Tropiniuose kraštuose nuo seno augantis mango vaisius ne be reikalo vadinamas „vaisių karaliumi“. Šis sultingas, saldus ir aromatingas vaisius ne tik džiugina gomurį, bet ir dovanoja kūnui gausybę naudingų medžiagų. Mango populiarumas visame pasaulyje auga, ir tai nenuostabu – mango nauda sveikatai prilygsta tikram vitaminų ir mineralų lobynui.
Mango nauda: vitaminų ir mineralų šaltinis
Mango galima drąsiai vadinti natūraliu multivitaminu. Šiame vaisiuje gausu vitamino C, kuris stiprina imunitetą ir padeda kovoti su infekcijomis. Viename vidutinio dydžio mango yra daugiau nei 60 % rekomenduojamos dienos vitamino C normos. Be to, čia gausiai rasite vitamino A, būtino regėjimui, odai ir gleivinėms. Mango turi ir B grupės vitaminų (B6, B5, foliatų), kurie dalyvauja energijos gamybos procese ir palaiko nervų sistemos veiklą.
Šis auksinis vaisius pasižymi ir svarbiais mineralais: kaliu, magniu ir variu. Kalis padeda reguliuoti kraujospūdį, magnis reikalingas raumenų ir nervų funkcijoms, o varis dalyvauja raudonųjų kraujo kūnelių gamyboje. Būtent šis mineralų derinys daro mango ypač naudingą širdies ir kraujagyslių sistemai.
Mango nauda: antioksidantų galia
Mango yra turtingas antioksidantais, tokiais kaip mangiferinas, katechinas, kvercetinas ir beta karotenas. Šios medžiagos kovoja su laisvaisiais radikalais, kurie sukelia ląstelių senėjimą ir įvairias ligas. Reguliariai vartojant mango, galima sumažinti oksidacinį stresą organizme ir sulėtinti senėjimo procesus.
Moksliniai tyrimai rodo, kad mango turimi antioksidantai gali padėti apsaugoti nuo kai kurių vėžio rūšių, širdies ligų ir diabeto. Ypač vertinamas mangiferinas, kuris pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis ir gali padėti sumažinti uždegimą organizme, susijusį su daugeliu lėtinių ligų.

Mango nauda: virškinimo sistemos draugas
Mango vaisius turi ypatingą medžiagą – amylazę, natūralų fermentą, kuris padeda skaidyti sudėtingus angliavandenius. Būtent todėl mango gali palengvinti virškinimą. Be to, šiame vaisiuje esančios skaidulos padeda palaikyti sveiką žarnyno mikroflorą ir užkirsti kelią vidurių užkietėjimui.
Tyrimai rodo, kad mango gali padėti žmonėms, sergantiems dirgliosios žarnos sindromu, nes mažina uždegimo požymius ir reguliuoja žarnyno veiklą. Reguliarus mango vartojimas gali prisidėti prie bendros virškinimo sistemos sveikatos ir komforto.
Mango nauda: odos grožio šaltinis
Mango nauda odai neapsiriboja vien vidiniu vartojimu. Vitaminas A ir vitaminas C, kurių gausu šiame vaisiuje, skatina kolageno gamybą – baltymo, atsakingo už odos elastingumą ir stangrumą. Reguliariai vartojant mango, galima pastebėti odos būklės pagerėjimą: ji tampa skaistesnė, elastingesnė ir jaunesnė.
Daugelyje natūralios kosmetikos produktų galima aptikti mango sviestą, kuris gaunamas iš mango kauliukų. Jis puikiai drėkina odą, gydo įtrūkimus ir suteikia jai minkštumo. Mango sviestas tinka visų tipų odai, įskaitant jautrią ir probleminę.
Avokado nauda: kodėl šis vaisius turėtų tapti neatsiejama jūsų mitybos dalimi?
Kaip įtraukti mango į kasdienę mitybą?
Norintiems pasinaudoti mango teikiama nauda, verta šį vaisių įtraukti į savo mitybą įvairiais būdais. Šviežias mango puikiai tinka valgyti tiesiog supjaustytą gabaliukais kaip užkandį. Jis taip pat gali tapti puikiu ingredientu kokteilių, salotų ar desertų gamyboje.
Rytą pradėkite mango kokteiliu su jogurtu – tai suteiks energijos visai dienai. Pietums pagardinkite salotas mango gabaliukais – jie suteiks saldžiarūgščio skonio. Vakarienei išbandykite azijietišką patiekalą su mango padažu, kuris suteiks egzotiško skonio.
Kada mango gali būti nerekomenduojamas?
Nors mango teikia daug naudos, kai kuriems žmonėms reikėtų būti atsargiems. Šis vaisius priklauso Anacardiacae šeimai, kaip ir pistacijos ar anakardžiai, todėl žmonėms, alergiškiems šiems riešutams, gali pasireikšti kryžminė alergija. Taip pat dėl didelio natūralių cukrų kiekio diabetikai turėtų vartoti mango saikingai ir stebėti gliukozės kiekį kraujyje.

Mūsų klimato juostoje mango nėra kasdienis vaisius, tačiau jo prieinamumas didėja, o nauda sveikatai verčia atkreipti į jį dėmesį. Įtraukdami šį auksinį vaisių į savo mitybą, galite ne tik palepinti skonio receptorius, bet ir investuoti į savo sveikatą ilgalaikėje perspektyvoje.
Kitokie kambariniai augalai – egzotiniai sodinukai iš vaisių sėklų. Ką galima išsiauginti?