Marijampolė Naujienos

Marijampolė – įdomūs ir netikėti faktai

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.

Marijampolė – miestas pietvakarių Lietuvoje, 56 km į pietvakarius nuo Kauno. Neoficiali Suvalkijos (Sūduvos) sostinė, taip pat Marijampolės apskrities, Marijampolės savivaldybės ir kaimiškosios seniūnijos centras.

Marijampolė – septintas pagal dydį Lietuvos miestas, nuo 1994 m. apskrities centras. Marijampolė 10-oje vietoje pagal Baltijos valstybių etninių (lietuvių, latvių, estų) gyventojų kiekį.

1. Ar žinojote, kaip kilo Marijampolės miesto pavadinimas? 1739 metais buvusio Stara Būdos kaimo vietoje grafai Markas Antonijus ir Pranciška Butleriai įkūrė Storopolės miestą. Grafienė buvo tikinti moteris, todėl 1750 metais ji pakvietė marijonų vienuolius pastatyti šalia miestelio medinę bažnyčią ir vienuolyną. Žmonės pasakoja gražią legendą, kaip grafienė Pranciška rinko vietą bažnyčiai. Ji pėsčia išėjo iš Kvietiškio dvaro ir eidama kalbėjo rožinį. Kur ji pabaigusi dešimtį Sveika Marija ir kalbėjo Tėve mūsų, ten jos palydovai pasodino liepą. Grafienė rožinį pabaigė kalbėti netoli Šešupės ir pabaigusi tarė: „Čia bus bažnyčia“. Netrukus toje vietoje iškilo graži medinė bažnyčia ir vienuolynas, o kelią, kuriuo ėjo grafienė rinkdama vietą bažnyčiai, praminė rožančkeliu. Marijonai liko čia gyventi. Netrukus jų gyvenamoji vietą išaugo į bažnytkaimį, pavadintą Marijampolės vardu. Pavadinimas kilo nuo Marijonų vienuolių pavadinimo ir grafų Butlerių gyvenamosios vietos Staropolės pavadinimo.

Nuotrauka: Irmanto Šalaševičiaus

2. Ar žinojote, kad Marijampolės centrinės aikštės vietoje, kadaise buvo istorinis kelias Sankt Peterburgas – Varšuva? Pašto traktas pradėtas tiesti 1828 metais – trečiaisiais caro Nikolajaus I valdymo metais, o baigtas 1836 metais. Tuo metu, tai buvo modernus kelias, svarbus ekonominei plėtrai ir politinei veiklai. Trakto reikalams buvo pastatytos pašto stotys, stočių prižiūrėtojų namukai, kelio užkardos, karčiamos. Šį istorinį kelią žymi Jono Basanavičiaus aikštės dangoje įmontuoti šviestuvai.

Nuotrauka: Irmanto Šalaševičiaus

3. Ar žinojote, kodėl J. Basanavičiaus aikštėje esančiame Ray Bartkaus piešinyje „Stotelė“ pavaizduoti Bobas Dylanas ir Leonardas Cohenas? Menininką Ray Bartkų nutapyti kūrinį, kuriame pavaizduotas motociklu važiuojantis dainų autorius, rašytojas ir atlikėjas iš JAV Bobas Dylanas ir kita garsi asmenybė – kanadietis poetas, muzikantas ir dainininkas Leonardas Cohenas, paskatino sąsajos su jų protėvių kraštu. Pasirodo šių garsių asmenybių giminės šaknys yra Suvalkijoje.

4. Ar žinojote, kokią legendą primena Marijampolėje esanti Choralinė sinagoga? Legendą apie pavasario šventę – Purimą. Pasakojama, kad švenčiant Purimą marijampoliečių žydų bendruomenė rinkdavo maistą vargšams. Visi prisidėdavo kiek galėdavo, tik vienas turtingas žydas atsisakydavo aukoti skurstantiems. Aukų rinkimo komitetas, pasitaręs su rabinu, nusprendė per Purimo šventę prie turtuolio durų pastatyti suaukoto maisto pintinę ir nepaimti jos tol, kol minėtas turtingas žmogus, nepaaukos vargšams didelės pinigų sumos. Nuo tada šis marijampolietis niekada nebeužmiršdavo skurdžiau gyvenančių miestiečių.

5. Ar žinojote, kad Marijampolėje stovi alaus namai? Šis namas P. Butlerienės ir Laisvės gatvių kampe buvo pastatytas tarpukario Lietuvoje. Jame įsikūrė alaus ir kitų alkoholinių gėrimų pirklys. Pastato fasadą puošianti reklama – buteliai, pasak senų marijampoliečių, nulėmė šio namo likimą. Po antrojo pasaulinio karo čia įsikūrė „šnapsinė“, o namo bokštelyje gyvenusi bobutė prekiavo naminuke. Ši reklama vienintelė Marijampolėje išlikusi nuo XX a. pradžios.

