atgavus nepriklausomybę, „Anapilis” tapo garsiausiu pajūrio muzikos klubu, kol, galiausiai, 2016 m. jame buvo įkurtas Palangos kurorto muziejus. Labai gražu ir simboliška, kad žymiausioje, nuo miesto raidos neatsiejamoje viloje, galima susipažinti su ekspozicija pristatančia Palangos istoriją,  kurorto raidą, skirtingų periodų kultūrinius ir ekonominius savitumus, susipažinti su žymiais žmonėmis, gyvenusiais ir kūrusiais Palangoje. Muziejaus lankytojų laukia legendomis apipintas Sofijos Tiškevičienės veidrodžių kambarys, įspūdingi vėjo vargonų garsai ir nepakartojama kelionė laiku. Muziejaus adresas: Birutės al. 34A, dabo laikas: antradieniais – sekmadieniais 10 – 19 val.

Bene daugiausiai ir įvairiausių veiklų visai šeimai siūlo Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Palangos vasaros skaitykla. Jau beveik šešiasdešimt vasarų ši vieta pasitinka visus, kurie savo poilsio neįsivaizduoja be knygos, žurnalo ar laikraščio, ypač, jei juos galima atsipalaidavus vartyti, patogiai įsitaisius vaizdingoje aplinkoje, ąžuolo paunksmėje. Tačiau veiklos vasaros skaitykloje neapsiriboja tik skaitymu – čia taip pat vyksta parodos, kuriose galima susipažinti su įvairių menininkų darbais, kūrybinės dirbtuvės, kuriose vaikai, gali pasimokyti tapyti ant jūros akmenėlių, gaminti knygeles, pieštukines, lėktuvėlius ir kitų smagių dalykų, o suaugę – tapybos ir kūrybinio rašymo. Palangos vasaros skaitykloje taip pat organizuojamos stalo žaidimų popietės, protmūšiai, orientaciniai žaidimai po Palangą, eilėraščių skaitymai, knygų pristatymai ir susitikimai su autoriais! Veiklos tiek, kad turiningos popietės visai šeimai garantuotos. Skaityklos adresas: Vytauto g. 72, darbo laikas: antradieniais – šeštadieniais 9–21 val., sekmadieniais 10–20 val.

Vaikštinėdami Vytauto gatve Palangoje, tikriausiai, atkreipėte dėmesį į gražia lyg paveikslėlis raudoną medinę vilą, išpuoštą baltais raižiniais? Tai pirmojo Palangos burmistro, kurio pastangomis Palangai buvo suteiktos kurortinio miesto teisės, namai, dabar virtę jo vardo – Jono Šliūpo – muziejumi.

Muziejaus pastatas – tai tipiškos architektūros vieno aukšto medinė vila su mansarda. Jos architektūriniai elementai – iš kurių ryškiausias namą juosiantis kiaurapjūviu ornamentuotas karnizas ir įstiklinta veranda – būdingi kurortuose statytiems namams. XIX amžiaus pabaigoje šis medinis pastatas buvo grafų Tiškevičių vila, kurią jie nuomojo dvariškiams, o šie – vasarotojams. 1933 m. vila tapo Palangos burmistro rezidencija ir joje įsikūrė išrinktasis burmistras, gydytojas, iškilus valstybės veikėjas ir lietuvybės skleidėjas – Jonas Šliūpas. Viloje jis gyveno iki pat 1944 m. Šiandien čia veikia Jono Šliūpo memorialinė ekspozicija, vyksta parodos ir ekskursijos, supažindinančios su tarpukario Palanga bei Jono Šliūpo asmenybe ir gyvenimu, rengiamos edukacijos moksleiviams ir visai šeimai. Tad, jei norite sužinoti, kaip gyveno tarpukario Palanga, su kokiais iššūkiais susidurdavo pirmasis miesto burmistras ir kas gi tie „kumpelninkai“,  užplūsdavę kurortą kiekvieną vasarą, poilsiaudami būtinai skirkite laiko apsilankyti šioje istorinėje viloje. Vilos adresas: Vytauto g. 23A, darbo laikas: trečiadienį – šeštadienį 11 – 18 val., sekmadienį 11 – 17 val.

Apsilankymas Antano Mončio namuose – muziejuje įspūdį paliks ne tik meno mėgėjams, bet ir vaikams. Kodėl? Nes, vykdant menininko valią, čia lankytojai skulptūras gali liesti rankomis!

 

Lietuvos menininkas, skulptorius modernistas A. Mončys gimė 1921 m. Mončių kaime, Kretingos rajone. Antrojo pasaulinio karo metais, kaip ir daugelis to meto šviesuolių, buvo priverstas pasitraukti į Vakarus, didžiąją dalį gyvenimo praleido ir kūrė Prancūzijoje. Jo darbai buvo eksponuojami parodose daugelyje Europos šalių ir JAV. Į Lietuvą pirmą kartą sugrįžo vos tik atsiradus galimybei – kartu su nepriklausomybe – 1989 m. Visus emigracijos metus A.Mončys palaikė tamprius ryšius su tiek Lietuvoje, tiek išeivijoje gyvenančiais lietuviais kultūros veikėjais. Lietuvai atgavus nepriklausomybę, padovanojo jai gausią savo dabų kolekciją ir išsakė norą, kad jie būtų eksponuojami Palangoje. Taip čia, netoli jūros ir parko, buvusiame viešbučio bibliotekos pastate, įsikūrė Antano Mončio namai – muziejus. Muziejaus antrajame aukšte nuolat eksponuojami menininko darbai – daugiau nei 200 skulptūrų, piešinių, grafikos darbų, koliažų, švilpių, kaukių. O pirmajame aukšte rengiamos įvairių Lietuvos menininkų darbų parodos, pristatomi meno albumai, vyksta meno aukcionai. Antano Mončio namai – muziejus randasi S.Daukanto g. 16, apsilankyti jame galima trečiadienį – sekmadienį, išskyrus valstybinių švenčių dienas, nuo 11 val. iki 17 val.

Partnerių turinys

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

VU Botanikos sode – naujas festivalis šeimai su Jazzu ir Andriumi Mamontovu

Lietuviška kino klasika nemokamai internetu

We love Lithuania

Baigti Bernardinų vienuolyno statinių ansamblio šventoriaus tvoros tvarkybos darbai

Ruduo pajūryje

Birštonas pritrūko pinigų reklamai – nuo naujų metų kelia „pagalvės“ mokestį

We love Lithuania

PALANGA

Vydmantas Bručas
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"