Druskininkai Lankytinos vietos Druskininkuose Naujienos Pamatyk!

M. K. Čiurlionio namų-muziejaus 60-mečiui skirta paroda „Vilkas ir Žvirblis: kaip namai muziejumi tapo“

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.

Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus M. K. Čiurlionio namuose-muziejuje, M. K. Čiurlionio g. 35, Druskininkuose, birželio 16 d., penktadienį, 16 val. atidaroma M. K. Čiurlionio namų-muziejaus 60-mečiui skirta paroda „Vilkas ir Žvirblis: kaip namai muziejumi tapo“. 

Minint M. K. Čiurlionio namų-muziejaus jubiliejų, kviečiame artimiau pažinti jo įkūrėjas Valeriją ir Jadvygą Čiurlionytes, atidžiau pažvelgti į jų indėlį saugojant ir puoselėjant M. K. Čiurlionio palikimą. 

Parodoje eksponuojamos nuotraukos iš Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus M. K. Čiurlionio namų-muziejaus archyvo ir Vilniaus universiteto bibliotekos rankraščių skyriaus archyvo. Straipsniai ir juos papildanti medžiaga surinkta iš Lietuvos bibliotekų. Valerijos Čiurlionytės-Karužienės piešinių originalai saugomi Vilniaus universiteto bibliotekos rankraščių skyriaus archyve.  

Valerija ir Jadvyga Čiurlionytės – jauniausios M. K. Čiurlionio seserys, nuo mažų dienų užaugusios nuosavuose Čiurlionių namuose, kuriuose šiuo metu veikia ir jau 60-us metus skaičiuoja M. K. Čiurlionio namai-muziejus. Į šiuos namus su didžiausiu džiaugsmu iš studijų ar kelionių sugrįždavo vyriausias brolis – M. K. Čiurlionis. Jis visuomet išklausydavo savo jaunesnius brolius ir seseris, dalinosi su jais savo atradimais ir kūryba, kartu muzikuodavo ir leisdavo laisvalaikį. Valerija ir Jadvyga, ankstyvoje jaunystėje netekusios savo brolio, neilgai trukus tėvų ir net gimtųjų namų dėl karo įvykių, tolimesnį savo gyvenimą skyrė brolio kūrybinio palikimo saugojimui. M. K. Čiurlionio namų-muziejaus įkūrimas Druskininkuose – tai dviejų seserų viso gyvenimo rūpestis. 

Valerija Čiurlionytė-Karužienė (1896–1982) dar vaikystėje pasižymėjo smalsumu, lakia fantazija, atkaklumu, o už savo spindinčias akis paties brolio Konstantino buvo praminta Vilku. Muzikalioje Čiurlionių šeimoje ji dar išsiskyrė tuo, kad buvo linkusi į tapybą. Jai teko stebėti, kaip gimsta M. K. Čiurlionio paveikslai šedevrai, kurių išsaugojimui ji paskyrė visą savo gyvenimą. 1915 m. Lietuvių dailės draugijos įgaliota Valerija į Maskvą lydėjo nuo karo evakuojamus brolio paveikslus, 1919 m. rūpinosi jų grąžinimu į Lietuvą. 

Jadvyga Čiurlionytė (1898–1992) Žvirbliu brolio Konstantino buvo praminta dėl didelio amžiaus skirtumo. Ji, kaip ir brolis, turėjo absoliučią klausą. Muzikologė, tautosakininkė, pedagogė, profesorė parengė spaudai savo brolio M. K. Čiurlionio kūrinių, parašė knygą „Atsiminimai apie M. K. Čiurlionį“ (išleista lietuvių, rusų ir latvių kalbomis).

Pasibaigus Antrajam pasauliniam karui, seserys Valerija ir Jadvyga, aplankiusios apleistą Čiurlionių sodybą, pradėjo svajoti čia įkurti brolio kompozitoriaus ir dailininko memorialinį muziejų. Seserų rūpesčiu buvo išsaugota šeimos sodyba ir 1963 m. birželio 16 d. atidarytas M. K. Čiurlionio memorialinis muziejus. Tądien spaudai Valerija sakė: „Kastukas grįžo namo.“ 

Paroda veiks: 2023 06 16 – 09 20

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Beveik 700 metų senumo bažnyčioje skambės prieš 700 metų sukurta viduramžių muzika 

Molėtų rajone, nugriaudėjus pirmajam Perkūnui romuviai švęs Jorės šventę

Ožgavienės 2022 – Šventuojuo i Palonguo

Rudens ūkanos.

Ieva Jonauskienė

Alytuje apsigyveno didžiulis rožinis dramblys

We love Lithuania

Palangos tiltas virto improvizuotu kino teatru

We love Lithuania
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"