Nuotrauka: Irmanto Šalaševičiaus

6. Ar žinojote, kuo ypatinga Šv. Vincento Pauliečio bažnyčia? Ši šventovė susijusi su Augustavo arba Marijampolės Dievo Motinos stebuklu. Prasidėjus pirmajam pasauliniam karui, po pirmųjų pergalių svaigulio, rusų kariuomenę iš Rytų Prūsijos vokiečiai nustūmė atgal ir Augustavo miškuose caro kariuomenė pakliuvo į apsuptį. 1914 metų rugsėjo 1 – ąją (pagal senąjį kalendorių), apie 11 valandą vakaro, kirasyrų būrio kareiviai išgirdę netoliese priešų judėjimą, puolė ant kelių ir pradėjo melstis. Po kiek laiko kirasyrai išvydo danguje ryškią žvaigždę, kuri virto mažų žvaigždučių spiečiumi iš kurio pasirodė Dievo Motina su kūdikiu ant rankų. Ji ranka parodė kryptį į vakarus. Šis vaizdas danguje išbuvo pusvalandį, tada atitokę kariai sėkmingai pasitraukė iš apsupties. Šį stebuklą matė ir netoliese įsikūręs Dono kazokų būrys. Po rugsėjo pirmosios vokiečių puolimas visame fronte nuslopo. Šventasis Rusijos sinodas išnagrinėjęs šį įvykį 1916 metais jį pripažino stebuklu.

Nuotrauka: Irmanto Šalaševičiaus

7. Ar žinojote, kad kalbininkas Jonas Jablonskis į mūsų kalbą yra įdiegęs daugybę naujadarų, be kurių nė vieną dieną šiandien negalime apsieiti? Dabar veikiausiai neturėtume tokių žodžių, kaip ateitis, praeitis, tautietis, valstietis, mokslininkas, bendradarbis, valdyba, teismas, vaizduotė, įtaka, įspūdis, pažanga, deguonis ir kt. Tačiau Jonas Jablonskis negailestingai vijo iš raštų nevykusiai nukaltus naujadarus, pvz.: ateitinė (ateitis), įtūra (turinys), mokslinyčia (mokykla), rankvedys (vadovėlis), rašėjas (rašytojas), vaizdena (vaizduotė) ir kitus.

O kaip lietuvių literatūrinės kalbos tėvo dėka atsirado žodis mokinys? Plačiai žinomas  pasakojimas, kaip dar būdamas studentu Jonas Jablonskis atostogoms grįžo į tėviškę ir pakeliui pamatė valstietį jaučiais ariantį lauką, tačiau jaunas jautukas tik ėjo šalimais. Paklausus kodėl jautukas „tinginiauja“ valstietis atsakė, kad jis dar tik mokinukas – mokosi dirbti eidamas šalia vyresnio jaučio. Taip „školniką“ ir kitus nelietuviškus besimokančių vaikų pavadinimus pakeitė mokinys ir išliko iki šių dienų.

8. Ar žinojote, kad net 6 Nepriklausomybės akto signatarai kilę iš Suvalkijos? Suvalkijos kraštas – tautinio atgimimo lopšys. Čia augo, mokėsi ir gyveno daug žymių ir nusipelniusių mūsų kraštui asmenybių.

9. Ar žinojote, kad marijampoliečiai turi nuosavą Eifelio bokštą? Medinis, bene identiško dydžio Eifelio bokštas, naktyje spindintis spalvingomis šviesomis. Čia ne tik vyrai klūpodami ant vieno kelio tikisi išgirsti lemtingąjį „Taip“ iš savo mylimųjų, bet ir kas 4 metus, vasario 29 dieną, čia moterys peršasi vyrams. 

Nuotrauka: Eduardo Bareikos

10. Ar žinojote, apie stebuklingas kates ir kubą, slepiantį išskirtinę informaciją? Jaukiame senamiesčio kiemelyje žaismingai su vandeniu žaidžia grafienės P. Butlerienės-Ščiukaitės katės. Miestelėnai pastebėjo, kad sugalvojus norą ir paglosčius visas tris kačių skulptūras, jis tikrai išsipildo. Tiesa, sakoma, kad suvalkietiškos katės finansinių norų nepildo arba bent jau neduoda garantijos. Tačiau jeigu Jums pasiseks ir kiemelyje pamatysite gyvą katę, įmanomas net ir finansinio noro išsipildymas.

Šis kiemelis garsus ne tik stebuklingomis katėmis. Esant kiemelyje Jums reikės atsistoti taip, kad namas su nupieštomis katėmis ir paukščiais Jums liktų už nugaros, o siena su kačių skulptūromis būtų kairėje pusėje. Įsižiūrėję į praėjimą tarp dviejų namų tolumoje matysite dalį sinagogos, o tarp tų namų ant žemės yra akmeninis kubas, jo Jums ir reikia. Kaip manote kokį 1668 metų įvykį čia žymi šis kubas? 

Informacija yra išskirtinė ir įslaptinta. Ją sužinoti galite tik pasinaudojus audio gidu, esančiu Marijampolės turizmo informacijos centre.*

*Lauksime Jūsų pasibaigus karantino laikotarpiu ir padėsime Jums atskleisti paslaptį..

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Festivalis „Skamba skamba kankliai“ kviečia minėti Archyvų bei Marijos Gimbutienės metus (festivalio programa)

We love Lithuania

Festivalis SPOT pradeda skelbti programą, kurioje – estetiški žaidimai sporto aikštyne bei šokio spektaklis Lukiškių aikštėje

We love Lithuania

Paroda „Čiurlioniai: gyvenimas muzikoje“

Beethovenas ir trys Baltijos autoriai – gyvai iš Klaipėdos koncertų salės

Liepos 11-ąją į Lietuvos totorių istorijos ir kultūros metų renginį kviečia Raižiai

We love Lithuania

Kokie būna draustiniai ir kas juose saugoma

Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"